Bluetti AC2A - elektromos kis ülés

A legkisebb Bluetti akku az EB3A utódja, annál valamivel olcsóbb, néhány ponton kevesebbet, máshol többet kínál. Küldtek hozzá hordozható napelemet is.

Mi ez?

Nem a Bluetti kezdte ezt a műfajt. A Jackery és az Ecoflow volt talán a két legismertebb cég ebben az iparágban, de nagyon hamar felkapaszkodtak a trónkövetelők, mint amilyen az Ugreen, az Oukitel, vagy éppen az a Bluetti, amely komoly erőforrásokat áldoz annak érdekében, hogy ismert legyen. Ennek az erőfeszítésnek egyik aspektusa, hogy egy csomó terméket küldenek szét tesztre mindenfelé, nem a most érkezett AC2A az első ilyen masina, ami hozzánk is eljut — ám mi már inkább szelektálunk a felajánlott motyók között, mert ezek tipikusan olyan készülékek, amelyek között sokszor csak a méret, a kapacitás és a teljesítmény az eltérés.

Az EB3A és az EB70 a pincében dolgoznak
Az EB3A és az EB70 a pincében dolgoznak [+]

Az AC2A-ra azért mondunk mégis igen, mert ez a belépő szintű masina, ami azt jelenti, hogy 229 euróért lehet kosárba tenni, vagyis nagyjából 90 ezer forintot kóstál. Ez pedig nem olyan fájó összeg, mint amit mondjuk egy AC200P képvisel, de természetesen a használhatósága is limitáltabb. Ez az alig több mint 200 Wh-s kapacitású, 300 wattos kimenő teljesítményre képes holmi tipikusan egy olyan szükségmegoldás, ami nagyon jól jön egy több napos kempingezés, vagy horgászás mellett, de arra is oké, hogy a hétvégi háznál ne kelljen kihosszabbítózni az áramot a tűzrakóhelyig, a kis Bluetti simán megoldja a világítást, a zenét és a mobil eszközök töltését is egymaga.

Az ilyen külső akkuk felhasználási lehetőségei nagyon szerteágazók, de nagyban függ a dolog a termék kapacitásától és teljesítményétől. A már említett AC200P például elhajt egy körfűrészt, egy kézi gyalut, vagy egy combosabb fúrót is, tehát pont alkalmas arra, hogy az ember nekiálljon összeütni mondjuk egy faház az árammal még nem rendelkező telkén. Arra is szuper, hogy ha olyan helyen van egy viskó, ahol esélytelen a hálózati elektromosság kiépítése, akkor a hűtőt, a kávéfőzőt és a hajszárítót is kiszolgálja ideig-óráig. Ezt az időszakot pedig hordozható napelemmel lehet kitolni, az AC2A mellé egy PV120-as panelt küldött a gyártó, amely 300 eurós árával több mint a duplájára dobja a szett bekerülési költségét, de kedvező időjárás esetén masszívan megtolja a rendelkezésre álló áram mennyiségét.

Az AC2A tényleg nem túl nagy
Az AC2A tényleg nem túl nagy [+]

A kérdés mindig csak az, hogy ez a beruházás megtérül-e. A jelenlegi 37-38 forintos lakossági kWh-kétn számlázott áram mellett ez roppant sokáig tartana, így számolgatni nem érdemes. A válasz inkább úgy hangzik, hogy ha olyan környezetben kell áram, ahol másképp nem lehet megoldani, akkor bizony van relevanciája a terméknek.

Tudás

Az AC2A egy 3,6 kilogrammos doboz. Kapott egy méretes fogantyút, simán lehet egy kézzel ide-oda cipelni. Belül nem csak egy 204,8 Wh-s kapacitású LiFePO4-es (lítium-vasfoszfát) akkumulátor üldögél, hanem benne van az inverter is, aminek hála a konnektorblól való megtápláláshoz nem kell saját kábel valami böszme átalakítóval, hanem egy sima PC-s tápkábelről tölthető. Ez 270 wattos tempóval tud zajlani, 80 perc alatt csurig lehet tölteni a telepet (mert nem folyamatosan 270 wattal tölt, ez főleg a 30-70%-os tartományban jön neki össze).


[+]

Van neki valamennyi vízállósága is, de azért zuhogó esőben én már nem hagynám kint, az előlapon ülő portok nincsenek védve. Itt van a DC input (ez a napelemes betáphoz jön jól, amihez a megfelelő kábel a PV120 hátuljában ott is van), a kijelző, három gomb, egy 100 wattos USB Type-C és két 12 wattos Type-A csatlakozó, valamint egy darab 230-as normál dugalj, illetve egy szivargyújtós DC kimenet, de ehhez ezúttal nem ad kábelt a gyártó. A korábbi modellekről ismerős Qi töltőpad is hiányzik az AC2A tetejéről, ahogyan a számos Bluetti készüléken rajta található lámpáról is le kell mondanunk.


[+]

A kijelző mutatja a bemeneti és a kimeneti pillanatnyi teljesítményt, valamint az akkumulátor százalékos állapotát. A DC és AC gombok a kimeneteket kapcsolják be, ha egyszerre nyomjuk őket, akkor jutunk a beállítások közé, amiken kézikönyv nélkül nem fogunk eligazodni, mert a P01 nevű kiírások semmi támpontot nem adnak. Úgyhogy menjünk el szépen a P06-ig, ott nyomjunk egy AC gombot (láthatóan nem történik semmi), mert ez aktiválja a Bluetooth kapcsolatot. A Bluetti alkalmazásának letöltése után mindenféle regisztráció és egyéb handabanda nélkül hozzáköthetjük a mobilunkat a termékhez, és így már jóval könnyebb babrálni az opciókkal.

[+]

A PV120-as napelem leporelló jelleggel összehatogatható, egy kisebbfajta rajztábla alakját veszi fel, van neki cuki kék füle, hogy hurcolásszuk, hátul pedig három állítható talpacska segítségével támaszthatjuk a megfelelő szögben meg. Télen, felhős, ködös időben kemény 5 wattal tudtam tölteni ezzel egy korábbi Bluetti terméket, de most a májusi… khm, márciusi tavaszban simán kijött belőle 80-90 wattos töltési tempó. Közben a készülékben levő ventilátor alig hallhatóan surrogott, a túlmelegedést ezzel is próbálja meggátolni a termék.

Tapasztalatok

Ha már összejött a Bluetooth kapcsolat, akkor megpróbáltam a megemelt teljesítményt is használni. Itt az a lényeg, hogy egy rövid időre 600 wattot is kitol magából a termék, ha utána a fogyasztó nem kér többet, mint 300 watt, akkor ez elég lehet ahhoz, hogy a bekapcsolás pillanatában sokat igénylő masinák ne akasszák ki kapásból a dobozunkat. Ez egy kisebb kávéfőző, vagy egy hurcolós hajszárítónál talán beválik, de sajnos a 750 wattos flexemmel ugyanúgy nem hozott megváltást, mint a hősugárzónál. Ez a 300 wattos határ elég sok dolgot kizár, de ez dedikáltan nem az a motyó, amiről nagy teljesítményű eszközöket fogunk árammal ellátni.


[+]

Mert például az akkus fúrógépem töltője csak 85 wattot kért, a notebookom 45 wattot vett fel, a hangfalam 10 wattot igényelt, ezeket pedig röhögve kiszolgálta akár egyszerre is a doboz. Napos időben pedig nem is veszítettem a töltöttségből, mert majdnem ennyit belerakott a Nap a történetbe. Hiányzik viszont a UPS mód, amit egy csomó drágább Bluetti tud, vagyis azt lehetett érezni, hogy a gyártónál az volt a cél, hogy minél kedvezőbb áron adjanak egy kapudrogok a külső akkumulátorok világába.


[+]

Hogy megér-e 90 ezer forintot az AC2A az attól függ, hogy mennyire van rá szükségünk. Rengeteg aktivitás és életforma létezik, ahol egy ilyen kis dobozka nagyban növelheti a komfortérzetet. Használata egyszerű, tölteni könnyű, mérete miatt cipelni sem megterhelő. Bőven benne van a pakliban, hogy egy pár napos sátrazás előtt a tulaj feltölti otthon a készüléket és utána esténként onnan megy a mobil eszközök töltése, a világítás, vagy bármi, ami nem kér sok áramot. Ezt egy további 300 eurós napelemmel csak akkor érdemes kitolni, ha tényleg több napra elhagyjuk a civilizációt és/vagy napközben folyamatosan szükségünk van némi áramra, de ha lenne egy közmű nélküli borospincém valahol a semmi tetején, ott is biztosan hasznát venném egy ilyen szettnek — bár erre a célra már egy nagyobb Bluetti talán alkalmasabb. Akárhogyan is: ez továbbra is egy rétegtermék azoknak, akik már pont tudják, hogy áram nélkül mennyire nyögvenyelős a létezésük bizonyos szituációkban, de mégsem kell nekik egy erőmű, hogy jelentőset ugorjon a komfortérzetük.

Bog

A készüléket a gyártó küldte el, további információk és megrendelés errefelé található.

Előzmények

Hirdetés