A nagy 5 megapixeles teszt

Előszó

Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Barátaim, bolgártársaim, Györgyök és nem Györgyök! Egy ilyen megszólítás után általában valami nagy horderejű bejelentésre számít az érdeklődő, s reméljük, hogy nem is fog csalódni, ugyanis hosszas szervezés és egyeztetés után egy teszt erejéig tető alá tudtunk hozni tizenkét darab 5 megapixeles készüléket, a mai mezőny krémjét.

Tesztünkben majdnem az összes napjainkban kapható 5 megapixeles készülék szerepel. Bár a Samsung nagyobb termékportfoliójának köszönhetően több modellel képviselteti magát, mint a konkurensek, nem néztük meg az összes masinájukat, hiányzik a háromszoros optikai zoommal rendelkező G800, kárpótlásként szerepel az utód G810. Bár eredetileg csak nyolc készüléket szerepeltettünk, olvasóink kérésére utólag további négy modellt vettünk górcső alá, az első körben gyenge eredményt adó Nokia N82-ből pedig kértünk egy másik tesztpéldányt. A körülmények minden igyekezetünk ellenére sem voltak teljesen azonosak, erre majd az adott tesztfotóknál fel fogjuk hívni olvasóink figyelmét. Reméljük, hogy bővített cikkünkkel végleg pontot tudunk rakni a vita végére, és kiderül, hogy mely mobiltelefonok kamerái a legjobbak. Tizenkét készülék, melyeket elemezgettük, nagyítottuk, szakértettük, s a végén szokás szerint levonjuk a konklúziót.

Versenyzőink tehát felsorakoztak a megmérettetésre, a képekből már lehet sejteni, hogy kikből áll a mezőny, de egy rövid felsorolás erejéig szaladjunk végig a világválogatott névsorán: Nokia N82, Nokia N95 és N95 8 GB, Sony Ericsson C902, Sony Ericsson K850i, LG KF750 (Secret), LG KU990 (Viewty), Samsung G600, Samsung G810, Samsung F480, Samsung U900, és a kamera szempontjából már gyakorlatilag végelegesnek tekinthető Samsung i900.

Voltak titkos favoritjaink nekünk is. De érdemes tisztázni már az elején, hogy ezeket a telefonokat maximum egymással lehet összevetni, egy közepes fényképezőgép jó eséllyel a sárba alázza bármelyiküket. Ezzel a témával korábban igen részletesen foglalkoztunk már, érdemes elolvasni kapcsolódó cikkünket, már csak azért is, mert a mostani írásunk megértéséhez szükség lehet alapvető fotográfia ismeretekre.

Versenyzők #1: Samsung G600, U900, F480

Az elkészült képek végignyálazása előtt röviden tekintsük át, hogy az egyes modellek milyen szolgáltatáskínálattal és szoftverrel rendelkeznek, ez ugyanis majdnem olyan fontos, mint a képérzéklő és a hozzá tartozó optika minősége. Bár az 5 megapixel alapján hasonló dolgokat várnánk mind a nyolc telefontól, egyes szolgáltatásokban egész nagy eltérés mutatkozik. A legtöbb modellben ennek ellenére megtalálhatók azok a kényelmi funkciók, melyek a kompakt fényképezőgépek között az elmúlt években terjedtek el - ilyen mondjuk az arcfelismerő fókusz vagy a mosolyra történő exponálás. A manuális beállításokat az összes masina nélkülözi, ellenben olyan beállításokat mindegyik mobilban találhatunk, melyek hiányoznak az abszolút belépőszintű fotómasinákból - ez alapján azt gondolhatnánk, hogy a mai 5 megapixeles mobilok előrébb járnak, mint az olcsó fényképezőgépek, de ez képminőség szempontjából közel sem igaz.

A technikai dolgokról sajnos nem tudunk pontos információkkal szolgálni, mivel a képérzékelők típusát és méretét a gyártók lakat alatt őrzik. Némelyik masináról mondjuk sikerült megtudnunk ezt-azt, de mivel ezek bizalmas információk, csak általánosságban tudunk írni róluk. A gépekben rendszerint 1/3,2 - 1/4 hüvelyk közötti képérzékelő van, a CMOS technológia az elterjedt, a gyártó változó. Az optikák látószögét pontos adatok híján sajnos nem tudjuk átszámolni kisfilmes rendszerrel ekvivalens értékre, az viszont az elkészült felvételek alapján biztosan kijelenthető, hogy ebből a szempontból is komoly eltérés van a gépek között - általánosságban annyi mondható el, hogy az érték 35-40 mm (ekv.) között mozog, az egyes gépeknél még ki fogunk térni erre.

Samsung G600

Első készülékünk a verseny nagy esélyese, a Samsung első 5 megapixeles gépe, mely eljutott Európába, egyben a legolcsóbb masina az egész mezőnyben, 50.000 forintért hozzá lehet jutni az új, kártyafüggetlen változathoz. Képminőség szempontjából sokak szerint ez a készülék a bajnok, meglátjuk.

A szoftver hasonló, mint a többi BlackUI alapú készüléknél. Motívumprogramokat nem tartalmaz, arcfelismerő módja sincs, sőt, a dinamikatartományt sem növelhetjük meg szoftveresen. Az érzékenység viszont ISO 100 és ISO 800 között állítható, fénymérésből pedig mind a három ismert mód kiválasztható: mátrix, középre súlyozott, spot.

Samsung U900 Soul

Második alanyunk a Samsung jelenlegi divatcsúcsa, a Barcelonában bemutatott U900 Soul. Ebben a modellben kategóriájából adódóan nem a kamera a legfontosabb dolog, az 5 megapixel valószínűleg csak azért került bele, mert jól hangzik és egy zászlóshajóba kell. A teszt óta mondjuk tudjuk, hogy ennek ellenére jól teljesít.

A masina szintén a koreai gyártó BlackUI menürendszerére épül, a kamerát kezelő alkalmazás ebből adódóan hasonló a G600-éhoz. Lényeges különbség viszont, hogy a Soulban már találhatók motívumprogramok, szám szerint nyolc: portré, tájkép, sport, naplemente, napfelkelte (haha), éjszakai, ellenfény, szöveg. A képérzékelő valószínűleg más mint a fent taglalt telefonban, mivel az érzékenység ISO 50 és ISO 400 között állítható. Arcfelismerés és megnövelt dinamikatartomány van, sőt, a szoftveres stabilizátor sem maradt ki a repertoárból.

Samsung F480

Harmadik Samsung modellünk Widget Jones, pontosabban az érintőkijelzővel ellátott F480. A kamera itt sem kapott hangsúlyos szerepet, amit bizonyít többek között az, hogy hiányzik a középre súlyozott fénymérés, ellenben a divatos mókusvakítások - mosolyra exponálás, nagy dinamikatartomány - szerepelnek a menüben. Érdekes, hogy külön makró módot nem kapcsolhatunk be, de a masina ettől függetlenül alkalmas efféle fotók készítésére. Motívumprogramokból hatot tud (portré, sportfotó, napfelkelte, naplemente, havas kép, éjszakai felvétel), az érzékenység ISO 100 és ISO 400 között tologatható. Ezen a ponton megjegyezném, hogy hatalmas móka külön napfelkelte és naplemente módot berakni, mivel ezek minden szempontból teljesen megegyeznek (azonos színhőmérséklet, stb.).

Versenyzők #2: Samsung G810, i900, Nokia N82

Samsung G810

A G810 az eddigi modellekkel ellentétben fotóstelefon, amit a háromszoros optikai zoom és a Xenon vaku bizonyít. Maga a gép Symbian menürendszerre épül, a fényképezőt kezelő szoftver a legfeljettebb az egész mezőnyben, szolgáltatásai közül egyedül a mosolyra exponálás hiányzik. Motívumprogramokból tizenhárom került bele, az érzékenység ISO 50 és ISO 800 között állítható, ezek papíron nagyon impresszív adatok. A vakunál beállítható elővillantásos vörösszem csökkentő mód - igaz, ezt több másik modell is tudja, csak azok minden vakuzásnál így csinálnak, ami az akkumulátorra valószínűleg nincs jó hatással, lévén akkor is kettőt villantanak, amikor csont fölösleges.

Samsung i900 Omnia

Utolsó Samsung modellünk a Windows Mobile operációs rendszert használó i900. Rendszeres olvasóink bizonyára tudják, hogy a nálunk lévő készülék egy hosszútávú tesztelésre kapott prototípus, jelen cikkünkbe viszont azért kerülhetett be, mert a Samsung állítása szerint a kamerát kezelő szoftver már végleges. Nekünk mondjuk nem ez volt az érzésünk.

Ahhoz képest, hogy Windowsról van szó, a szoftver meglehetősen fejlett. Tizenhárom motívumprogramból és tizennégy effektből választhatunk, van arcfelismerés, mosolyra fotózás, nagy dinamikatartomány, a zárhang viszont nem kapcsolható ki, pedig ez véleményünk szerint alap kéne hogy legyen. További gyengeség, hogy sorozatfelvételre csak QVGA felbontásban van lehetőségünk, az érzékenységtartomány pedig elég sovány (ISO 50 - ISO 200).

Nokia N82

A finn-szimpatizánsok kedvencük láttán valószínűlg örömujjongásban törnek ki. A multimédiás szörnyetegről sokan úgy beszélnek, mint a legjobb kamerás mobilról, hát... nemsokára kiderül, hogy igazuk van-e. Azt mondjuk az N95 óta tudjuk, hogy a Nokia és Carl Zeiss feliratok nem jelentenek garanciát semmire, sőt. A Xenon villanó viszont nem mókusvakítás, az N82-ben márpedig az van. Azt viszont finn barátaink sehol nem reklámozzák, hogy az 5 megapixeles masinák közül az ő telefonjuknak van a legkisebb látószöge, érzésünk szerint 40 mm (ekv.) fölött van, az egyszeri tulajnak tehát jó sokat kell hátrafelé lépegetnie, ha azt szeretné, hogy az egész család rajta legyen a képen. Az eszközök két darabot teszteltünk, egy fekete színű Made by Nokia és egy ezüst színű Made in Finland járt nálunk. A két masina között hatalmas minőségbeli eltérés volt, a fekete géppel készített fotók szélei homályosak, az ezüsttel nem volt ilyen gond. Ebből egyértelműen látszik, hogy a gyártáskor más-más előírásoknak kellett megfelelniük - azt viszont gyorsan hozzátennénk, hogy a Made by Nokia feliratú példányok sem hamisítványok, egyszerűen gyengébb minőségű bennük a kamera, de ez nem, hangsúlyozom: nem garanciális probléma, tehát nem jogosít készülékcserére. A tesztben a természetesen a jobban készült felvételeket használtuk, de az összesítésnél nem szabad elfelejteni: bizony nagyon sok gyenge minőségű N82 kapható a piacon!

A Series 60 alapú eszköz a Nokia régóta használt kamerakezelő szoftverét használja, mely előnyökkel és hátrányokkal is jár. Utóbbiak közé tartozik, hogy nem állíthatjuk benne a fénymérést, az érzékenységnél pedig csak az alacsony/közepes/magas értékek közül választhatunk, az ISO mértékegységet viszont nem látjuk. Pozitívum viszont, hogy piszkálhatjuk a vonalélességet, valamint beállíthatunk időzített felvételi módot - tehát azt, hogy a masina X percenként lőjjön egy fotót. Motívumprogramokból mindössze négyet ismer a gép (portré, tájkép, éjszakai portré, éjszakai tájkép).

Versenyzők #3: Nokia N95, N95 8 GB, Sony Ericsson C902, K850i

Nokia N95 és N95 8 GB


Felül az alap N95, alul a 8 GB-os változat, mely nem kapott lencsevédőt

A finn gyártó multimédiás szörnyetegeit valószínűleg senkinek nem kell bemutatnunk, ezek voltak a patinás gyártó első 5 megapixeles szenzorral ellátott masinái. Kamera szempontjából csupán annyi a különbség az eredeti és a 8 GB-os belső memóriával felvértezett masina között, hogy utóbbiról hiányzik az objektívvédő. Szoftveres szempontból teljesen azonosak az N82-vel, így annak minden előnye és hátránya bennük is megtalálható.

Sony Ericsson C902

Bár a Sony Ericsson a mobiltelefonos fényképezés egyik legnagyobb úttörője, mostanában nem megy túl jól a szekerük. Ez főleg azért érthetetlen, mert a Sony-nak minden eszköz és technológia a zsebében van, elvileg házon belül tudnának csinálni egy minden igényt kielégítő kamerás telefont. De nem csinálnak.

Cyber-shot ide vagy oda, a C902 szoftvere néhol igen hiányos. Fénymérésből például nincs középre súlyozott, az érzékenység nem állítható, motívumprogramokból hat darab áll rendelkezésre, extraként pedig van szoftveres képstabilizátor és arcfelismerő fókusz.

Sony Ericsson K850i

A Sony Ericsson első 5 megapixeles modellje, mely forgalomba kerülése után még jóideig szoftveres nehézségekkel küzködött. Most nagyon finom voltam, igazság szerint ugyanis mindössze pár hete jelent meg rá az első olyan szoftver, mely a legtöbb hibát orvosolta (R1FA035-ös verziószám). Szoftveresen és hardveresen egyaránt fejlettebb a C902-nél, Xenon villanót kapott, mely tud vörösszem-csökkentő üzemmódot is, állítható az érzékenység, valamint eggyel több motívumprogramot tartalmaz (alkonyati arckép).

Versenyzők #4: LG KF750 Secret, KU990 Viewty, technikai összehasonlítás

LG KF750 Secret

Utolsó előtti versenyzőnk az LG KF750 Secret. A videófelvétel koronázatlan királya állóképek terén is egész jól áll. Az érzékenység ISO 100 és ISO 800 között állítható, a sorozatfelvétel elképesztően gyors, van szoftveres stabilizátor, a zárhang viszont nem kapcsolható ki.

LG KU990 Viewty

Végül de nem utolsó sorban nézzük az LG korábbi 5 megapixeles modelljét, a Viewty-t. Alapvetően hasonló szolgáltatáskínálattal rendelkezik, mint a fent taglalt Secret, de hiányzonak belőle a keretek, kisebb az effekt-kínálat, ellenben tud vörösszem-csökkentő vakumódot. Érdekessége a kamera körül található kerék, melyet zoomolásra használhatunk - sajnos csak digitális nagyításról van szó.

Most pedig következzen a masinák képességeit összefoglaló táblázat, amely annyira széles (a sok információ miatt), hogy egy csúszkát is el kellett helyezzünk alul. Ha valaki jókora monitorral rendelkezik, akkor ide kattintva új ablakban is megnyílik a táblázat.

Képzaj, optikai tulajdonságok

Mindenek előtt nézzük a képzajt, mint a fotók minőségét befolyásoló egyik legfontosabb tényezőt. Érthető okokból nem kattintottuk végig az összes masinát az összes beállítható ISO érték mellett, mivel az legalább 40 képet eredményezett volna - ehelyett inkább a verőfényes napsütés mellett auto módban készült felvételeket néztük meg. A legjobb az LG KF750, gyönyörű felvételeket produkál, de az élmezőnybe tartozik a Samsung G600 és az U900 is. A zajszűrés nyomai a Nokia modelleknél és a Sony Ericsson C902-nél a legerőteljesebbek, az i900 és az F480 pedig meglehetősen részletszegény, elmosott felvételt készít. A G810, a KU990 és a K850i felvételei közepesen zajosak, a szűrés viszont gyenge, így az elkészült fotók meglehetősen részletgazdagok.


Zajmentes, zajos, zajszűrt felvétel

A telefonokban használt optikákról sokat megtudhatunk a fényképek széleinek elemzése közben. Épp ezért nagyon alaposan megnéztük a képek sarkait, az eredmény sokak számára meglepő lesz: a legkiábrándítóbb eredményt a Made by Nokia feliratú N82 adta. Carl-Zeiss lencse ide vagy oda, a képek bal szélei nagyon homályosak, ami a rosszminőségű lencsének tudható be - szerencsére a Made in Finland változattal ilyen gond nem volt. Az N95-öknél is megfigyelhető a jelenség, igaz, kisebb mértékben - ennek oka az, hogy nem az érzékelő méretének megfelelő lencse került beépítésre. A gyengébb N82-nél az is különösen vicces, hogy a képek bal oldala sokkal mosottabb, mint a jobb, ami ugye azt jelenti, hogy a lencse közepe nem az érzékelő közepe fölött van, azaz hanyagul rakták össze. A peremsötétedés a G810-nél a legerőteljesebb, ezen az optikai zoomal rendelkező lencsecsoport ismeretében nincs mit csodálkozni - egyébként a jelenség csak nagylátószögű állásban figyelhető meg.


Homályos sarkok (balra) és éles középső terület (jobbra) a gyengébb Nokia N82 képein

A fent leírt jelenségen túl sokat elmond a lencsék minőségéről az úgynevezett kromatikus aberráció, azaz színi eltérés mértéke. A domború lencsék ugyanis a prizmákhoz hasonlóan viselkednek, a rajtuk áthaladó fényt bizonyos mértékig színeire bontják. Olcsó, rossz minőségű lencsék használatakor előfordul, hogy a téma egy pontjából "jövő" fénysugarak a képoldalon (azaz az érzékelőn) színek szerint enyhén szétszóródva jelennek meg. A hiba a kontúroknál, azaz a sötét és világos részek találkozásánál, általában csak a képek széleinél mutatkozik - például éjszakai felvételeknél vagy olyankor, mikor a világos égbolt előtt egy hátulról megvilágított, sötét rész van. A tesztelt készülékek közül egyedül a Sony Ericsson C902-nek sikerült produkálnia a hibát, nála viszont nagyon jelentős mértékű az elszíneződés.


Erőteljes kromatikus aberráció a Sony Ericsson C902 képein

Érdemes beszélnünk az úgynevezett hotpixelekről is. Ezek olyan pontok a képérzékelőn, melyek gyártási hiba miatt sokkal érzékenyebbek a többinél, ami miatt sokkal hamarabb mennek telítésbe. A jelenség éjszakai felvételekkor, hosszabb (1/10 másodperc fölötti) záridőknél jelentkezik, a mezőnyből C902-re és az N82-re volt a leginkább jellemző, de semelyiknél sem volt jelen veszélyes arányban.


Hotpixelek a Sony Ericsson C902 éjszakai felvételén

Nappali és makró felvételek

Az értékelést a nappali fotókkal kezdjük. Bár az időjárás az elmúlt hetekben nem volt jó barátunk, mégis sikerült egy olyan délutánt kifognunk, mikor hét ágra sütött a nap, aminél ideálisabb körülményeket nem is kívánhattunk volna. A gépeken szándékosan automatikus beállításokat hagytunk, a fénymérést pedig középre súlyozottra tettük - már ahol tudtuk. Az érzékenység beállítását szintén az automatikára bíztuk, hiszen ilyen szép időben biztosak voltunk benne, hogy a gépek maguktól is a lehető legalacsonyabb ISO értéket lövik be maguknak - ha nem, akkor meg is érdemlik, hogy lehúzzuk őket a zajos képek miatt.

Samsung G600 / Samsung G810 / Samsung i900 / Samsung U900


Nokia N82 (Made by Nokia: klikk)/ Sony Ericsson C902 / Sony Ericsson K850i / Samsung F480


Nokia N95 / Nokia N95 8 GB / LG KF750 Secret / LG KU990 Viewty

A legszebb képet egyértelműen az LG KF750 Secret csinálta, alacsony képzaj, sok részlet és szép színek jellemzik. Nagyon rendben vannak a Samsung G600-zal és U900-zal készült felvételek is, az i900 jól teljesített, csak kicsit túlexponálta a képet. A C902, a KU990, a két N95 és a G810 teljesítménye közepes, mindegyiknél magas a képzaj. A Made by Nokia N82-nél a kép széle nagyon homályos, a finn változat viszont meglehetősen jól teljesített. A K850i fakó, lágy kontúrú, kissé túlságosan is zajszűrt képet csinált, de a citromdíj ennek ellenére az F480-é, részletszegény, homályos, lágy tónusú felvételt készített.

Samsung G600 / Samsung G810 / Samsung i900 / Samsung U900


Nokia N82 (Made by Nokia: klikk) / Sony Ericsson C902 / Sony Ericsson K850i / Samsung F480


Nokia N95 / Nokia N95 8 GB / LG KF750 Secret / LG KU990 Viewty

A makró felvételek elkészítése előtt az LG sajnos lemerült, töltő nem volt a közelben, így ebből a részből a Secret sajnos kimarad - kárpótlásul ide kattintva megtekinthető egy másik makrókép a készülék tesztjéből. A közeli felvételeknél nem lehet egyértelmű győztest hirdetni, gyakorlatilag mindegyik gép jó minőségű felvételt készített. A leggyengébb az i900, a kép nem túl éles, lágyak a kontúrok, a C902-nél pedig megfigyelhető a már említett kromatikus aberráció, mely a K850i-nél szerencsére nincs jelen. A második körben érkezett modellek próbálgatásánál egyébként kicsit más szögben sütött a nap, ezért néz ki kicsit máshogy a... khm.. cipő. Az N95-ök képei épp ezért első ránézésre gyengébb minőségűnek tűnnek, kinagyítva azonban látszik, hogy teljesen rendben vannak.

Éjszakai fotók

Éjszaka két képet is lőttünk, az elsőt úgy, hogy nem kapcsoltuk be az éjszakai módot. Következetesek voltunk, mindegyik masinával három fotót készítettünk, majd a legjobbat választottuk ki. A G600, a G810, az i900, a KF750, a KU990 és a K850i ennek ellenére használhatatlan felvételt készített, a Sony Ericsson modellje csak bemozdult felvételeket volt hajlandó készíteni, az LG Secret pedig képtelen volt automatikusan fókuszálni, amit pár perc próbálkozás után meguntam. A pálmát az N82 viszi, vele kapcsolatban viszont érdemes megjegyezni, hogy a három elkészített felvétel mindegyike más színtónusú lett, a fehéregyensúlyt szabályzó automatika tehát nem volt a helyzet magaslatán. A két N95 gyengébben teljesített testvérüknél, az U900 és az F480 egyaránt meglepően jó fotót csinált.

Samsung G600 / Samsung G810 / Samsung i900 / Samsung U900


Nokia N82 (Made by Nokia: klikk)/ Sony Ericsson C902 / Sony Ericsson K850i / Samsung F480


Nokia N95 / Nokia N95 8 GB / LG KF750 Secret / LG KU990 Viewty

Ezután átváltottunk éjszakai módba, majd fordultunk 90 fokot, hogy másik témát fotózzunk. Sajnos a teszt bővítésekor (azaz második látogatásunkkor) a Hősök terén épp Carlos Santana koncertjének maradékait pakolászták el, pedig direkt egy nappal az esemény után mentünk. Ez három dolgot befolyásolt: a Szépművészeti Múzeum előtti terület szépen ki volt világítva, útban volt egy böszme nagy sátor, ami miatt kicsit hátrébbról kellett fotóznom. A második kör versenyzői (emlékeztetőül: N95-ök, K850i, KU990) így kivétel nélkül egész jó képeket csináltak, de mint kiderült, ennek nem a reflektorok voltak az okai, hazafelé sétálva egy sötét részen is lőttem velük fotókat, amik szintén bemozdulásmentesek lettek. Az i900 az éjszakai motívumprogrammal sajnos elvérzett, ISO 50-re lőtte be az érzékenységet és spotra a fénymérést, az eredmény egy több fényértékkel alulexponált felvétel lett - pedig a részletességgel nem lenne baj. Az U900-nak és az F480-nak egyértelműen rosszat tett a váltás, mindkettő túlexponált, elmosott képet alkotott. A G810 viszont jobb eredményt adott, igaz, a képzaj mértéke jelentős. Az N82 még mindig vezeti a mezőnyt, a Secret maradt a nullszinten, a C902 pedig még mindig nem valami nagy durranás. A G600 egy hangyányit jobb minőségű fotót csinált, ennek oka a tesztfotók alatt olvasható.

Samsung G600 / Samsung G810 / Samsung i900 / Samsung U900


Nokia N82 (Made in Finland: klikk)/ Sony Ericsson C902 / Sony Ericsson K850i / Samsung F480


Nokia N95 / Nokia N95 8 GB / LG KF750 Secret / LG KU990 Viewty

Az alant látható táblázatba összeírtuk az egyes záridők felvételeit, EXIF információk alapján. Az U900 és a G810 nem terheli efféle információkkal a felhasználókat, róluk tehát nem tudunk nyilatkozni, a többieknél viszont kiderül, hogy mit is csinál az éjszakai mód. A G600-nál a záridő jelentősen rövidebb lett, AUTO módban ugyanis a gép következetesen 1 másodperces záridőt használt éjszaka, amit kézben megtartani körülbelül lehetetlen. A többi gép két kivétellel (i900 és KU990) növelte a záridőt, érzésem szerint túlságosan is, 1/4 másodpercet ugyanis szintén nehéz kézben megtartani, főleg ha egy apró, könnyű telefonról van szó.

Az automatika által meghatározott záridők éjszaka (másodperc)
KészülékG600G810i900U900F480N82N95/8 GBC902K850iKF750KU990
AUTO1?1/8?1/141/171/171/81/41/71/4
Éjszakai1/16?1/12?1/31/51/51/41/21/41/4

Vakuval készített felvételek

Végül a vakuval próbálkoztunk, teljes sötétségben. A fókuszálással semelyik gépnek nem volt gondja, amelyiken nem volt AF segédfény, azon a vaku lépett működésbe. A tesztfotókon látszik, hogy a Xenon vakus gépek (G810, N82 és K850i) a legjobbak, a többiek közül gyakorlatilag egyedül az i900 és a KU990 adott használható fotót. A leggyengébb az U900 beépített villanója, de az N95-ök is beszálltak a citromdíjért folytatott versenybe. A legfurcsább a C902 felvétele, rossz fehéregyensúly és nagyon magas képzaj jellemzik.

Samsung G600 / Samsung G810 / Samsung i900 / Samsung U900


Nokia N82 (Made by Nokia: klikk)/ Sony Ericsson C902 / Sony Ericsson K850i / Samsung F480


Nokia N95 / Nokia N95 8 GB / LG KF750 Secret / LG KU990 Viewty

Valószínűleg sokan nem tudják, hogy mi is pontosan a Xenon vaku és miért jó nekünk, úgyhogy itt az alkalom, hogy ezt is tisztázzuk. Nos, az efféle villanók alapvetően abban különböznek a többi megoldástól, hogy gázzal működnek. Vicc volt, de majdnem: adott egy cső, feltöltve Xenon gázzal, a két szélén pedig található egy-egy elektróda, melyek között impulzus esetén elektronok kezdenek mozogni. Ezek reakcióba lépnek a gáz atomjaival, így jön létre a villanás. A dologban az a bibi, hogy ehhez nagy feszültség szükséges, több száz/ezer Volt, egyébként az elektron nem fog elég gyorsan mozogni ahhoz, hogy reakcióba lépjen a Xenonnal. Mint tudjuk, a mobiltelefonok nem több ezer voltos feszültségű akkumulátorokról híresek. Épp ezért itt transzformátorral segítik a dolgot, ez oly mértékben meg tudja emelni a feszültséget, ami elég a reakció létrejöttéhez. A dolog azért jobb, mint a LED-es villanó, mert erősebb fényt ad, viszont éppen azért, mert hosszú ideig nem lehet ekkora feszültséget létrehozni, ezek a vakuk nem képesek folyamatosan világítani. A felhasználók véleménye megoszlik abban, hogy ez jó-e, vagy rossz, mert sokan vannak, akik a hagyományos, LED-es villanók elemlámpa funkcióit is kihasználnák. A tökéletes megoldás az lenne, ha mindkét típusú fényforrás megtalálható lenne a készülékekben, a LED-es villanó akár AF segédfény is lehetne, bár ebből a célból viszont fókuszált fényre van szükség.

Összegzés

Az a helyzet, hogy bár szerettük volna, nem tudjuk egyik telefont sem győztesként kikiáltani, mindegyik más-más körülmények között jó. Nézzük őket sorban.


A második kör versenyzői

A Samsung G600 nappal nagyon szép képeket készített, éjszaka viszont leszerepelt. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy fele annyiba kerül, mint bármely másik gép a mezőnyből! A G810 kiegensúlyozottabb masina, alacsony zajszűrés, közepesen magas képzaj jellemzik, fényviszonytól függetlenül használható felvételeket készít, ráadásul a mezőnyben egyedül ő büszkélkedhet optikai zoommal. Az i900 képei bizakodásra adnak okot, az éjszakai móddal kapcsolatos malőrt pedig reméljük, hogy ki fogja javítani a gyártó - mivel ebben az esetben ez szerencsére rajtunk is múlik, bízhatunk benne, hogy így lesz. Az U900 divatmobil mivolta ellenére egész jó fotókat csinált - igaz, csak nappal.

A Nokia N82 a legérdekesebb modell. Az ezüstszínű változat nagyon jó minőségű képeket csinált, éjszaka egyértelműen a legjobb, viszont a fekete változat képeinek pereme oly mértékben homályos, hogy az már gáz. A dologban ugye az a szomorú, hogy a gyengébb minőségű modellek is eredeti Nokia termékek, nem hamisítványok, az elmosott szélű képeket készítő kamera pedig nem garanciális hiba, a vásárlásnál tehát nem árt odafigyelni - azaz nem szabad feketét venni, vagy legalábbis - ha nyílik rá mód - érdemes körültekintően eljárni. A két N95 között gyakorlatilag csak annyi a különbség, hogy a 8 GB-os változat nagyobb méretű fájlokat készít, de úgyis nagyobb a memóriája, szóval megteheti. A Sony Ericsson C902 nagyon gyenge, gyakorlatilag sem nappal, sem éjszaka nem tudott kiemelkedőt alkotni - ami pedig még nagyobb baj, hogy a valószínűleg az utód C905 sem lesz jobb, ha csak a megapixelt növelik a gyártónál. A friss szoftverrel ellátott K850i viszont sokkal jobban teljesít, alapvetően meg voltam vele elégedve, a lényeg, hogy éjszaka ne fotózzunk vele AUTO módban. Az LG KF750 volt a teszt meglepetése, nappal gyönyörű, fényképezőgépekkel vetekedő minőségű fotókat csinált, éjszaka viszont csúnyán elvérzett. A KU990 hasonló képeit böngészve viszont azt mondhatjuk, hogy ennek valószínűleg szoftveres oka van, mivel a régebbi modell gyenge fényviszonyok között jobb felvételeket készített, holott alapvetően gyengébb a Secretnél, képei sokkal fakóbbak. Végül itt a Samsung F480, mely ideális fényviszonyok mellett gyengén szerepelt, éjszaka viszont virgonckodott. A fentiek alapján csak a már sokszor ismételt mondatot írhatjuk le: aki használható fényképeket akar készíteni, vegyen egy fényképezőgépet. A mobiltelefonok a jelenlegi tendencia szerint még jó ideig nem lesznek olyan szinten, hogy minden helyzet között normális, értékelhető fotókat készítsenek, megapixelek ide, vagy oda.

Bocha feat. Bog

A teszteléshez használt Samsung G810-et, F480-at, i900-at és U900-at a Samsung Magyarország biztosította.

A Sony Ericsson C902 és a K850i a Sony Ericsson jóvoltából jutott el hozzánk.

Az LG KU990-et az LG Magyarország ajánlotta fel számunkra.

Az LG KF750-et, a Samsung G600-at, a két Nokia N95-öt és az N82-t az XXL GSM biztosította. A készülékek megvásárolhatók:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés