Lehallgatták a tüntetők mobiljait?

Hasonlóan viselkednek a mobiltelefon-szolgáltatók is. Arra a kérdésünkre, hogy van-e bármifajta együttműködés a távközlési cég és a rendőrség, illetve a Nemzetbiztonsági Hivatal között, mindhárom mobiltelefon-társaságtól szűkszavú, szinte már hivatalos választ kaptunk.

Biztonsági feladatait a Pannon a hatályos törvényekben foglaltaknak megfelelően végzi, és ezen előírásokat betartva tart kapcsolatot az érintett hatóságokkal. Hasonlóan nyilatkozott a Vodafone Magyarország illetékese is, szerinte a cég a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelően és az azokban igen szigorúan szabályozott rend szerint végzi magyarországi tevékenységét. A T-Mobile válasza pedig a következő volt: a távközlési szolgáltatók hatóságok felé történő adatszolgáltatási kötelezettségét, illetőleg az előfizetői szolgáltatás feltételeit, a korlátozás lehetőségeit törvény rögzíti, amely pontosan meghatározza e körben a szolgáltató jogait és kötelezettségeit. A T-Mobile ennek szellemében járt el korábban is, és ez nem változott a mostani események hatására sem.

Ez a bizonyos, a cégek által emlegetett egyik jogszabály – az elektronikus hírközlésről szóló törvény – kimondja, hogy „a nemzetbiztonsági szolgálatok és a nyomozó hatóságok külön törvényben foglaltak szerint, továbbá a frekvenciagazdálkodó hatóságok a közléseket megfigyelhetik, lehallgathatják, tárolhatják vagy a küldeménybe, közlésbe azok megfigyelése érdekében más módokon beavatkozhatnak”.

Hirdetés