Hirdetés

Aktív témák

  • djyangce

    tag

    Hi mindenkinek!

    Mivel pár napja vettem egy Radeont és valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki egyre inkább használja a linuxot, gondoltam megosztom veletek a Radeon linux alatti beállításának trükkjeit:

    #1: Két alaphelyzet van: a, A linux vagy a videokártya telepítésekor ha sikerült az X-et<sup>*</sup> bekonfigurálnod úgy, hogy az az Xserver saját modulját használja a Radeonhoz és tökéletesen működik, akkor legfeljebb a gyári drivert akarhatod még telepíteni.b, Nem sikerült, akkor valószínűleg olyan X-ed van, amely nem tökéletesen támogatja a Radeonokat.
    <sup>*</sup>: Annak, aki nem linuxos, de méginkább annak aki az lesz érdemes tudni, hogy az XFree86 után sokszor röviden X-nek nevezik a linux alatt jelenleg használatos grafikus felület alapját.

    #2: Meg kell nézned, hogy melyik verziójú X-et használod, Ezt a konzolról az ''X -version'' parnccsal teheted meg rendszergazdaként.

    #3: Ha nem akarsz gyorsítást, és 60Hz-en használod (gyakorlatilag akármilyen felbontásban) a monitorod (ez mondjuk TFT monitorok esetén amúgy is elég), akkor megpróbálhatod beállítani a ''vesa'' módot. Ez csak akkor fog működni, ha az X-ed minimum 4.2.x-es (4.1.0-val nem sikerült így beállítanom, 4.2.0-val nem próbáltam, de 4.2.1-gyel sikerült). Kézzel átírhatod az XFConfig file-t, ekkor ki kell javítani a ''Section ''Device'''' alatt a ''Driver'' a két macskaköröm közötti részt ''vesa''-ra, vagy használhatod az xf86config parancsot rendszergazdaként.

    #4: Ha mégis be akarod állítani valami miatt a gyári drivert, akkor a következőket kell tenned először:
    - El kell menni az ati oldalára és le kell tölteni a Linuxhoz való dirvert, amely vagy a 4.1.0-hoz, vagy a 4.2.0-hoz lesz rpm csomagban (ez a RedHat package manager, vagyis a RedHat csomagkezelője. Akinek nem RedHat, vagy rpm alapú, tehát SuSE, Mandrake stb. linuxa van, hanem Debian, az se ilyedjen meg). Érdemes letölteni még az oldalon látható Check.sh-t, amely adott esetben megmondja, hogy melyik driververzióra van szükséged.
    - Érdemes a ''Driver Release notes''-ot elolvasni
    - Akinek nem rpm alapú disztribúciója van, hanem Debian, annak fel kell telepítenie az ''rpm'' és az ''alien'' csomagokat, majd ennek segítségével a letöltött driver könyvtárában kiadni az ''alien -d <driver_neve>.rpm'' parancsot.
    - Csinálj Backupot az X könyvtáraidról.

    #5: Installálni kell a csomagot. Ez rpm alapon (ebben nem vagyok biztos, Debiant használok) az ''rpm -u <driver_neve>'' paranccsal, Debian alatt a ''dpkg -i --force-overwrite <driver_neve>.deb'' paranccsal lehet megtenni. Ez minden szükséges dolgot fel fog rakni a gépre.

    #6: A /lib/modules/fglrx/src/ könyvtárban ki kell adni a ''./make_sh'' parancsot.

    #7: Új kernelt kell fordítani (Annak is, akinek eddíg sikeresen ment az X driverével a kártyája). Minden beállítás maradhat, kivéve a ''Character Devices'' szekcióban a ''Direct Rendering Manager (XFree86 DRI support)'' opciót. Ha ez bele van fordítva a kernelbe, akkor nem lehet a Radeon drivermodulját betölteni. Ezután isntallálni kell az új kernelt és újra kell indítani a gépet.

    #8: A /lib/modules/fglrx/ könyvtárban a '':/make_install'' parancsot kell kiadni. Ez be fogja rakni a modult a /usr/lib/<kernel_verzió>/kernel/drivers/char/dri'' könyvtárba és be is tölti.

    #9: Alaposan olvasd végig a Monitorod doksiját, különös tekintettel a vízszintes és függőleges frissítési frekvenciákra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    #10: Csinálj backupot az X beállításairól, főleg, ha azelőtt működött. Az fglrxconfig paranccsal és NE az xf86config paranccsal hozz létre új X-beállításokat. Nagyon ügyelj, hogy ne adj meg rossz monitorfrissítést, mert az tönkreteheti a monitorod.

    #11: Ha minden sikeresen ment, akkor elvileg az X elindításával mindennek működnie kell. Ha nem, akkor lehet más a gond. Nálam például az volt, hogy a Section ''Device'' szekcióban a BusID sorban helytelenül ''1:0:1'' állt '1:0:0'' helyett.

    Sok sikert mindenkinek a beállításhoz!!!!

    ''Soha ne becsüld le egy olyan furgon sávszélességét, amely kazettákkal telepakolva száguld az autópályán!''

  • Pizzafutar

    aktív tag

    El kellene olvasni, hogy mit támogat az adott xszerver.
    Egyébként meg érdemes a nyilt forráskodu drivereket használni, kevésbé bugosak.

    http://www.xfree86.org/4.3.0/radeon.4.html

  • djyangce

    tag

    válasz Pizzafutar #2 üzenetére

    Ez a help elsősorban azoknak lehet hasznos, akik nem rendelkeznek mindig a legfrissebb csomagokkal. A Debianban például, ami ugye kicsit lassabban frissül, ezzel szemben igen stabil, jelenleg az XFree86 4.1.0-ás verzója van. Ebben nem indul el a Radeon a beépített driverrel (modullal).
    Tovább mennék ennél is. Akik Linuxot kezdenek el használni nem feltétlenül frissítenek egy már bevált, beállított stabil disztribúciót, hogy minél frissebb legyen. Kevés olyan ''nagy'' disztrib van pl., aminek a legfrisebb stabil változatában már 4.3.0-ás XFree86 van. A SuSE 8.2 ilyen, amit hirtelen a <a href=''http://distrowatch.linuxforum.hu''>distrowatch</a>-on találtam.

    ''Soha ne becsüld le egy olyan furgon sávszélességét, amely kazettákkal telepakolva száguld az autópályán!''

  • Genialis

    aktív tag

    válasz djyangce #3 üzenetére

    Na meg a drék 9.1 is ilyen volt áprilisban.

    Biztos érdekes lesz beizgatni a 3D-t Radeon 9800-al linux alatt, tuti nem lesz olyan egyszerű, mint az Nvidia van. Főleg mivel az ATI oldalán csak régi X-ekhez van driver. Ellenberger az általad említett DRI projekt állítólag tud valamiféle 3D támogatást, úgyhogy első körben tuti nem szedem szét a tutkó drék kernelt emiatt. (És főleg nem downgrade-elek)

    Ha minden igaz hét végén már tudok beszámolni a tapasztalataimról.
    Feltéve ha érdekel valakit.

    in4m8ion 1ts 2 B 3

  • Genialis

    aktív tag

    Hát az első problémáim felmerültek. A DRI driver csont nélkül lefordul, csont nélkül felficcen a kernel modul, és az X csontra közli, hogy nekem nincs semmiféle videokártya a gépben, nemhogy radeon, de még egy vga sem! Na ez eddig jó ugye?

    Szerencsére találtam egy talán kibúvót. A linuxquestions.org fórumán olvastam, hogy elméletileg a firegl drivernek jónak kell lennie az R9800-hoz. Ez azért örvendetes, mert eredetileg az ATI 9800-hoz csak max 4.2-es x-hez ad drivert, de a firegl-hez van 4.3-as x driver is. Ha sikerült valamit alkotni majd írok.

    in4m8ion 1ts 2 B 3

  • Polesz

    addikt

    válasz Genialis #5 üzenetére

    Én ezt úgy oldottam meg annó, hogy a 4.2-es X-ből kiszedem a .a fájlokat és bemásoltam a 4.3-asok helyére. Így jól ment.

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • Genialis

    aktív tag

    válasz Polesz #6 üzenetére

    Csak akkor downgradelek ha régebbi hardwerről van szó.

    Viszont, már eljutottam odáig, hogy VGA kártyaként működik!!!
    Nem szerette a vesa driver a 130Hz-es monitorbeállításomat..:)
    (Én viszont az ő 60Hz-esét nem szeretem:( )

    Egyébiránt következő az akció: DRI driver betöltődik a kernelbe. (nem tudom kell-e paraméterezni, nem írják sehol)
    Ha megadom a radeon drivert az Xconfigban, akkor közli, hogy nem talál devicét az PCI:1:0:1-es slotban. Ok, megadom neki, hogy BusID=''1:0:0'' erre közli, hogy ő akkor sem talál devicét a PCI:1:0:1-es slotban. Most épp itt tart a bírkozás.

    Megpróbáltam az ATI honlapjáról a FIREGL drivereket, de valszeg nem jót sikerült letölteni, mert az R200-as chiphez volt. Azért még próbálkozok ezen a vonalon is.

    in4m8ion 1ts 2 B 3

Aktív témák