Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    Keresek valami jó sötét helyet a Perseidák fotózására, lehetőleg Bp 50-75 km-es körzetében (a kis tank miatt korlátozott a hatótáv), valami fennsíkos, dombos környéken, ha van.
    Tavaly, tavalyelőtt Dobogókőn voltam, de túl nagy a fényszennyezés. Pilisben többfelé jártam már, de egyik irányból Vác, Bp, másik irányból pedig Egom fényei elég erősek. Börzsönyben, fent Hont romjánál is meglepően sok volt a fény, valószínűleg Hont és Rétság felől. Ez egy kicsit elkedvtelenített, hogy Mo-on Zselic és a Hortobágy, s esetleg a Bükk kivételével egyáltalán lehet-e elég tiszta eget látni. Azonban a héten épp késő éjszaka mentem Balaton felé a 7-esen, és Polgárdi és Lepsény között azt vettem észre, hogy semerre nem látok fényt, félreállva egész jól ki lehetett venni a Tejutat. Úgyhogy így munkanap előtt 2-3 között visszasiettem ~25 km-t/irány a fényképezőgépért, majd a világosodásig hátra lévő maradék időben próbáltam fotózni. Sajnos komolyabb felszerelés nem volt nálam, csak egy játék-állvány, így csak ennyire futotta.

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz radi8tor #2381 üzenetére

    Köszi a tippeket mindenkinek :)
    Dág mellett már mentem el, de csak az Epöl melletti nagy kopasz hegyen voltam fenn. A sötétég-térképek alapján azonban Dág még nem annyira sötét... A térkép alapján Csákvár környéke lehet még jó célpont, valamelyest ismerem is, legutóbb a hétvégén jártam arra.

    Gondolkodom, hogy csak éjjel oda+visszamotorozzak, ahogy szoktam, vagy vigyek sátrat, hálózsákot, aztán reggel már nem lesz akkora gond nyitott benzinkutat találni vagy a talajt látni, és akkor távolabbra vagy trükkösebb terepre is mehetek.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Hali skacok!
    A'sszem ez a legrelevánsabb topic a help-kérésemnek:
    A hétvégén elmentem Lyridákat fényképezni, pöpec kis helyet néztem ki a Felvidéken: kevéssé ismert várrom, ami csak 1812-ben pusztult el, így sok magas fala áll; a faluja kihalt, legközelebbi lakott település km-ekre van hegygerincen túl, fényszennyezés-térképek sötétnek mutatják. A kiruccanás egy kicsit viszontagságos lett (főleg amiatt, hogy 10 fok környékére számítottam a sátrazással, de 4 fok volt, aludni se tudtam, úgy dideregtem; és a vacsorának és reggelinek való otthon maradt...), de az ég egész tiszta volt, miután a Hold nagy lassan lement 1 körül, egész jól lehetett látni a Tejutat is; hullócsillagokból sajnos már kevesebb jutott, és azok is kicsik voltak, ami 1-2 nagyobb (enyhe-közepes) volt, azok is pont akkor vagy olyan irányba, amikor / amerre nem fotóztam...

    Amivel most szenvedek, hogy a sorozatokból timelapse-eket csinálok, de a Hold lemente utáni képeknél, amikor már igazán sötét volt, kockánként változnak a színek... Raw, fix 10s expók, fix ISO3200, Sony A7 (FF), aminek ezt még simán bírnia kéne, mégis, már a raw-knál látszik, hogy a színzaj helyenként képenként változik, hol kékes, hol vöröses, hol bíbor, hol sárgás a domináns zaj-szín... Utómunkában hiába állítottam fix custom WB-t, a képek megdolgozásával csak felerősödött és vibráló lett ez a szín-váltakozás.
    Ide feltettem az egyik még csak összedobott videót, ami egyik legerősebben mutatja ezt a vibrálást.
    Utánanéztem neten is, ott annyit találtam, hogy néhány Sony szenzoros gépnél bizonyos esetekben előfordulhat ilyen vibrálás asztro-TL-nél.
    Valaki esetleg járt már ilyen cipőben, látott-e olyan programot, ami ezt kiszűri? Ha más nem, marad a fekete-fehér, ami azért nagy kár lenne, amikor végre jól kirajzolódott a Tejút...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz TKL #4578 üzenetére

    Ez pont ezekkel a modern Sony szenzorokkal kezdett eltűnni, régen még gyakori volt, hogy a hosszú expó alatt hő által gerjesztett olvasási zaj miatt télen, hidegben, vagy akár hűtött szenzorral fotóztak emberek, mert nyáron / melegben láthatóan rosszabb lett a zaj. És most se volt meleg, egészen 4 fokig hűlt a levegő, e képek készítésekor se lehetett több 8-10-nél...

    Gondoltam a folder és a fájl neve árulkodik ;) Csábrág (Cabrad), a határtól légvonalban nem is messze, igaz az arra vezető jobb útért nagyot kell kerülni (Hontianske Nemce / Hontnémeti és Bzovik / Bozók felé - ott is van egy várrom, az út hurokban meg is kerüli, de az a faluban van), így Bp-től ~150 km. Legközelebbi lakott település Csábrágvarbók, egészen Konské tanyáig van betonút, ott egy parkoló, mert onnan 3-4 km sziklás-köves saras lejtős út a várhegyig (én terepmotorral mentem, talán nagyobb hasmagasságú személyautóval is abszolválható, óvatosan, ha nincs nagy sár). A várat egy alapítvány újítgatja fel, de nincs lezárva, szabadon fel lehet menni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Matska #4581 üzenetére

    Így keletkeznek az urban legendek :)
    Pontosítsunk: az A6000, nyáron, 4k videófelvétel közben, a processzor videókódolás terhelése melletti túlmelegedése miatt.
    A helyzet itt: A7, télinek is beillő időben, állóképek, a processzornak még zajszűrést se kell végeznie, mert ki van kapcsolva ;) Szóval a két helyzetnek nem sok köze van egymáshoz. Mi több, a linken a videó mindössze 70-valahány képből van, és már az elsőknél kezdődik, és végig megmarad ez a színzaj-váltakozás...
    De ezen most már hiába rugózunk, inkább valami megoldási javaslat érdekelne, ha van valakinek...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Sziasztok!
    Most találtam csak ezt a topikot, eddig az Amatőr csillagászat topikot boldogítottam a kérdéseimmel, nem is értem, miért nem néztem itt jobban körbe :B

    Pár ember már ismerős a m4/3 / Sony / Nikon / photós-offolós topikból. Néha, nagyon-amatőr szinten asztrózok is - de mechanika nélkül többnyire csak ultra-widefield dolgokat, pl. rendszeresen megyek csillaghullásokat fotózni (már amennyire az időjárás hagyja, decemberben Geminidákkal csúnya pechsorozatom volt, hogy amikor a Perseidáknál is látványosabb csillaghullás volt Nagy-Hideg-hegyen, akkor a kijárási tilalom miatt engedély hiányában nem mehettem ki; másnap szereztem engedélyt, kimentem NHh-re, erre mire 2 óra túrázással felértem, egy órával rá jött a fagyos köd - miközben a Mátra tiszta volt; következő nap Galyára mentem, ott pedig negyed órával érkezésem után borította el a kilátót a köd... nem csak Ati szenved az idővel); 2015-ben sikerült eljutnom Észak-Norvégiában a sarkkörön túlra az Aurórát fotózni; tavaly pedig nagy szerencsém volt a 2020/F3 üstökös + éjszakai világító felhőkkel, a kép a MCSE-nél hónap képe lett (ami eléggé meg is lepett, látva időnként néhány hazai asztrofotós képeit, nem egy kategória a belefektetett idő, energia, felszerelés, tudás... de gondolom kellett egy kis változatosság is, a sok távcsöves kép mellé egy astro-landscape :) ).

    Az ultraszéles és széles mellett régóta érdekel a mélyég asztrofotó is, a látványosabb ködök, pár nagyobb spirális galaxis. Jó alkalmat ad még a dologra, hogy nyáron egy 2700 m-es magashegyi hágó közelében fogok pár hónapot dolgozni - alacsonyabb fényszennyezés, vékonyabb légkör-réteg, jónak ígérkezik asztrofotózásra :) .
    Viszont: szeretném közben a felszerelést is aránylag hordozható méreten tartani: aránylag kompakt, könnyű óramű, ami fotós állványra szerelhető. Gondolom erre ti sem tudtok jobbat a Star Adventurernél? Jelenleg abból próbálok használtat kifogni.
    Látom itt is páran használjátok, egészen 300 mm-en is lehetséges több perces expó, ez jó hír, pont erre voltam kíváncsi a másik topikban. Láttam már rajta Lacerta 72/432 távcsövet is, de ott nem derült ki, hogy milyen hosszúak voltak az expók, és hogy milyen jól ment.

    A másik, amin még tűnődök, hogy milyen objektív vagy távcső legyen... A nagyobb ködökhöz, galaxisokhoz úgy gondolom FF-ekv. 400~600 gyútáv már elég lenne; és fotózáshoz jobb lenne a nagyobb fényerő. Na de az elérhetőbb árú, azaz nem-apo és nem full ED semi-apo refraktor távcsövek gyengéje, a színi hibák, pont a fényerővel jön ki legjobban... Néztem pár fotó-obis DSO-s példákat mutató oldalt, pl 1, pl 2, jobbnak tűnnek, mint egy nem-apo távcső - persze ezek az obik drágábbak is. Viszont az elődeik, illetve elődeik-elődei is valószínűleg még jobbak... Ezért jelenleg APS-C-vel egy 300 f4~f4.5 manuál-fókuszos obin gondolkozok, pl. Nikon 300 f4.5 vagy f4 IF-ED; Canon nFD 300 f4L (szintén használ low-dispersion lencsetagot); a skála budget végén pedig Tair 3 300 f4.5, azzal is láttam már asztrós példákat.

    Vagy ez a gyútáv Andromédához ugyan elég lenne, de azon kívül még kevés más mélyégre, legyen mégiscsak távcső? Asztrofotóra sokan inkább a refraktorokat ajánlják a reflektorokkal szemben, a ködökön kevésbé jönnek ki a színhibák; fényerős olcsó-de-jó akromátok közül a sok név alatt futó ST80, ST102, ST120 még elvileg mind beleférnek a Start Adventurer 5 kilós névleges teherbírásába, amennyiben az nettó, és nem számít bele az ellensúly... Talán egy fokkal feljebb van a BM AR-102xs/460 ED, akromát doublet, egyik lencse valamilyen-ED; még egy kicsivel drágább és állítólag jobb minőségű a SW 72/420 ED, szintén egyik lencse ED (ennél több már nem fér bele, ez is csak használtan, tavaly felmondtam, a fotózás meg a járvány miatt behalt, egy kicsit vissza kell fognom magam).

    Szerintetek?
    Köszi!

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz ati3x #5762 üzenetére

    Hó-hó, fék! Azt mondtam kicsi-kompakt, nem HEQ5 :DDD
    Most pont a hátizsákos túrázósról van szó :) És a Star Adventurer a kiindulási alap:
    - van-e ennél jobb választás hasonló méretben, tömegben, árban?
    - mi az, amit ez még elbír? (Mármint nem tömegben, hanem gyútávban)

    Értem, amit mondasz, hogy a SA zsákutca, innen fejleszteni tovább nem lehet, korlátos az is, amit elbír, és amit azzal látni lehet; de most ez van, egy 10 kg fej + 5 kg állvány + 10 kg tubus+astrocam+guidescope+guidecam + 4 kg ellensúlyok + 5 kg akkuk + 2 kg laptop setupot kétlem, hogy bárki a hátán felvinne egy világvégi hegyre, vagy magával vinné repülőn...

    Gépváz: hát van ez-az... neeem mintha gyűjteném, összegyűltek az évek alatt :B Szóval: m4/3: Oly EM5, APS-C: Nikon D7500 lesz, FF: Nikon Z6, Sony A7 - ebből nyáron a két Nikont vinném.
    A jelenlegi obik nem működnének túl jól erre: a 70-300G leghosszabb használható gyútávja 250~260 f6.3, de inkább f8-on, az már elég sötét; a 70-200 f2.8G (VR1) pedig 150 fölött eléggé lágyul, még f4-ig rekeszeléssel is max 175~180. Van még pár manuál: 100 és 135 f2.8, 200 f4 - ezek már csak nagyonnagy DSO-kra elegek, pl. 100 + FF = vízsz. 20.4° -> abba pont belefér Orion (7 fő csillaga 18°) + Barnard-loop (elnézve, hogy Laskr99 mit hozott ki mechanika nélkül rövid expókkal, gondolkozom, hogy a holnapi tisztának ígérkező éggel én is megpróbálom)
    Elsősorban a Nikon Ai-S 300 f4.5 IF-ED-n gondolkozom: ED lencsetag és MC bevonatok, aránylag olcsó (200-250 EUR), 990 g, állítólag nyitva is egész éles és alacsony a CA, és mivel manuál, ezért pontosabban állítható a fókusz, mint az AF obiknál (ahol néha egész rövid a focus throw, pl. a 70-200 2.8G-n is). FF látószög átlósan 8,2°, de ha a Star Adventurer követési pontossága engedi, APS-C-n ez 450 mm / 5,4° - ami Andromédához elvileg pontjó, majdnem kitölti, és pár nagyobb köd is még értelmes crop-méret (Orion-köd 1,5°×1°).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Gercsa #5766 üzenetére

    Köszi, megnéztem a képeket, szerintem jók lettek!
    A gondom csak az a Sigma 400-assal, hogy ritka - nem csak itthon nem látok, de ebay.com-on is csak egyetlen elég rossz állapotút látok.
    Nikon AI-S 300 f4.5 IF-ED-ből viszont rengeteg van ebayen már 200 EUR alatt is, vagy az állítólag még jobb nem-IF sima ED verzió 200 EUR-ért.

    Ati: ok, akkor nem lövök nagyon mellé, nincs jobb ebben a kategóriában.

    A Fornaxot is láttam már, fentebb linkeltem Roger Clark oldalát, ő is ezt használja és eléggé dicséri. A gond csak az vele, hogy szintén korlátozott, hasonló teherbírás, ezt se ajánlják hosszabb gyútávokhoz, és legfőképp, ahogy mondod is, duplája :) Úgy látom egy EQM-35 vagy EQ-5 lenne a következő szint, az 10/12 kg teherbírású, csak hát ott a fej maga 4.6/5 kg...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz ati3x #5769 üzenetére

    "Az eq5-el az a baj"

    Értettem, a félmilkás EQ6-R-ig meg se álljak :)) Ismered a viccet, amikor emberünk horgászfelszereléssel és motorcsónakkal tér haza, pedig csak tamponért indult? :))

    SA + fotós teleobik, egyelőre ennyivel fogom kipróbálni (amint sikerül egy SA-t szerezni) - ha tetszik, akkor majd lépek tovább is, de ismerve magamat, jobb szeretek menni, felfedezni, fotózni - nem pedig cipekedni, összeállítani, beállítani, várni, szétszedni, elrámolni, majd rengeteget utómunkázni :P

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz ati3x #5772 üzenetére

    "Szóval amint látod, azért van csapda abban, hogy majd lépésről lépésre fejlesztek.. MErt sokkal drágább lehet végül.."

    Nézd, ez biztos így van - de mondom, nem is tudok és nem is akarok ekkora fejest ugrani belé, és nem is ez a célom. Jelenleg se kocsim, se bevételem, így egy nagy cuccot cipelni, és ennyit rákölteni sem tudok (na meg kijárási tilalom is van, amit még ki tudja meddig hosszabbítgatnak meg, ezzel a most érkező gyorsabban fertőző variánssal). Nekem egy kicsi, kompakt, könnyen kezelhető és gyorsan összeállítható/stand-alone mechanika kell, amit gyalog, bringával, vagy repülőn magammal tudok vinni, és nem a fotós cucctól vesz el értékes kilókat a carry-on limitből.
    Megértettem, hogy egy ilyet nem lehet továbbfejleszteni (illetve de: ha kap egy autoguidert), és hogy az is elég korlátos, hogy mit bír el méretben-tömegben-gyútávban (mondjuk pont ez az arc ellenpélda erre is, egy 150-600-ast használ rajta, guiding nélkül 30 s, guidinggal még 5 percen is elég éles képekkel). Nekem igazából már az is előrelépés, ha nem csak [3-400/FF-ekv gyútáv] másodperes fotókat tudok lőni, ami már 85-nél is csak 4-5s, 200-nál pedig a 2s is necc - hanem akár 30s vagy hosszabb ideig is mehet, már ez is nagyságrendi ugrás. Első körben nálam ennyi a cél. Ha meg megtetszene, és lottót is nyernék, akkor majd jöhet a komolyabb cucc (és egy sherpa, hogy cipelje...)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz tvamos #5780 üzenetére

    Korábban is feldobta már párszor a yt, a 2 órát látva eddig kihagytam.
    Most belenéztem, az első felében az NPF-en kívül nem volt újdonság (az az oldal viszont hasznos), azt nagyrészt csak pörgettem; DSS-t is használtam már korábban, addig megvoltak még a dolgok.
    De ami utána jött PS-ben... Az a "fogjuk a képet és leszedjük a hátterét, majd kézzel festünk szaturációt a nebulákra" nekem már túmáccs, ott már megszűnik fotó lenni, az ilyen szintű belenyúlást már nem szeretem...

    Laskr99: fotós obik között is vannak olyanok, amik színi hibákban az apokromátokat közelítik.
    Van, amelyiknek benne is van a nevében: pár Zeiss (pl. 135 f2 APO-Sonnar) és Voigtländer (pl. a tavalyi 65 mm f2 APO-Lanthar vagy a 110 f2.5 APO-Lanthar), vagy Leica (APO-Telyt).
    Van, aminek bár benne van a nevében, mégsem az: pl. régebbi Sigma tele-zoomok.
    És vannak, amiknek nincs a nevében, mégis majdnem apo-szintűek: - pl. a Samyang 135 f2 manuál elég népszerű asztrofotósok körében, mint budget majdnem-apo tele; valamint Canon és Nikon pro nagytele fixek közül sok közel apo-szintű.
    A gond csak az, hogy a Samyang kivételével a fent felsoroltak elég drágák... Ha nem kell a széles látószög, távcsövet olcsóbban kapsz, mint 300, 400 és hosszabb f2.8, f4 fotós fixet...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Matska #5795 üzenetére

    Szép! Kb FFeqv 14-16 mm, jól saccolom?
    Jó hosszú expó lehetett az előtér, vagy azt még világosban lőtted?

    Naja, a 8-as takarodó elég nagy szívás... Igaz az erdőben sátrazva vagy kilátón aludva eddig még senki se szólt, csak hát nem sokan szeretik kint tölteni az éjszakát, én is inkább egy meleg szobában aludnék...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #5815 üzenetére

    Érdemes lenne a fotózás technikai részét tisztába tenni...

    A legnagyobb dinamika-tartomány alap-ISO-n van; és ahogy emeled az ISOt, úgy csökken (kivéve dual-gain szenzorok, de ott a második gain fokozat sem éri el az alap dinamika-tartományát).
    A modernebb gépek többsége ISO-invariáns (kivéve: sok Canon, ami a 80D-nél régebbi szenzor-technológiát használ), tehát egy alacsony ISO-s képen pár FÉ-nyit utóban húzva nagyon hasonló az eredmény, mintha ugyanannyi FÉ-nyivel magasabb ISO-n lőtted volna. Azaz utólag is fel tudod húzni.
    A hosszú expós gerjedés, zajosodás se nagyon jelentkezik, így már hűteni sem kell őket, mint a régi CCD-ket.
    Tehát jobb alacsonyabb ISO-n fotózni - amennyiben ez kivitelezhető / praktikus. A pólusra állás pontossága, a mechanika követési pontossága és az objektív / távcső gyútávja behatárolja, hogy mennyi a max. expóidő; de emellett praktikus oldalról érdemes arra is gondolni, ha jön egy repülő, starlink, műhold, felhő, és a kép kárba megy, akkor ne veszíts túl sok időt, legyen még elég kép.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Matska #5825 üzenetére

    Érdekes, azt hittem már csak a régebbi szenzorú Canonokat érinti ez a probléma. A Sony-szenzoros Sony, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax gépeknél már rég nem hallottam róla panaszt.

    F.Lorand: ok, el nem tűnt, de egy tizenéves CCD-hez képest elég nagy a különbség.
    Ez inkább reakció volt arra, amiket Popey írt, mert néhány dolog kissé lovon fordítva ülős... Pl. ha tudom, hogy valami fényes, és a hosszabb expó-idő is még bőven biztonságos, akkor inkább az ISO-t csökkenteném, mint közép-magasan hagyva az ISOt a záridőt csökkenteni. Ha nem dual-gain a váz, akkor ISO 200 és 800 között photonstophotos mérése alapján közel 1.5 FÉ dinamika-tartomány veszik el; de még dual-gain esetében is 1 FÉ a különbség.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #5840 üzenetére

    "amúgy egy canon 600D-t használok."

    Itt van a kutya elásva - én pedig "modernebb gépek"-et írtam #5824-ben :) A 600D 2011 elején, 10 éve jelent meg, a szenzora pedig annál is régebbi, ez volt a negyedik váz, ami megkapta, először 2009 elején jelent meg. Modern szenzorokhoz képest nagyobb az olvasási zaja, nem ISO-invariant, gerjed, nem szereti a hosszú expókat és magas hőmérsékletet; és dinamika-tartományban is eléggé elmarad. Az újabb szenzor-generációk ezekben már mind jobbak, így ott nem kell expóidőben ilyen erős kompromisszumokat kötni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Matska #5867 üzenetére

    "szerintem sokat mondó"

    Szerintem pedig keveset - nem sokat árul el arról, hogy mit és hogyan mért.
    Különösen furcsának tartom az A7m3-hoz képest a Z6 eredményét, mivel mindkettő ugyanazt a szenzort használja (és a Z6-nál el is írta a felbontást, nem 25 Mpx, hanem egészen pontosan 6032×4024)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz faki_ #5871 üzenetére

    Jakérem... Megnéztem a lap alján a képeket az All models, 300 s-t.
    Már szemre sem stimmelnek a számok, van, amelyik sokkal zajosabb, mint a számai mutatják.
    Az meg a másik, hogy a szövegben ugyan megemlíti, hogy néhánynál nem lehet kikapcsolni a zajszűrést, viszont ezt nem jelzi a kameráknál. Nagyon nem mindegy, hogy egy valódi nyerset nézel, vagy egy főzött raw-t, amin már van zajszűrés. Az se mindegy, ahogy írja is, hogy egyes gyártók között elég nagy, akár +/- 1 FÉ különbség is lehet az ISO névleges és valós értéke között. Ezeket is mind oda kéne írni a képek mellé, esetleg újra letesztelni a korrigált ISOval.

    Long-expo és High-ISO zajszűrés off, 3200 ISO, 1, 30 és 301 s (így sikerült);
    teljesen üres neutral preset, +5 FÉ, WB 4000K
    Full szenzor -> resize hosszabbik oldalon 2048 px, illetve 1:1 crop a középső 300×300 px-ről
    1s [kép] [kép]
    30s [kép] [kép]
    301s [kép] [kép]

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kabalababa #5888 üzenetére

    "Van egy olyan érzésem, hogy itt lehet maga a szenzor se tökéletes már (EOS 550D), ill. maga az objektív se (Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG Macro)"

    Azt jól érzed... A szenzor is tizenéves, már eléggé elavult, és az obi is abból a korból származik, amikor a Sigma még nem a minőségről, hanem az olcsó tucattermékekről volt ismert.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz f.lorand #5890 üzenetére

    Egy modernebb, alacsonyabb olvasási zajú, esetleg BSI-s szenzor azért tudna egy kicsit dobni a dolgon :) De a gyengébbik láncszem tényleg az obi, az akkori Sigmák nem véletlenül voltak még a kit telezoom obiknál is (jóval) olcsóbbak. Az APO megjelölés teljesen kamu. A hosszabbik végén pedig valószínű sokat lágyul.

    Kabalababa: a helyedben még megpróbálnám valami nem túl drága, de ennél jobb minőségű fix telével (esetleg egy olcsó manuállal, pl. Tair-3 300 f4.5, vagy van sok remek 200 f4 M42 menettel, ami rámegy Canon EF-re), vagy legalábbis egy minőségi zoommal (pl. Canonra a remek 70-200 f4 (a régebbi, IS nélküli) szinte nevetséges árakon megy (~100-120k használtan)).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kabalababa #5899 üzenetére

    A távcső mindenképpen. Próbálj ki egy Tair 300 f4.5-öst, M42 még pont felmegy Canon EF-re (Nikon F-re sajnos már nem), és 20-25k körül kifogható használtan.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Az idei Geminidák nem lett valami termékeny, na meg az erős Hold sem volt előny, 3 éjszakát is kint voltam, de csak pár kisebbet kaptam lencsevégre.
    De ha már annyit kint voltam a -10-12-x-ben, a sok képből összeraktam egy ilyet is... (két kisebb hullócsillag látható is rajta, azonban ritkaságszámba menően - igaz már meglehetősen későn volt, 2 és 4:30 között - nem járt egyetlen repülő sem a képmezőben).
    Felsőtold / Hollókő Kéz kilátó, 2022.12.13; Nikon Z6 + Tamron 17-35 f2.8-4 @ 17 f5.6 ISO800 20s, 279 db. A majdnem-telihold miatt az előtérnek nem kellett külön kép, csak azért kellett a sorozatból az egyik képet bemaszkolnom, mert a Hold járása miatt a jégkristályok csillogásától csupa fehér pötty lett a kéz - na meg a végére jött egy kis párás szél, lett egy kis jégpáncél a frontlencsén, ami fellágyította a stacket - az imént emlegetett melegítő jól jött volna, mondjuk nekem is, mert a plusz rétegnek felvett viharkabát keményre fagyott...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7127 üzenetére

    Popey37 + Kuyarashi + Radi8tor: köszi! :)

    Egy kicsit jobban örültem volna, ha idén is sikerül pár szép hullócsillagot elkapni, mint tavaly ez vagy ezek, melyek közül az egyik az MCSE Meteorban hónap képe is lett, és a beszámoló is felkerült a honlapra. Elküldöm azért ezt is, hátha tetszik nekik, de hát elég erős a verseny, sem felszerelésben, sem tudásban közel sem vagyok sok taghoz ott vagy akár itt :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Reméljük lesz mit nézni-fotózni januárban is :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz f.lorand #7185 üzenetére

    Láttam, hogy kiárusítást tartasz :) Csak újévi fogadalom szekrényürítés, vagy lesz valami új helyettük?
    Bármennyire is csábító, reality check: van bőven drága hobbim már upgrade-elés nélkül is, a SA-t is csak ritkán vittem magammal, és még ritkábban voltak olyan körülmények, hogy fotózni is tudtam vele, mert előrejelzés ellenére befelhősödött. Jövő héten remélem lesz pár tisztább éjszaka, hogy lehessen a 2022 E3 (ZTF) üstököst fotózni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 98bja #7188 üzenetére

    Bocs a belevauért, de azon gondolkoztál már, hogy előbb térsz át guidingra a meglévő mechanikával? Ha jól emlékszem neked is SA-d van, ami támogatja a guidingot - akár Phd2, vagy Asiair. Itt egy videó Peter Zelinkától, a guiding nála nagyban javította a pontosságot (ő 150-600-ast használt, azzal 4-5 percet is el tudott érni).
    Ha pedig utána tovább akarsz lépni komolyabb mechanikára és távcsöves-asztrokamerás setupra, a guiding részét már tovább tudod használni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 98bja #7199 üzenetére

    Nájsz!
    Én is kint voltam tegnap-ma éjszaka, múlt héten elkészült az ékem a Star Adventurerhez, s most, hogy végre tiszta volt az ég Dobogókőn, ideje volt felavatni :)
    Első "rendes" asztrofotóm (eddig mindig csak állványról, stackelés nélkül, RawTherapee-ben hívtam a képeket, most csinálom először komolyabban: mechanika, light, dark, flat, DSS, majd GIMP - még csak elég kezdő módon, pár kör levels nyújtás, majd curve, aztán színek igazítás), nézzétek el, ha még béna, de lesz majd még jobb :B
    Na meg az eget is kéne tanulnom: ha már végre sikerült jól beállítani a fókuszt (egy elsődlegesen AF-re tervezett obival, azaz röviden állítható fókusszal nem olyan egyszerű) és pólusra állni, akkor az üstökös után gondolom mást is meglövök, akartam pár nebulát, hogy azt is gyakorolhassam; de amiket ismerek, az Orionban és környékén, azok mind fák takarásában voltak; és bár Stellariumot gyorsan letöltve láttam még pár nem nevesített ködöt benne, de egyszerűen nem tudtam megtalálni őket az égen (és a telével).
    Node sok beszédnek sok az alja, a képek:

    Nikon Z6 + Nikon 70-300 VR G + SA I (+ házibarkács ék)
    240 mm, f5.6, 30s, ISO800 (a dual-gain szenzor második natívja), a DSS által legjobbnak ítélt 10 light (sajnos szél miatt volt sok bemozdult - legközelebb már okosabb leszek, többet lövök), 2 dark, 1 flat.

    240 mm, f6.3, 30s, ISO800; 4 light (20 képből...), 2 dark, 1 flat.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz f.lorand #7209 üzenetére

    Köszi! Első próbálkozás volt, igazából én siettem el a dolgot, gondoltam ment már legalább 15 percet, rövid (30s) expókkal jó lesz majd a képek 80%-a, ami kb 12 perc; meg akartam nézni más célpontokat (nebulákat) is; ehhez képest csak 10 perc volt valójában, és csak a képek fele lett jó, így mindössze öt percnyi lett.
    Na de majd legközelebb...
    ... mondogatom ezt azóta is, de csak nem akar kitisztulni az ég. Minden nap azt játssza el, hogy ugyan délelőttre kitisztul, de délután-estére befelhősödik. Jósoltak már pár tisztább estét, de mindig beborult. Nagyon remélem, hogy csütörtök éjszaka már valóban tiszta lesz, akkor megpróbálkozok megint Dobogókővel.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz radi8tor #7211 üzenetére

    Ez pár nappal ezelőtti lehet, ma már egy kicsit tovább vándorolt. Nem tudom, honnan lőtte, hogy ilyen tiszta ege volt, itt mindig beborult estére. Nagyon remélem, hogy ma este végre kitisztul az ég, mert most készítem össze a dolgokat és indulok Dobogókőre...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz radi8tor #7213 üzenetére

    Ez orbitális szopás volt :DDD
    Egészen a Dobogókő-Esztergom elágazásig tiszta volt, amint elértem Dobogókő határát, sűrű köd, felhők a hegy felett csaptak át. Megint megnéztem az előrejelzést: 9 helyett már 11-től írták, hogy tisztul. 9-től éjfélig vártam a kocsiban, hogy végre tisztuljon. Éjfélkor végre elkezdett tisztulni, ki is vittem a cuccokat, de metsző hideg szél volt. Az ujjaim percek alatt elgémberedtek még kesztyűben is, alig tudtam összerakni a cuccot. A pólusra állás most egész gyorsan ment, a fókusszal a szélben viszont meggyűlt a bajom, az erős széllökések miatt rengeteg volt a bemozdult kép (pedig egy masszív állvány, leengedve, táskával lesúlyozva; de mégis akkora lökések voltak, hogy engem is rángatott), és attól életlennek tűnt, még akkor is, amikor már fókuszban volt... Beláttam, hogy se 30, se 20 sec nem fog működni ilyen időben, még szerencse, hogy vittem a 70-200-ast is, azzal 200 f4 10s ISO800, úgy már akadt néhány, ami nem mozdult be. Na de azzal is volt pár kör fókuszálni, azon még rövidebben jár a fókuszgyűrű... Végre az is meglett, sokadjára is pólusra állás - na de hol az üstökös? Egy órát pásztáztam az eget, fotókon keresve a nyomát. Igen, ki kellett volna zoomolnom 70-re, de amennyit szívtam a fókusz belövésével, NOPE.
    Végül csak meglett, többször elmentem mellette, mert a holdfényben nem látszott a csóva, csak egy zöld udvaros pont volt...
    Lőttem közel 300 képet, mielőtt újra elkezdett felhősödni. Ebből 200-at kapásból töröltem itthon, annyira bemozdult; meg még volt pár a keresésről, ami nem része. Maradt 74. DSS score min 300 max 900, belőttem, hogy check above 600 - maradt 41, azaz 6p50s... szóval kb ugyanott vagyok, mint múltkor :DDD
    Mondjuk lehetett volna rosszabb is. Ahogy jöttem le a hegyről már 3 után, lassan jöttem mert volt egyszer 6, majd 2 és 1 őz/szarvas az úton, majd Kiskovácsinál a kórház után sok kék villogó, és egy kocsi az út mellett, ami a jobb oldalán fekve állt meg... Nem tudom, hogy jég, vagy szarvas elől rántotta el, vagy csak eszetlenül gyorsan ment és kisodródott (sok BMW jött éjszaka fel, amíg arra vártam, hogy tisztuljon), de neki biztos rosszabb estéje volt...

    Na de közben végzett a DSS, ideje nekilátni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz f.lorand #7217 üzenetére

    És még a kép sem lett jó :DDD
    Olyan erős volt a Hold fénye, hogy nem tudom jól kihozni a színeket vagy a csóvát. Kanyarban sincs a múlt heti képhez képest; de legalább az megvan, ha a mai nem is sikerült.
    Tanulópénz: fotóztam már párszor majdnem-teli Holdnál, de ez most sok volt; ahogy a szél is.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz benobi2 #7218 üzenetére

    Épp a napokban láttam Fb Astro bazár csoportban egy Star Adventurer szettet 85k-ért, nem tudom, megvan-e még, mert az nagyon jó ár, én alig olcsóbban vettem az enyém, amiben ék és ellensúly sem volt (amivel jól meg is szívtam, mert éket külön azóta sosem láttam használtan, újan pedig közel feleannyi, mint amennyiért a mechanikát vettem).

    De még akár mechanika nélkül is lehet fotózni, csak rövid expókból (NPF-szabály) kell nagyon sokat Deep Sky Stackerben összerakni (mechanikával is, csak akkor hosszabb expókból kevesebbet). 200mm már nehezebb ügy, de az olcsó Samyang 85 f1.4-essel már lehet alkotni, ha pedig van vagy belefér a büdzsébe a 135 f2-esük, az egy kiváló obi asztróra (is).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz benobi2 #7222 üzenetére

    "Ez a Deep Sky Stacker összerakja a képet akkor is, ha minden képen picit arrébb vannak a csillagok?"

    Igen, pont ez az egyik fő funkciója, hogy egymáshoz igazítja a képeket a csillagok elhelyezkedése alapján. Sőt, olyat is tud, hogy az üstökös és a csillagok is éles marad, ha kijelölöd az üstököst (máskülönben csík lenne az üstökös, ahogy mozog).
    A fényes színes köd pedig nem itt fog előmászni (illetve nagyon korlátozottan itt is lehet, de nem erre való), hanem PS vagy Gimp vagy más szerkesztőben pár körben nyújtod a hisztogrammot, hogy ne egy tű legyen, hanem jobban szétterülve látszódjanak a részletek. Egy képből is lehetne ilyet, de a sok képpel a DSS zajt is kiátlagol, és több részletet gyűjt be, pontozza és kiszűri a jók közül az életlenebb vagy bemozdult képeket, darkframe-mel hotpixelt szűr, flat frame-mel vignettálást, szenzorkoszt korrigál, stb.
    Keress rá youtube-on, sok jó tutorial van róla.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz benobi2 #7226 üzenetére

    A DSS sem bonyolult, ha nem akarsz az általa ajánlott beállításokon variálni, akkor a képek hozzáadása után kb 3 kattintás (Check all - Register - Ok) és már csinálja is a dolgát, utána már csak el kell menteni. Ugyan pár éve próbáltam a Sequatort, de nekem nem vált be, már nem emlékszem pontosan, miért. Valahogy nem jött ki belőle jó eredmény, ellenben a DSS-sel igen. A DSS is kezel RAW-t, és tif-be menti a kész képet.

    "az angollal hadilábon állok"
    Off. Akkor tanuld, gyakorold. Nem csak az iskolában és fiatalkorban kell/lehet nyelvet tanulni, én 38 évesen kezdtem neki a 6. nyelvnek. S ezek nem csak rokonnyelvek (pl. szláv nyelvek, amik között csak kis eltérés van), hanem angol, német, francia, olasz mellett ott a japán is, középfokom is van belőle. A nyelvtanuláshoz csak elhatározás és kitartó gyakorlás kell. Az angol meg annyi mindenhez kell, annyi mindenre használják, az a de facto világnyelv.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Ha már nemrég a mechanikák volt a téma...
    Ugyan nemrég kezdtem csak el használni a SA-t, de látom, hogy hamar el lehet érni a határait, főleg, ha mélyég a terv valami 5~600 mm körüli vagy felettivel (előbb egy Sigma 150-600 van tervben, aztán majd valami 70~80/420~600 refraktor vagy 200/800~1000 reflektor, ezek még előfordulnak használtan emészthető áron, a 200-as Newtonok gyakoriak egész olcsón; vagy ha a mount elbírná, egy 250/1000). A SA-t valószínűleg megtartom utazó-mechanikának*, de közben nézem, hogy merre tudok tovább fejleszteni.

    Gondolkozom azon, hogy mi lenne még aránylag hordozható - ha nem is gyalog, de legalább kocsival. HEQ5 lenne a logikus következő lépcső, de arról is olvasok olyan véleményeket, hogy fotózásra 10 kg max, meg hogy 8"/200 mm átmérőjű Newton túl nagy szélfogó már neki, csak szélmentes időben lesz stabil a követés. Lehet, hogy túloznak ezek az emberek, de van benne valami, meg ha fejlesztenék tovább, jobb lenne nem hamar újra határokba ütközni.

    Nemrég felbukkant az egyik aprón egy EQ6, azt már sokkal komolyabb, stabilabb szerkezetnek mondják - igen ám, de 17.3 kg a fej, 7.5 kg az állvány... az már sokkal órmótlanabb, nehézkesebb, főleg, ha a kocsitól arrébb is kell vinni a többi cuccal együtt.

    Van a ZWO új AM5-öse, ami mindössze 5 kg és a karbon láb 2.3 kg, mégis állítólag önmagában 13 kg, ellensúllyal akár 20 kg-ot is elbír... csakhogy az EQ6-osnak a duplájába kerül, használtan nincs is. Amíg nem nyerek a lottón, van-e esetleg valami más, használtan is kifogható mount, ami a HEQ5-höz hasonló tömegű, de nála kicsit nagyobb teherbírású? Vagy fogadjam el, hogy az jelenleg ár-kapacitás-tömeg szempontból a legjobb választás?

    * ironikus módon most pont nem tudom magammal vinni, ugyan Jordániában a nagyobb városokon kívül nem kell mélyen a sivatagba menni, hogy már class 2-3 egek legyenek; viszont gyalogtúrák vannak tervben, +3 kg-ot cipelni végig pár fotóért, amikor a több napi víz miatt úgyis 18-20 kg-ot fogok cipelni, ez most valószínűleg nem fog beleférni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz VivienR #7233 üzenetére

    Igen, tudom, hogy már a 150-600 is a határán lesz, nagyobbat meg már nem bír el - éppen ezért gondolkozok rajta, hogy majd mire tudnék továbblépni, és figyelem, hátha felbukkan aprón. A kérdés az, hogy HEQ5 legyen, vagy van-e valami más is, ami előfordul használtan, és hasonló tömeggel pár kilóval többet bír el. A többi gyártó termékeit nem ismerem annyira, hogy melyik mit tud, melyik ajánlott és melyik nem.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7235 üzenetére

    Köszi a választ, igen, ezt megtapasztaltam, hogy a szél nem a barátunk :)
    A HEQ5-tel csak az a gondom, hogy vele Newton 200 a határ, a 250-esek már önmagukban 11-15.5 kg között vannak, így korrektorral, fényképezőgéppel vagy asztrokamerával, követőtávcsővel és -kamerával már bőven túl vannak a terhelhetőségén. Az EQ6 elbírná, de az egy nagy ugrás tömegben, azt már nem szívesen pakolgatja az ember.

    Titkon reménykedem, hogy hátha más gyártó lemásolja az AM5-öst és olcsóbban adja :))

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7237 üzenetére

    Az ellensúlyt nem szokták beleszámolni a hasznos teherbe, így még csak ~10 kg-nál tartasz :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz lesaux #7241 üzenetére

    DSS-ben ha jól emlékszem a per channel background calibration: yes kapcsoló, aminél az a szöveg van, ha túl szürkék a képeid, válaszd azt. Egy csomó opciónál van magyarázó szöveg, ha fölé viszed az egeret.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 98bja #7251 üzenetére

    Parádés lett, főleg annak fényében, hogy milyen egyszerű mount és sima fotós felszerelés.
    Na majd jövőre talán sikerül nekem is elcsípnem - nemrég jöttem haza, de most jó ideig felhős időt jósolnak.
    Amíg kint voltam, megpróbáltam mount nélkül, csak nagyon rövid expókkal lőni pár sorozatot - nem mondom, hogy az ég sokkal tisztább volt, és a sorozat is elég rövid volt, mert nem akartam egy hónapos út elején megtölteni a kártyát, amikor még annyi látnivaló lenne; így nem is várok tőle sokat, de majd kiderül, tesztnek talán jó, hogy tracking nélkül, csak egy 70-300-assal és pár képpel mire lehet menni.

    #7260: épp a sivatagban vándoroltam, amikor láttam az együttállást. Szinte egy vonalban volt a Hold-sarló és a két bolygó. A következő napokban a két bolygó még közeledett, Petra mellett még meglőttem alkonynál a hegyekkel.

    #7290: de szép tiszta eged van, hogy még az állatövi fény is látszik! Bp-ről jó sokat kell utazni ilyenért...

    Lóránd #7265, #7289: szép munka, ennyire részletesen még nem láttam.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Lehet, hogy tíz év múlva már ilyenből álló refraktorokat fogunk használni a nehéz és drága üveg helyett. Ha tényleg olcsón lehet nyomtatni, akkor egy nagy refraktor már nem csillagászati árú ( :DDD) lesz :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz t72killer #7334 üzenetére

    UV-fotózás?
    Szoktam én is UV-val fotózni, igaz nem átalakított géppel, hanem csak UVIVF. Album Fb-on, igaz rég töltöttem fel oda új anyagot.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Video_rodeo #7348 üzenetére

    Követett és mélyég asztrofotózás terén én is még kezdő vagyok (sima nem-követett, statikus asztrofotózásban nem annyira), de amit másoktól olvastam, hogy az EQ5-öt mire felfejleszted, kijavítod a hibáit, már kb ott vagy, mintha egyből a HEQ5-öt vetted volna meg... Esetleg ha valaki épp ad el egy feljavított EQ5-öst...

    Ha vizuális észlelés és asztrofotózás is tervben van, akkor inkább az EQ-vonal, szóval HEQ5... ami, ahogy mondod, elég drága, engem is ez tart vissza. Én egyelőre maradtam a Star Adventurernél és fotó-objektíves asztrofotózásnál. Azért már azzal is elég sokat lehet csinálni (pl. Peter Zelinka Yt-on, 150-600-ast használt vele gyakran 600-on), nem is olyan drágán, főleg, ha már megvan a fotós része - a SA-t használtan mostanában többször láttam 100k körül felbukkanni. A hátránya, hogy a teherbírása korlátos (a max, amit láttam: fgép váz, 150-600, mini vezetőtávcső és kamera), onnan feljebb lépni csak teljes cserével lehet.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7364 üzenetére

    "a gti mecha azzal a cuccal már tul lesz terhelve: tubus, dslr, vezetocso, vezetokamera, flattener"

    De ha távcső helyett fotós objektívvel használja, úgy beleférhet. Egy xx-300 biztosan, de akár még egy 150-600 is, ha a vezetőtávcső és kamera könnyű. Yt-on több videó van hasonló setuppal, pl. Peter Zelinka, akit fentebb említettem: SA-n és azonos tudású iOptron SG-n dSLR, 150-600, a ZWO mini keresőtávcsöve és az ASI120, az egész pedig AsiAir-rel vezérelve. A Gti-vel már Go-to, plate solving, sok egyéb extra is lesz. Az a hátránya persze, hogy ez itt már a határa, nagyobb távcsőre nem lehet feljebb lépni, max egy 70/420-as, amit elbír, a reflektorokhoz pedig már valószínűleg nem elég stabil már minimális szellőben sem (én legalábbis nem hallottam még olyanról, hogy valaki Newtonnal használná).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kabalababa #7403 üzenetére

    Amikor először hallottam az AM5-ről, reméltem, hogy majd valaki más is lemásolja ezt a technológiát (ipari robotokban már több évtizede használják) és kijön egy olcsóbb verzióval. Most, hogy beleolvastam a Cloudynights fórumon a beszélgetésbe, rá kellett jönnöm, hogy ez már az olcsóbb verzió... Rainbow Astro RST135, az AM3-hoz hasonló spec - Astroshop.eu-ban kapható, potom €6400....
    Nagytestvére, RST300, ami 30kg ellensúly nélkül - €11700.

    Nos, akkor reménykedek hátha sokan váltják le nyugatabbra a HEQ5-öt ilyenre, és azt majd olcsóbban ki lehet fogni :B

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 98bja #7414 üzenetére

    "Kár hogy csak a végét sikerült elcsípni"

    Legalább elcsípted a végét.
    Én kb 21:45-kor hallottam róla, hogy van. Gyorsan körbenéztem időkép webkamerákon, felkaptam gépeket, állványokat, kabátot, cipőt húztam, és mentem ki a városból Dobogókőre. 23h után érkeztem - addigra már full felhős volt minden. 0:30 körül egy kis sáv tisztult a horizonton, de akkor meg már alig volt aktivitás. Még jósoltak egy hullámot, úgyhogy maradtam, de megint felhősödött. Aztán 2 után elkezdett esni, úgyhogy összepakoltam és hazajöttem, 3:20-ra értem haza, bármi érdemi fogás nélkül...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Most dolgoztam ki a képeket egy korábbi kísérletből.
    Februárban Jordániában voltam, és Wadi Rum sivatagban egész tiszta volt az ég, alacsony fényszennyezéssel. Trackert nem vittem, mert gyalog és busszal-stoppal mentem, és már így is 20~21 kg volt a táskám 4 l vízzel és pár napi élelemmel (amikről kiderült, hogy feleslegesen cipeltem, mert még a sivatagban is mindig volt pár km-en belül valami tábor), nem hiányzott volna a SA 1.5 kilója még pluszba.
    Elgondolkoztam, hogy mi van akkor, ha tracker nélkül rövid expókat lövök majd stackelek, a DSS úgyis szépen beigazítja őket... a mennyiséget viszont korlátozta, hogy laptopot sem vittem, hogy a képeket letöltsem, az egész hónapnyi képanyagnak 64 GB-ba kellett elférnie.
    Z6 + mezei 70-300G f4.5-5.6, 165 mm, 1/1.6s, nyitott f5, ISO6400 - 41 light, 1 dark, azaz kb 25s összesen. Nem sok, de a semminél - vagy egyetlen 1/1.6-os expónál - jobb.

    Utána viszont más többnapos hátizsákos magashegyi túrákra elgondolkoztam egy LX3-on, mert az ezen a gyútávon a 25s-ot egy expóból lazán hozná; a SA-nél pedig kisebb és könnyebb (ellensúly nélkül is kevesebb, mint fele tömeg, ami hegyre felcipelésnél már érződik). Most meg még akciós is, 37k...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Csabesz666 #7477 üzenetére

    Annyiba nem biztos, hogy belefér, de ZWO AsiAir Plus, ASI120MM mini, plusz hozzá a kis 30 f4-es vezetőtávcsöve.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Kérdés és sztori

    Kérdés: ha már van plate solving, bizonyára létezik olyan program, ami felismeri, hogy az ég melyik része van a fotón, és azon melyik csillagok? Egy ismerős kérte, hogy fotózzak le egy csillagképet (Herkules) - akkor és ott este ugyan megtaláltam, de a fotókat most hiába nézem, alig jönnek át a különbségek a csillagok fényessége között, ellenben a képen sokkal több csillag látszik, mint akkor ott szabad szemmel, ami még bezavar.

    Sztori: eddig is sejtettem, hogy az asztrofotózás fekete mágia, és az űzői varázslók, de most már biztos vagyok benne :)) Nemrég megérkezett az LX3, amit hátizsákos-túrázós kis mechanikának vettem, és mivel hétvégére végre tiszta időt ígértek éjszakára, börzsönyi vadkempinges kintalvós túrára most magammal is vittem, éjszakára fel a Julianus-kilátóba. A Hold sajnos csak elég későn, 2 után nyugodott le, addig nem látszottak jól a csillagok. Akkor hát először irány a Herkules, 17 mm-en a 30 s még nem volt nagy kihívás, majd pár kép a Cassiopeiáról még mindig szélesen, de utána már jöhetett valami igazi DSO: a Göncöl mellett az M51 (Whirlpool / Örvény). Közben sajnos az óra már a 3-at közelítette, és érezhetően egyre kékebb lett az ég... Bár elvileg egy könnyű célpont, azért megtalálni így se volt könnyű, a 200 mm f5.6 30s mellett csak két éppen csak észrevehető halvány kis paca volt. Tovább nem tekertem ki az obit, mert sajnos egyre erősödött a szél, a 30s is eléggé csíkozott, 25, 20, 15, végül 13-nál már egyik majd másik irányba csík árulkodott arról, hogy most már a szél lesz a fő ok. Ezeken a beállításokon kattogott még egy negyed órát, mire már túl világos lett. Na és akkor lássuk a képeket... Kétharmad kapásból kuka, mert széltől csíkos vagy cikkcakkos lett. A maradék szódával elmegy két percből igyekeztem valamit kihozni, húzom, húzom, húzom, és csak nem akart nagyobb lenni, mint az a két pici paca :)) Azt hittem ennél azért egy kicsivel nagyobb lesz (that's what she said :))), és ilyenkor azért még jobban elcsodálkozok azokon a nagy és hiper-részletes képeken, amiket páran közzé szoktak tenni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7654 üzenetére

    "ugye minden távcsönek van fokusza. ez az optika egyik paramétere."

    Amit markussandor kifogásol, az az, hogy egyes kifejezésekre más szó használatos a fotózásban és a csillagászatban. Gyújtótávolság avagy gyútáv vs. fókusztávolság vagy röviden fókusz. Angolul focal length, sokkal egyértelműbb, mert a fotózásban is van egy fókusztávolság: ahova fókuszál az objektív, ami magyarul kavarodást okoz (miközben angolul más szó: focus distance).

    "ezért inkább a fényeröt, vagyis nagy "F" szoktuk megjelölni: F6 alatt rövid, felette hosszu"

    Ez szerintem nem egy jó megkülönböztetés. Lehet egyszerre széles a nyílás és hosszú a gyútáv. Extrém példa: 14" RASA: f2.2, de 356/790... Egy mezei 250/1000 Newton is f4, a 300/1500 pedig f5, fényerős, de közben hosszú.
    Másik irányból pedig egy kis refraktor (pl. 30-50-es vezetőtávcső) lehet f-sok, de közben rövid.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz popey37 #7663 üzenetére

    "és most mindenki menjen át az amatörcsillagász topicba, ne trollkodjuk szét Loránd-ék topicját."

    Egy egyszemélyben elkövetett négy hsz-es flood után remélem érzed az iróniát :DDD

    Markussandor: de, ez is az egyik jelölése. f/8 = 1:8 = F8. Ugyanúgy van számítva is: apparent aperture / focal length.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák