Hirdetés

Aktív témák

  • Zoltán

    őstag

    Sziasztok!

    Tudja valaki, hogyan tudom úgy beállítani, hogy a megosztott dokumentumok mappában lévő fileket minden felhasználó tudja módosítani? Tehát nem csak megnézni.

    Köszi,

    Zoltán

  • Sipi

    addikt

    válasz Zoltán #1 üzenetére

    Ha NTFS-ed van, megosztásnál Everybody - Full Control legyen, és a Security oldalon a megosztott mappák/állományok jogait állítsd át, hogy xxx felhasználó/csoport írhatja/olvashatja/módosíthatja.

    Ha FAT32, megosztásnál csoport/felhasználóknak Read+Write jog.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz Zoltán #3 üzenetére

    Mappa/állomány nevén jobb klikk, Tulajdonság/Properties, és a fenti fülek köztt van mindkettő.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Zoltán

    őstag

    válasz Sipi #4 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy NTFS van, de nem találom a tulajdonságok között, csak 3 fül van: Általános, egyéni, összegzés. Melyik az?
    Köszi

  • Zoltán

    őstag

    válasz Sipi #4 üzenetére

    Ha mappára kattintok, akkor van megosztás fül, de alatta semmi se aktív, csak annyit ír, hogy ha meg akarom osztani tegyem a megosztott dokumentumok mappába

  • HEBI

    senior tag

    válasz Zoltán #6 üzenetére

    Kicsit olvasd tovább és kattints oda ahol vállalnod kell a kockázatot vagy valami hasonló gagyi szöveg és utána máris lesz több lehetőséged!

    A csiga nem lassú állat, csak nagy a súrlódása...

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Zoltán #1 üzenetére

    Íme az XP-k megosztáskezelése:

    A Windows XP megengedi a fileok megosztását más felhasználóknak a gépen és más felhasználóknak a hálózaton. Ehhez a Windows XP Home Edition és a Windwos XP Professional tartalmaz egy ''Egyszerű file megosztás'' funkciót. A Home Edition csak ezt tudja, a Professional-ba már beépítették a rendes felhasználói színtű hozzáférést is.
    A megosztásokat 5 szintre lehet csoportosítani, ahol az 1-es szint a legbizalmasabb és legbiztonságosabb. Az 5-ös szint pedig a legnyilvánosabb és megváltoztatható. Ezeket a beállításokat az egyszerű file megosztás vagy hagyományos megosztás és az NTFS partíció használatával lehet beállítani. Ezekről lentebb lesz szó.

    Egyszerű file megosztás és hagyományos fájl megosztás

    Az egyszerű file megosztás azt jelenti, hogy mint régen a Windows 95-98-nál volt, a megosztáshoz mindenki hozzáfért, felhasználótól függetlenül. Csak annyit lehet beállítani, hogy tudja írni/törölni vagy csak olvasni. (Domain használata esetén más a helyzet, azzal most nem foglalkozunk)

    A hagyományos ezzel szemben megköveteli, hogy a megosztást használni kívánó felhasználó, létező felhasználó legyen a gépen (vagy domainben), jelszóval védve. Ebből szoktak a problémák lenni vegyes környezetben, Win 2K és Win 9x használatánál, vagy ha XP Professionalt hagyományos hálózati beállításokkal használunk Win 9x-ekkel. Ezekre a beállítások lentebb részletesen le lesznek írva.

    Az egyszerű file megosztás kikapcsolása

    Windows XP Home Edition alatt nem lehet kikapcsolni az egyszerű file megosztást, ez az alapértelmezett. A Professionalnál ha Domain-be van léptetve akkor alapértelmezett a jogosultság alapú lesz. Ezt nem lehet kikapcsolni, csak az egyszerű megosztást lehet bekapcsolni, és ebben az esetben mindkét beállítás egyszerre lesz érvényben.

    Ha kikapcsoljuk az egyszerű file megosztást és NTFS partícióval rendelkezünk, akkor a megosztani kívánt könyvtárhoz rendelkeznünk kell megfelelő jogosultságokkal. És nem lesz elérhető a Dokumentumok megosztása tulajdonság.

    A ki/be kapcsolása:
    1. dupla kattintás a Saját gépen, az asztalon.
    2. kattintsunk az Eszközök menü, Mappa beállításain
    3. Kattintsunk a Nézet fülön, és keressük meg, a listában, az Egyszerű fájl-megosztás használata (ajánlott) sort és vegyük ki előle a pipát. Ezzel lehet ki/be kapcsolni.


    A hozzáférés szintjei:

    1 szint: Dokumentumok/My Documents (Magán)

    2 szint: Fileok (Alapértelmezett)

    3 szint: Fileok elérhetők minden helyi felhasználó számára

    4 szint: Fileok megosztása a hálózaton mindenki számára olvashatóan

    5 szint: Fileok megosztása a hálózaton mindenki számára olvashatóan - írhatóan

    Az 1,2,3 szinten, csak a gépre helyben bejelentkezett felhasználók használhatják a fileokat.
    A 4,5 szinten a gépre helyben bejelentkezett felhasználók és a hálózaton keresztül bejelentkező felhasználók. Minden itt részletezett beállításhoz NTFS filerendszerű partíció szükséges.

    Hozzá- férés szintje Mindenki NTFS/File Tulajdonos Rendszer Rendszer- gazda Mindenki megosztás
    1 szint n/a Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés n/a n/a
    2 szint n/a Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés n/a
    3 szint Olvasás Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés n/a
    4 szint Olvasás Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Olvasás
    5 szint Változtatás Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés Teljes hozzáférés


    1 szint: My Documents/Dokumentumok (Magán)

    A fileok, könyvtárak tulajdonosa írhatja, olvashatja kizárólagosan. A rendszergazda sem fér hozzá. Csak olyan könyvtárakkal lehet megcsinálni, aminek a tulajdonosai vagyunk (pl.: dokumentumok, start menü?) Nincs megosztás egyáltalán.

    2 szint (alapértelmezett): Fileok (alapértelmezett)

    A fileok, könyvtárak tulajdonosa írhatja, olvashatja és a rendszergazda fér hozzá. Minden könyvtárnak ez az alapértelmezett beállítása. Nincs megosztás egyáltalán.

    3 szint: Fileok elérhetők minden helyi felhasználó számára

    A tulajdonosa és az rendszergazda írhatja, olvashatja, módosíthatja, mindenki más, aki lokálisan lép be a gépre, tudja használni, de csak olvasni. Nincs megosztás egyáltalán.

    4 szint: Fileok megosztása a hálózaton mindenki számára olvashatóan

    A tulajdonosa és az rendszergazda írhatja, olvashatja, módosíthatja, mindenki más, és aki hálózati megosztásról használja tudja olvasni. De nem módosíthatja.

    5 szint: Fileok megosztása a hálózaton mindenki számára olvashatóan - írhatóan

    Tulajdonképpen ez a beállítás az, ami semmilyen korlátozást nem tartalmaz a helyi, vagy hálózati felhasználóknak. Ezzel csak akkor érdemes élni, ha nem féltjük a rendszert, vagy olyan könyvtárat látunk el ilyen jogosultsággal, ami nem gond, ha véletlenül törlés áldozata lesz.
    Egy könyvtárat nem lehet priváttá tenni, amíg meg van osztva. És fordítva nem lehet megosztani amíg privát bejegyzése van.

    Javasolt a saját könyvtárat megosztani. A rendszer meghajtó megosztása nem ajánlott. Ebben az esetben ''Majdnem mindenki'' hozzáférhet a rendszerünkhöz. Sokkal sebezhetőbb egy rendszer megosztott windows könyvtárral. A windows figyelmeztet is rá, ha megosszuk a rendszert tartalmazó meghajtót. Rendszer meghajtót csak rendszergazdák oszthatnak meg.

    Ha bekapcsoljuk és utána kikapcsoljuk az egyszerű filemegosztást, akkor nem változik a fileok, könyvtárak NTFS biztonsági beállításai.

    Ha egy szimpla munkacsoport tagja a gépünk és egy domainbe léptetjük be, akkor az érvényben lévő biztonsági beállítások felülíródnak a következőképpen: a klasszikus file megosztás és felhasználói felület (UI) lép érvénybe. Az NTFS és hálózati jogosultságok nem változnak.

    Ha megosztást léptetünk érvénybe, akkor a hálózati kártyán (ha több van akkor amelyik fele szeretnénk használni), a beépített tűzfalat ki kell kapcsolni mert blokkolja a hozzáférést. (ICF disabled). Erről bővebben a Q298804 számú Microsoft Knowledge Base-ben lehet információt találni.

    Beállított egyszerű file megosztással, minden hálózatról érkező felhasználót, vendégként azonosít. A vendég tagja a mindenki csoportnak, így minden mindenkinek megosztott file, könyvtár elérhető.

    ACL ?access control list , hozzáférési lista, ez vezéreli a megosztásokhoz a jogosultságokat. A lokálisan belépett felhasználókra nem vonatkozik! Tehát ha valakit letiltunk egy megosztásról, ACL-el akkor, ha a gépen belép, lehet még joga hozzáférni a fileokhoz!

    Ha egy könyvtárra alkalmazunk speciális ACL-et, és utána egyszerű file megosztással megosztjuk, akkor mindenki hozzáfér függetlenül, hogy a hozzáférési listában nincs benne. Amikor megosztjuk, hozzáadódik a mindenki csoport. Ha telepítjük az Service Pack 1-et, akkor a mindenki csoport csak olvasási jogot kap. Korábbi cikk.

    Ha vendég logint letiltjuk a vezérlőpultról, akkor csak azt tiltjuk meg, hogy lokálisan vendég loginnal lépjenek be a gépre. A hálózatról továbbra is vendégként azonosítódik mindenki, ha be van kapcsolva az egyszerű file megosztás.

    Home Edition nem lehet tagja domainnek, csak munkacsoportnak (workgroup)

    https://www.coreinfinity.tech

  • Zoltán

    őstag

    válasz HEBI #7 üzenetére

    Köszi, megcsináltam, csak ez tönkrevágta a nethozzáférést, csak most lett megcsinálva. Próbálom most megfelelően beállítani a hozzáféréseket. Bár ezekkel a szintekkel (1-5) még nem találkoztam.

    Mindenkinek köszi a segítséget.

  • HEBI

    senior tag

    válasz Zoltán #9 üzenetére

    Válasz még én sem foglalkoztam ilyen mélyen a dologgal, de abban majdnem biztos vagyok, hogy nem ez a megosztás vágta haza a net megosztásod.

    A csiga nem lassú állat, csak nagy a súrlódása...

  • Zoltán

    őstag

    válasz HEBI #10 üzenetére

    A hálózatkonfiguráló varázslót dobta fel mikor arra kattintottam amit írtál, az cseszte el. De a lényeg, hogy jó volt a tipped, most rendben van, meg tudom osztani a filekat/könyvtárakat.

    Köszi.
    Mostmár a net is vissza lett állítva, az volt a gond, hogy az IP-ket kitörölte.

    Zoltán

  • Zoltán

    őstag

    válasz sh4d0w #8 üzenetére

    Huh, ez egy kicsit kimerítő...
    Köszi, de még ne mértettem meg mindent belőle, de jó lesz ez még, ha lesz elég időm átrágni magam rajta, akkor a ''finomhangolást'' is meg tudom csinálni ez alapján.

    Köszi

    Zoltán

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Zoltán #12 üzenetére

    Bocsánat egyvalami kimaradt: forrás: www.root.hu - RIP

    https://www.coreinfinity.tech

  • LionTm

    aktív tag

    válasz sh4d0w #13 üzenetére

    Huhhhhh de jó néha az puskázni ugye... öszintén szólva néha meg kinyalhatjuk vele a se**ünket :DD

    hm..hm..hm..

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz LionTm #14 üzenetére

    Jah...

    Sajna megszűnt az oldal, így a cikkek már nem nagyon érhetőek el, de én anno a WinXP értelmesebb részeiről szóló cikkeket, beállítási lehetőségeit kiszedtem egy külön doksiba, így aztán ez megmaradt.

    https://www.coreinfinity.tech

Aktív témák