Hirdetés

ASUS ROG Phone bemutató

Mitől gamer?

A gamer okostelefon eddig abszolút nem létezett különálló kategóriaként. Minden telefonon lehetett ugyanis játszani, nagyjából csak a belepakolt komponensek milyenségétől függött, hogy mennyire volt folyamatos a játékélmény és király a grafika. Meg a hang, a kijelző és persze az ilyen esetekben baltaként merülő akkumulátoros töltöttség. És ez alapvetően most sem változott, csak éppen közben az történt, hogy az okostelefonos játékok összetettsége, grafikai megvalósítása és erőforrásigénye szép lassan elérte azt a szintet, amit már egy igazi gamer is hajlandó néha elfogadni, plusz keletkezett egy olyan réteg is, akik pedig irgalmatlan sokat játszanak amúgy is telefonon.

Ebben a bőrödben az összes létező tartozék megvan
Ebben a bőrödben az összes létező tartozék megvan [+]

A dolog azért nem előzmény nélküli, már sok-sok évvel ezelőtt úgy érezte a Nokia, hogy a telefon akár ki is válthatna egy hordozható konzolt, így került a piacra az N-Gage 2003-ban, ami amellett, hogy nem volt igazán jó telefonos szempontból, nem volt igazán jó játékgépnek sem, egyszerűen sem a technológia, sem pedig a piac nem tartott ott, hogy komolyan lehessen venni. Mondjuk röhögni azért tudtunk rajta, mert úgy lehetett vele telefonálni, mintha egy óriáis fülünk nőtt volna, lévén a mikrofon és a hangszóró is a készülék élére került.


[+]

Eltelt egy csomó idő, aztán egyszer csak elkezdtek jönni olyan okostelefonok, amelyeknek a nevében ott volt, hogy ez dedikáltan játékosoknak készült. A Razer, a Xiaomi, de még a Honor is csinált ilyesmit, de az a helyzet, hogy amit az ASUS gurított ki a gyárból ROG Phone néven, az eléggé más liga, mint az eddigiek. Egyrészt persze az ASUS-nak volt hová nyúlni, a ROG brand világszerte ismert és közkedvelt a gamerek körében, van egy identitása, most már némi történelme is. Másrészt az ASUS úgy egyébként telefont is tud gyártani, nem azon múlik a mobilpiacon várva várt, de eddig elmaradt siker, hogy a cuccok ne lennének minőségiek és korrektek, hanem azon, hogy soká kerülnek piacra és az árazásban néha teljesen el vannak tévedve.


[+]

Úgyhogy ezért is volt örömteli, amikor az ASUS hazai irodájában egy olyan szettet rántottak össze a kedvemért, amely kifejezetten arra szolgált, hogy a ROG Phone-nal megismerkedjek, ennek pedig az volt az apropója, hogy a készülék ténylegesen kapható is lesz heteken belül. Így aztán már van neki ára is: 290 000 forint, ami nem kevés pénz, de ha közben azt nézzük, hogy mit tud a készülék hardveresen és mit kapunk ezért a pénzért, akkor bizony azt fogjuk érezni, hogy egyáltalán nem fogott olyan vastagon az a bizonyos ceruza. És a tajvaniak tényleg beleadtak mindent, ami szerintük gamer telefonná avanzsálja a ROG Phone-t, nem csak egy hangzatos név, hanem egy nagyon karakteres design, egy nagyon komoly hardver, egy átfazonírozott szoftver és rengeteg, direkt erre a célra gyártott tartozék fémjelzi az ASUS üdvöskéjét.

A ROG Phone

Rögtön azzal indul a dolog, hogy az ember a kezébe kap egy egészen furcsa alakú dobozt, amit kihenterget és előbukkan egy sereg tartozék. Meg a telefon is persze, de ami ennél lényegesebb, hogy egy 3,5 mm-es, hallójáratos füles, egy Type-C kábel és egy Quick Charge 4.0-s töltőfej mellé még befért egy utólagos hűtőventilátor is, amit a termékre lehet applikálni. Gyárilag is van tehát valami extra, az összes többi, további pénzért vételezhető okosságról pedig hamarosan jövünk egy újabb anyaggal.

A doboz sem szokványos
A doboz sem szokványos [+]

És aztán ott van maga a telefon, ami egészen merészen karakteres, markánsan más, mint bármi, ami a piacon van. Egyrészt elég nagy, másrészt ezekből a háromszög formákból ollózták össze a semmire nem emlékeztető hátlapot, de még az oldalsó gombokat is ferdén nyesték le, hogy minden irányból különlegesnek tűnjön. Ez a sötétszürke-narancs színvilág kimondottan vagány, az előlapra is jutott a kijelző alá és fölé - a sztereó hangszórópár ugyanis ebben a harsány színben tündököl.


[+]

Elég sokáig el lehet merülni a részletekben, de van néhány olyan fontos pont a formaterv kapcsán, amit érdemes kiemelni. Egyrészt nincs notch, ellenben van egy 6 hüvelykes, 18:9-es, 1080 x 2160 pixelt megjelenítő AMOLED kijelzőnk 550 nites maximális fényerővel, Gorilla Glass 6-tal védve, 1 ms-os válaszidővel, HDR-rel és 90 Hz-es frissítéssel. Másrészt van alul 3,5 mm-es jack csatlakozó, oldalt pedig egy elsőre tök speciálisnak tűnő csati, ami igazából két darab Type-C egymás mellett. Ezen keresztül kommunikálnak a tartozékok, de amúgy a két Type-C közül a felsőn keresztül úgy egyébként tölteni is lehet a masinát. A roppant markánsan szabdalt hátlapon pedig ott pulzál a ROG logó, aminek a világítását szerencsére ki lehet kapcsolni. Ja, és van két kamera is.


[+]

A hardver pedig a maximum, amit most ki lehet facsarni a telefonos piacból. Egyrészt adott a Snapdragon 845-ös, amit 2,96 GHz-re húztak fel, a hűtéshez alapból is van egy hőkamrás megoldás a hátlap alatt elterülve, plusz még rátehetjük az extra ventit is a hátlapra (szoftverből is szabályozható a fordulatszáma), ehhez társul 8 GB RAM és 128 GB belső tárhely. És ami nem látszik, de szintén létezik, hogy ha 90 fokkal elforgatjuk órajárással megegyező irányba a telefont, akkor a felső káva két szélés van két AirTrigger nevű spéci szenzor, ami nyomásra reagál, kábé pont ott, ahol egy kontrolleren az elsütőbillentyűk szoktak lenni. Oh, van még egy szenzor a másik oldalon is, mert az AirTrigger álló helyzetben is működik, kicsit ahhoz hasonlóan, mint a HTC-nél az Edge Sense. És mindezeken felül még megvan a fröccsenő víznek ellenálló IPX4 védelem, valamint a hátlap alatt egy 4000 mAh-s akkumulátor.


[+]

Noha a multimédia nem okvetelenül kell egy gamer telefon ékköve legyen, a ROG Phone-nak azért nem kell bújkálnia, a Zenfone 5z kamerapárosát örökölte meg egy Sony IMX363-as, 12 megapixeles szenzorral, illetve egy széles látószögű másodlagos lencsével. Előbbiben van 4 tengelyú optikai stabilizátor, PD autofókusz és F/1,7-es apertúra. Videót 4K-ban, 60 fps-ben is tud rögzíteni, természetesen sztereó hanggal. Apropó hang: a ROG Phone előlapi hangszórópárosa tényleg kiválóan szól, hangos, de nem torz, a telefonos mezőnyben mindenképpen kiemelkedőnek számít.


[+]

A rendszer természetesen Android, egyelőre 8.1-es verziószámmal. A kezelőfelület viszont valami tök más, mint amit eddig láttunk, nem a ZenUI és nem is a letisztult, gyári felület, hanem egy ROG UI-nak nevezett dolog, ami nyilván megjelenésében igazodik a telefon formavilágához, de van benne egy csomó szoftveres extra is, egyrészt a spéci tartozékok miatt, másrészt pedig a minél tökéletesebb játékos felhasználás kapcsán, ami Game Center néven fut, egy csomó, játékokkal kapcsolatos beállítással és egy tök látványos diagnosztikai képernyővel, ahol látszik, hogy hány fokos a proci és épp milyen órajelen van hajtva. Plusz integrált Twitch-kliens, ha már.


[+]

Az első próbál alapján tehát a ROG Phone végre valami tényleg egyedi cucc az ASUS műhelyéből. Állati markáns a formaterv, nem szeretem a "brutális" jelzőt, de a benne rejlő hardverre simán rá lehet aggatni, kifejezetten széles a tartozékkínálat egyészen egyedi extrákkal, valóban úgy fest, hogy ez a ROG felirat egyáltalán nem csak dísznek van rajta, hanem csakugyan átgondolták, hogy egy gamer telefon hogyan is kéne kinézzen. A jó hír, hogy meg is csinálták. Remélhetőleg hamarosan egy teljes teszttel is jelentkezünk majd, de előtte még átnézzük a megvásárolható tartozékok listáját is.

Bog

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények