A Windows Mobile megmentői: grafikus felületek

Előszó

A Windows Mobile egy nagyon régi rendszer. A története a Windows 95 megjelenéséig nyúlik vissza, ugyanis azzal egy időben jelent meg a Windows CE kernelen alapuló Microsoft Handheld PC 1.0 operációs rendszer, mely a Winndows 95 erősen butított, hordozható gépekre szánt változata volt. Ennek még nem sok köze volt a mai tenyérgépeken futó Windows Mobile 6.1-hez, ám az 1998. januárjában debütáló Palm-size PC 1.0-s rendszer bizony sokban hasonlít rá, legalábbis a felhasználói kezelőfelületet illetően. Persze túlzás lenne azt mondani, hogy a mai Windows Mobile egy őskövület, hiszen a kernel teljes mértékben megfelel a mai kor elvárásainak, de tény, hogy a felhasználói felület sokban hasonlít a több mint tíz éves alapverzióhoz.


Palm-size PC 1.2 Color Start menüje és feladatkezelője

Mindezzel pár évvel ezelőttig nem volt gond, hiszen alig léteztek WM alapú telefonos PDA-k, a "simák" - tehát a telefonálásra nem alkalmasakat - pedig nem az átlagemberek vették, az üzletemberek és geekek pedig el tudták fogadni, hogy a felhasználói felületet a Microsoftnál feláldozták a funkcionalitás oltárán. A gondot az iPhone megjelenése okozta, ekkor ugyanis mindenki számára tisztává vált, hogy egy érintőkijelzőt nem csak ceruzával lehet nyomkodni, hogy a szép effektek nem feltétlenül mennek az átláthatóság rovására, valamint arra, hogy egy efféle masina is lehet gyors. Elsőként a HTC kapcsolt, az iPhone premiere után nem sokkal piacra dobták a Touch nevű gépüket, melyen debütált az első igazán használható Windows Mobile-os grafikus felhasználói felület is. Ezt követte a mai is forgalomban lévő TouchFLO 3D, amit akár egy laikus is tud kezelni.


TouchFLO 3D: jelentős előrelépés

A többi gyártó viszont komoly gondban van. Az Asus próbálkozik, de nem igazán jön nekik össze, az E-TEN-t nemrég felvásárló Acer még csak a szárnyait próbálgatja - de bennük legalább látszik némi potencia -, a Gigabyte közepesen jó volt, de idén Barcelonában bebizonyították, hogy megtalálták a helyes utat, plusz ott a Samsung az Omniával, amire nem véletlenül telepítenek oly' sokan TouchFLO-t. Az Airis úgy volt, hogy elő fog rukkolni egy 3D-s GUI-val, a HP, az NDrive, a Palm és a Toshiba kínálatából pedig úgy ahogy van, hiányzik a saját kezelőfelület. Plusz ott vannak a régebbi készülékek, melyek tulajdonosai a mai napig kénytelenek az gyári Windowsos felülettel szenvedni - vagy hozzánk hasonlóan körülnéznek, hogy a 3rd party szoftvergyártók miket kínálnak. Mi két nagyon jó csomagot találtunk, lássuk hát őket!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés