LG KF900 alias Prada II - nagy visszatérés

Előszó, a doboz és annak tartalma

Click to read in English!

Sokan valószínűleg nem is tudják, hogy az első gombsor nélküli, kizárólag ujjal való kezelésre optimalizált készüléke az LG Prada volt - persze az is igaz, hogy a Windows Mobile és PalmOS alapú kombókészülékek jóval az említett modell megjelenése előtt is elérhetők voltak, de ettől függetlenül tény, hogy az első "normál" telefont az LG alkotta meg. Most pedig itt az utód, melyre mondhatnánk, hogy rókabőr, hiszen gyakorlatilag teljesen úgy néz ki, mint az eredeti készülék, csak kapott egy kicsúsztatható QWERTY billentyűzetet - meg némi szoftveres tuningot.

LG KF900 Prada II

A Prada egy olasz divatcég, mely nevét az 1949-ben született Miuccia Prada dizájnertől kapta 1999-ben - a hölgyet egyébként a világ leggazdagabb emberei között tartják számon. Történetük az említett dátumnál sokkal régebbre nyúlik vissza, hiszen a Prada-família által 1979-ben megvásárolt cég első üzlete 1919-ben nyílt meg Milánóban, akkor még csak és kizárólag bőráruval foglalkoztak. Mára viszont az egyik legnagyobb luxus-divatmárka a Földön, nevüket itthon azért ismerik kevesebben, mert Magyarországon nincs üzletük - aki mindenáron egy Prada boltban akarja megvásárolni a pulcsiját, annak minimum Olaszországig vagy Németországig kell mennie, annál közelebb nincs boltjuk. Az ötbetűs szó ennek ellenére ismerősen hangozhat a magyar füleknek, aminek oka a 2006-ban a mozikba került nagy volumenű "vígjáték", Az ördög Pradát visel lehet, Meryl Streeppel a főszerepben. A film egyébként Lauren Weisberger 2003-ban megjelent, azonos című regényén alapul.

LG KF900 Prada II
[+]

A LG Prada II tehát név alapján egy luxustelefon kéne, hogy legyen, de nem az, inkább mondanám felsőkategóriás multimédiás eszköznek, akár az iPhone konkurenseként is tekinthetünk rá. Ára jelenleg 135.000 forint környékén mozog, ennyiért valószínűleg egy kabátot sem kapni a milánói Prada boltban, tehát elég érdekes, hogy a cég nevével illettek egy efféle mobilkészüléket. A tesztpéldányt az XXL GSM-től kaptuk, a doboz meglehetősen kis méretű, nem kecsegtet gyémántokkal vagy egyedi anyaghasználattal, gyakorlatilag pont olyan, mint bármelyik másik LG készüléké. A tartozékok listája sem mondható különösebben impresszívnek, a töltő, a headset és a bőrtok mellett csupán egy kijelző törölgetésére használható... rongyot kapunk, amire bizony szükségünk is lehet, mert második generációs modell ide vagy oda, az új Prada is gyűjti az ujjlenyomatokat. És a karcokat.

Külső jegyek

Nem szeretnék felelőtlen kijelentésekbe bocsátkozni, de elég valószínűnek tartom, hogy az LG nagyon jelentős készleteket halmozott fel a fekete és ezüstszínű lakkozott műanyaglapokból, a Prada II ugyanis nem az első efféle anyagokkal operáló masinájuk. Az elődmodell mellett teljesen ilyen például a KS20 is, mely úgy egyébként az egyik legolcsóbb Windows Mobile alapú kombókészülék a piacon, ami elég beszédes arról, hogy milyen minőségi anyagokat használtak fel benne. Persze, nem mondhatom, hogy a tesztünk alanya kifejezetten gagyi hatást kelt, de azért árához képest elég gyengének mondható ezen a téren, elég furcsán is hat az előlapra festett Prada logó...

LG KF900 Prada II
[+]

Az újdonság elég sokat hízott elődjéhez képest. Kiterjedése 104,5 x 54 x 16,8 mm (szemben az előd 98,8 x 54 x 12 milliméteres adottságaival), tömege kereken 130 gramm, tehát esélytelen az ultrakompakt kategória legjobb mobiljának díjára - meg ami azt illeti, a QWERTY billentyűzetes modellek között sem számít épp kicsinek. Farmerzsebben hordani necces, ingzsebben egyenesen lehetetlen, bár ki tudja, lehet hogy egy Prada ruhába pont passzolna. Az előlap pont olyan, mint az KE850-nél: egy nagy kijelző, körülötte fekete szegély. Jó, azért az alapvető "tartozékok" nem hiányoznak, felül van a telefonhangszóró és a videótelefonáláshoz használatos másodlagos kamera, alulra pedig három gombot csempésztek az ügyes koreai dizájnerek. Maga a kijelző 3 hüvelyk átlójú, 240 x 400 pixeles felbontású, ezen a téren tehát semmi újdonságot nem kapunk.

LG KF900 Prada II
[+]

A hátlap a többi részhez hasonlóan elég minimalista, gyakorlatilag az 5 megapixeles kamera az egyetlen említésre méltó rész rajta. LG-modell lévén a lencse Schneider-Kreuznach nevével van illetve, erről a műanyagra festett, nagyon halvány felirat tanúskodik. A levehető rész meglehetősen nagy és még meglehetősebben könnyen jön le, ha netán fejjel lefelé rakjuk a masinát a zsebünkbe és ennél fogva próbáljuk előhúzni, simán elképzelhető, hogy a plasztikdarab a kezünkben marad.

LG KF900 Prada II
[+]

Felül a töltő/headset csatlakozóját találjuk, természetesen most is egyedi LG csatlakozóról beszéljünk, microUSB-re nem adunk. Jobbra a microSD bővítőhelyet és három gombot találunk, ezek sorban: billentyűzár, kedvencek menű és exponálógomb. Alulra a mikrofon, balra a hangerőszabályzó gombpáros és a csuklópánt rögzítési helye került.

LG KF900 Prada II

A legérdekesebb rész természetesen a készülékház széttolása után előbukkanó, 39 gombos QWERTY billentyűzet. Nagyon jó munkáról beszélhetünk, a gombok megfelelő mérettel és nyomásponttal rendelkeznek ahhoz, hogy gyors és kényelmes gépelést tegyenek lehetővé, a háttérvilágítás fénye tökéletesen egyenletes, nagyon jól néz ki sötétben. Az egyetlen gond a kiosztással van, a felkiáltójelet például lefelejtették a tervezők, még a shift vagy a másodlagos mód megnyomása mellett sem érhető el, ami főleg azért érthetetlen, mert zárójelekből a világon létező összes fajtát írhatjuk, kezdve a simától a szögletesen és a kacsacsőrösön át egészen a girbe-gurbáig.

A menürendszer felépítése

A készüléken futó operációs rendszer alapját egyértelműen az első Pradában bemutatott szoftver képezi, de szolgáltatáskínálat szempontjából ennek ellenére fejlettebb, mint bármelyik ezt futtató elődje, beleértve a Renoirt is. Persze szükség is volt a fejlesztésre, hiszen a WQVGA kijelzőt a billentyűzet miatt fektetett és állított helyzetben is fogjuk használni.

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

Mindenek előtt kitérnék a gyári háttérképekre, melyek alapértelmezésben dinamikusan váltják egymást, tehát minden egyes képernyőzár feloldáskor másikat csodálhatunk meg. A fenti fotók az enyhébbik fajtából származnak, bár ezek is egy szürreális rémálomra emlékeztetnek, ruhák és fej nélküli emberek, borzasztó. A legijesztőbbek viszont kétségtelenül az Alien szülőktől lett olasz modellhölgyek, ha egy ilyet egy gyerek meglát, tuti, hogy megáll a növésben. Mivel kiskorú olvasóink is vannak, a legborzasztóbb ufó-hölgyet csak ide kattintva lehet elérni - kizárólag erős idegzetűeknek!

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

A készenléti képernyő nagyon jópofa és egyben hasznos. Egy három oldalú kockáról van szó (micsoda logikai ficam), mobilplatformon az első generációs HTC TouchFlo-nál láthattunk ilyet, de a Macintosh tulajok valószínűleg szintén tudják, hogy miről van szó. Ujjunkkal gördíthetünk, a három oldal egyike a képen is látható gyorsindító menüsor, a második egy üres, Prada logós valami, a harmadik pedig egy Widgetes fül. A készülék jobb oldalán lévő kedvencek gombbal persze előhozhatunk egy általunk személyre szabható gyorsindító menüt.

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

A főmenüt a jobb alsó sarokban látható, négy pöttyös ikonnal hozhatjuk elő, mellette még három ikon található az említett részen, az első a tárcsázóképernyőre, a második a telefonkönyvbe, a harmadik az üzenetek közé repít minket. A főmenü ikonos elrendezésű, négy füle van, mindegyiken 2 x 4 menüpont található, tehát ujjal is tökéletesen használható. Adatbevitelre alapvetően a QWERTY billentyűzetet érdemes használni, de ha csak egy kezünk szabad vagy nem akarjuk széttolni a masinát, akkor használhatunk egy virtuális numerikus gombsort is.

LG KF900 Prada II

A nagy kérdés az, hogy mi történik a menüvel, ha előhúzzuk a QWERTY gombsort. Nos, ilyenkor egy külön készenléti képernyő bukkan elő, amit a fenti képen is megcsodálhatunk. Egy "kerék" elrendezésű, ujjal görgethető dologról van szó, mely hét ikont tartalmaz. A főmenüt és a többieket persze ebben a fektetett nézetben is elérhetjük.

Szoftverek és lehetőségek

A szervezőfunkciók terén nincs komoly hiányosság. A menüből elérhetünk egy világórát - igaz, nem grafikus -, van jegyzettömb és diktafon is, utóbbinál nincs mérethatár a felvételek hosszánál. Az eszközök menüpontban számológépet, mértékegység és valutakonvertert, valamint stopperórát találunk, egyedül az időzítő hiányzik a repertoárból. A naptár meglehetősen intelligens, egyrészt azért, mert külön elérhető egy dátumkereső funkció, aminek segítségével könnyebben akadhatunk rá a kívánt bejegyzéstre. Maga a naptár egyébként havi, heti és napi nézettel is rendelkezik, találkozót, évfordulót és születésnapot is feljegyezhetünk, továbbá beírhatjuk, hogy mikor vagyunk szabadságon.

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

A szórakozás fül alatt találjuk a galériát, mely meglehetősen gyorsan képes váltani a képek között. Természetesen multimédiás tartalmainkat a fájlböngészőből (alias saját mappa) is elérhetjük. A készülék szerencsére kezeli az alapvető dokumentumformátumokat (xls, doc, ppt, pdf) és a flash fájlokat is. Van továbbá egy érdekes programunk, a Muvee studio, melynek segítségével fotóinkból "látványos" videókat készíthetünk. Kreativitásunknak némi gátat szabhat, hogy kevesebb, mint egy tucat séma érhető el, mindenesetre este csináltam egy rövid videót a program képességeinek demonstrálása gyanánt, ide kattintva elérhető (318 kB, 3GP formátum).

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

Játékok terén elég rosszul állunk. Van egy Bajnokság névre keresztelt cucc, ami indulás után már Golf bajnokság néven fut, az érintőkijelzővel irányítható egy meglehetősen egyedi módon, öt perc alatt sem sikerült megcsinálnom az első pályát, szóval inkább hagytam a fenébe. A másik két játék a teljes értelmetlenség jegyében fogant, van egy dobókockaprogramunk, ha megrázzuk a Pradát, akkor a szoftver gurít egyet a két darab dobókockával, ennyi. A másik alkotás ha lehet, még nagyobb balgaság, kerékmánia, rázogatással vagy ujjal is vezérelhető, megpörgethetünk egy kereket, amint vagy a franciakártya szimbólumai vannak a jokerrel kiegészítve, vagy kő/papír/olló. A forgatások eredményét a gép jegyzi, de hogy minek, azt nem tudni.

Minden, ami a telefonálással kapcsolatos

A telefonálással kapcsolatban sajnos van egy gond, nevezetesen az, hogy a mikrofon csak a hívás megkezdése után egy-két másodperccel kapcsol be, valamint addig a hangszóró is csak sistereg, de azt nem halljuk, hogy mit mond a másik. Épp ezért a Prada 2-vel minden hívás megkezdése egy "halló, halló, helló, szia!" szólánccal kezdődött, ami egy idő után lehet, hogy megszokható, pár napig inkább csak idegesítő volt. A hangminőség egyébként beszélgetés közben megfelelő, az LG újdonsága kihangosítva is kellemesen szól.

LG KF900 Prada II
[+]

A telefonkönyv új emberke bevitelekor rengeteg extra mezőt kínál fel, kezdve a születésnaptól a minden féle és fajta címig/számig. Névjegyekből úgy egyébként 1000 darabot rögzíthetünk, ami lássuk be, nem épp a csúcs. Az üzenetkezelés rendben van, a masina támogatja az MMS-t és az e-mailt is, utóbbiaknál a kliens elboldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is.

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

Adatkommunikáció terén nagyon jó a kis gép. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), tehát a készüléket a világ minden részén használhatjuk. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 7,2 Mbps sebességű HSDPA-t is használhatunk, persze csak ha van mobilinternet előfizetésünk. Ha nincs, lehetőségünk van WiFi használatára is, a böngésző természetesen elboldogul a HTML oldalakkal, alapvetően jól is használható, de azért az iPhone Safariját meg sem közelíti. A Bluetooth 2.1-es verziószámú, támogatja a sztereó hangátvitelt, az LG-féle adatport pedig USB 2.0-nak megfelelő sebességgel képes áttolni az adatokat, legalábbis papíron.

Multimédiás kínálat

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920, videóknál pedig 720 x 480 pixel - utóbbi helyett VGA felbontást is választhatunk, ha nem akarunk szélesvásznú mozgóképet venni. Beállítási lehetőségekből a szokásos LG-kínálattal találkozhatunk, mivel a kamerát kezelő szoftver ugyanaz, mint a többi e platformra épülő testvérmodellnél. Ami hiányzik, az a fénymérés, a többi dolgot állíthatjuk, fehéregyensúly, érzékenység (ISO 100 - ISO 800) stb. Van szoftveres képstabilizátor is, készíthetünk panorámafotót és sorozatfelvételt is. Mosolyra exponálás, arcfelismerés, megnövelt dinamikatartomány nincs, a zárhangot sem kapcsolhatjuk ki, a felsorolásból talán ez utóbbi az egyetlen, ami kényesen érinthet minket.

LG KF900 Prada II

Az elkészült fotók minősége sajnos nem vetekszik a napjainkban elérhető kameratelefonok által készített képekkel, de ennek ellenére azért bőven a használható kategóriában belül vannak. Ha a legjobb 8 vagy épp 5 megapixeles mobilhoz hasonlítjuk a Prada 2 fotóit, akkor arra juthatunk, hogy az LG versenyzője bizony homályos a képszéleken, elég magas zajszintet produkál és a színek sem túl élénkek. Mozgóképeknél jobb a helyzet, a masina ugyanis 30 képkocka/másodperc sebességgel tud ilyesmit rögzíteni - tesztvideó itt (2 MB, 3GP formátum).

LG KF900 Prada II LG KF900 Prada II

Zenei téren semmi extrát nem kapunk, a gyári füles jól, de nem kimagaslóan szó, nagyjából ugyanez mondható el a kihangosítóról is. A zenelejátszó szoftver fut a háttérben, megjeleníti az albumborítókat és tud szűrni az ID3 információk alapján, de hangszínszabályzót például nem tartalmaz. FM-rádió van, természetesen csak bedugott fülhallgatóval üzemel, akkor viszont kiválóan.

Üzemidő és ítélet

Az akkumulátor 950 mAh-s, cserélhető. Bár kapacitása alapján nem vártam tőle, de két napig képes volt életben tartani a masinát, bár tény ami tény, a WiFi-t ezalatt sosem kapcsoltam be.

LG KF900 Prada II
[+]

Az új LG Prada alapvetően egy nagyon jó készülék, de vannak vele gondok, amik miatt nem süthettem rá az ajánlott plecsnit. A telefonáláskor jelentkező hangkésés nagyon zavaró és véleményem szerint megengedhetetlen, reméljük, hogy egy újabb szoftver javítani fogja, de számomra akkor is érthetetlen, hogy ezt hogy nem vették észre a gyárban. További probléma, hogy ennyiért drága, árát tekintve simán prémium kategóriás, holott ezt az anyaghasználat és az összeszerelés minősége nem támasztja alá. Harmadrészt pedig túl vastag és nagy. Egyébként okos, a menürendszer jól strukturált, ha az utódból a felsorolt hibák is el fognak tűnni, akkor nagyon boldogok leszünk.

LG KF900 Prada 2

Bocha

Az LG Prada 2-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

LG KF900 Prada 2
LG Prada IIÁltalános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret104,5 x 54 x 16,8 mm
Tömeg130 gramm
SzínvariációkFekete
Kijelző
Kijelző átlója3 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 400 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret? / 300 KB
Belső memória60 MB
Memória bővíthetőségemicroSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan / 7,2 Mbps
IrDA / Bluetoothnincs / 2.1 (A2DP is)
WiFivan (802.11b/g)
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan (nincs időlimit)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformLG érintésvezérelt
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok1 + 2 rázogatós
Valutakonvertervan
Extra szoftverekMuvee Studio
Multimédia
Fő kamera5 megapixeles, autofókuszos, LED-es vaku
Másodlagos kameravan
Videófelvételvan (max. 720 x 480 pixel @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzónincs
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátor950 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő400 óra
Beszélgetési idő3 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet, mozgásérzékelő szenzor, TV-kimenet (a kábel nem az alapcsomag része)
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés