iPhone és iOS fejlődéstörténet

Az iPhone modellek hardveres fejlődése

A minap egyik ismerősömmel beszélgettem, aki a segítségemet kérte iPhone vásárlással kapcsolatban. Melyiket szeretnéd?, kérdeztem, mire azt válaszolta, hogy a hármast. A dolgot konkretizálva tudakoltam, hogy iPhone 3G-t vagy 3GS-t szeretne-e, mire azt a választ kaptam, hogy ő bizony nem is tudta, hogy kétféle is létezik. Bár a Mobilarena törzsolvasóinak többsége bizonyára tisztában van a készülékek tudásával és a köztük lévő különbségekkel, úgy gondoltam, hogy ideális lenne írni egy cikket arról, hogy melyik modell mit tud, kiegészítve a mostmár iOS néven futó iPhone operációs rendszer egyes verziónak új funkcióiról, amit valószínűleg még a legnagyobb mobilgeekek is örömmel fognak olvasni, mivel kizártnak tartom, hogy a változások listáját bárki is fejből tudja. Kezdjük a készülékekkel:

iPhone (2007. június 29.)

Az első iPhone nyáron fogja negyedik születésnapját ünnepelni, az Apple ugyanis 2007. január 9-én mutatta be, azon év nyarán pedig a boltok polcaira is került a kütyü az Egyesült Államokban. Fontos tudni, hogy az első generációs modell a megjelenésekor még nem volt okostelefon, ugyanis akkor még nem élt az azóta elképesztő sikereket megélt alkalmazásbolt, azaz nem lehetett rá programokat telepíteni, de az alant részletezett iPhone 3G debütálásával a régebbi verziók tulajdonosai számára is megnyílt a lehetőség az alkalmazások letöltésére, tehát az alapmodell is okostelefonná avanzsálódott

A készüléket iPhone 2G néven is emlegetik, mivel a 3G-s hálózatok támogatása csak a következő generáció piacra kerülésével vált elérhetővé. Ebből adódik, hogy az iPhone 2G kizárólag GPRS-t és EDGE-t tud használni mobilthálózaton keresztüli adatátvitelre, de WiFi természetesen található benne, úgyhogy az internetezés azért így is jól megoldott. Kijelzője 3,5 hüvelykes képátlójú, 320 x 480 pixeles felbontású, belső memóriája 8 vagy 16 GB volt; két hónapig gyártottak belőle 4 GB-os tárhellyel rendelkezőt is, az ilyesmi elég nagy kuriózumnak számít. Processzorának órajele a kezdetekkor 400 MHz volt (100 MHz-es buszsebesség), de ezt az 1.1.2-es szoftver 412 MHz-re módosította, ami a buszsebesség 3 MHz-cel történő megdobásának eredménye. Eredeti iPhone-t manapság nem nagyon lehet kapni, a szép állapotú modellek nagyon ritkák, hiszen a hátlap itt még fém volt, melyen az idő vasfoga meglátszik, arról nem is beszélve, hogy a felhasználók által nem cserélhető akkumulátorok is elöregedtek 2007 óra. Ettől függetlenül nagy ritkán látni embereknél egy ilyen kincset, ami azt jelenti, hogy egyesek több éven keresztül is tudnak vigyázni telefonjukra. Vagy elraktak egyet 2007-ben és most bontották ki.

iPhone 3G (2008. július 11.)

Az iPhone 3G - mint azt neve is mutatja - elődjével ellentétben már képes volt a harmadk generációs mobilhálózatokon való működésre. 2008. január 9-én mutatták be, majd július 11-én került a boltok polcaira az Egyesült Államokban, ősszel pedig Magyarországra is eljutott, a T-Mobile forgalmazta; ez volt tehát az első iPhone, melyet hazánkban is lehetett használni, az első generációs modellhez ugyanis volt nem legális függetlenítés, ám kártyafüggetlenül nem forgalmazták.

Apple iPhone 3GS
[+]

Egy iPhone 3GS; az iPhone 3G ugyanígy néz ki

A külsőnél a fémet műnyagra cserélte az Apple, az enyhén szappantartó formájú dizájnnál megkapó volt, hogy fekete és fehér színben is forgalomba került. Hardveres szinten nem sok változott, maradt a 3,5 hüvelykes, 320 x 480 pixeles felbontású kapacitív TFT-LCD érintőkijelző és a 412 MHz-es ARM 1176JZ(F)-S processzor, melynek eredeti órajele egyébként 620 MHz, de a chip ebben a készülékben csökkentett sebességgel operált. Adatkommunikációs szempontból viszont nagy előrelépés történt, a 3G-vel együtt megjelent a HSDPA-támogatás és az A-GPS is, de talán ennél is fontosabb, hogy az AppStore-ral felvértezett 2.0-s iPhone OS ezen a készüléken debütált, magyarán ez már a kezdetektől fogva okostelefon volt.

iPhone 3GS (2009. június 19.)

A harmadik generációs iPhone első ránézésre nem sokban különbözik a második generációstól, mivel külseje ugyanaz maradt. A motorháztető alatt viszont jelentős fejlődés történt, a kissé öregecske processzort ugyanis lecserélték egy 600 MHz-en ketyegő ARM Cortex-A8-as chipre, a memóriát 128-ról 256 MB-ra bővítették, a grafikus számításokat pedig egy erőteljes PowerVR chip látta el. A kijelző nem változott, a Bluetooth verziószáma viszont egy tizeddel megugrott (2.1), más érdemi változás viszont nem történt.

iPhone 4 (2010. június 24.)

A legfrissebb iPhone, mely szinte pontosan egy évvel az elődje után jelent meg. Teljesen új dizájnt kapott, mely két dolog miatt sem érte váratlanul a világot; egyrészt mindenki számított rá, hogy harmadszor nem fogja ugyanazt a külsőt elsütni az Apple, másrészt a Gizmodo nevű online tech portál megkaparintott egyet a prototípusból, melyet használni ugyan nem tudtak, de a külsővel kapcsolatos fotókat egyből publikálták. További érdekesség vele kapcsolatban, hogy a teljesen újszerű antennarendszernek köszönhetően (gyakorlatilag a készülék oldala az antenna) a kezdetekkor komoly problémák voltak a készülék térerejével, melyet az Apple sosem ismert el, de azért csináltak egy akciót, melynek keretein belül az iPhone 4 tulajdonosok ingyen kaptak egy tokot a masinához, mely orvosolta a hibát.

Apple iPhone 4

Hardveres szempontból hatalmas előrelépés a negyedik iPhone. A kijelző felbontás megnégyszereződött, immáron 640 x 960 pixelt lehet bámulni a varázslatos képminőséget nyújtó IPS-technológiás panelen, ami mögé erősebb processzor is került; az Apple A4 névre keresztelt SoC egy 1 GHz-es órajel körül mozgó ARM Cortex-A8 alapú processzorból és egy PowerVR SGX videógyorsító chipből áll, melyek mellett 512 MB RAM teljesít szolgálatot. Jobb és pontosabb lett a beépített giroszenzor, az előlapra felkerült egy kamera és megjelent a videóhívás funkció, az öt megapixeles hátlapi kameránál megjelent a 720p-s HD-videófelvétel, a SIM-foglalatot pedig rendes méretűről microSIM-re cserélték, azaz az iPhone 4-be a "hagyományos" kártyák nem mennek bele. Sokáig kellett rá várni, de végül fehér színben is piacra került.

iPhone 4S (2012. október 14.)

Az Apple iPhone 4S bizony követte a 3G és 3GS között kialakult trendet, hiszen külsőleg itt sem történt szinte semmilyen változás az elődhöz képest, maradtak a 115.2 x 58.6 x 9.3 milliméteres méretek. A szinte szócska mögött megbújó egyetlen változtatás azonban kiemelendő, hiszen az iPhone 4-nél fellépő "antennagate" botrány megelőzésére immáron négy darabból áll a keret, melyet a készülék jobb- és baloldalán két-két helyen választottak el a mérnökök. Ennél viszont lényegesen nagyobb differencia figyelhető meg a belső komponensek terén, hiszen a 4S esetén az Apple A5 processzora dübörög az eszközben, mely már kétmagos, magonként 1GHz-re skálázott egységet jelent. Ehhez társul a PowerVR SGX543MP2 grafikus gyorsító, mely rendkívül nagy számítási teljesítménnyel bír. A RAM 512MB maradt, a belső tárhely tekintetében viszont a 16 és 32GB-os modellek mellé a 64GB-os verzió is belépett. A kameramodul is jelentős fejlesztésen esett át, ugyanis a 8 megapixelesre hízott optika 1080p-s videók felvételét is lehetővé teszi. Színek tekintetében a fehér és a fekete áll továbbra is rendelkezésre a masinából.

Apple iPhone 4S
[+]

iPhone 5 (2012. szeptember 21.)

"A legnagyobb dolog, ami az iPhone-nal történt az iPhone óta." Legalábbis az Apple szerint, viszont az igazságtól biztosan nem áll nagyon messze ez a kijelentés, ugyanis az iPhone 5 radikális változtatásokon esett keresztül. Habár valamennyi ezt megelőző iPhone generáció 3,5 hüvelykes képátlóval rendelkezett, az almás vállalat itt már a piaci trendeket kellett, hogy kövesse, így a legújabb készülékben már 4"-es képernyő kapott helyet. Ezzel viszont a képarány is változott, immáron 16:9-es lett, amivel a szélesvásznú filmek megjelenítése vált szebbé és egyszerűbbé. A nagyobb kijelzőméret más felbontást is eredményezett, ám az Apple nem engedhetett az általa elnevezett retina felbontásból, így szélességben maradt ugyan a 640, magasságban viszont 1134 képpontra növekedett a pixelek száma. Mindez a készülék dimenzióit is erősen érintette, mivel nem csak magasabb, de vékonyabb is lett, egészen pontosan 123,8 x 58,6 x 7,6 millimétert mérhetünk az iPhone 5 kapcsán. A tömeg 112 grammra csökkent, mely szintén jelentős különbségnek mondható az iPhone 4S-hez képest.

Apple iPhone 5
[+]

Hardveres szempontból ha nem is óriási innováció, de mindenképpen erős előrelépés következett be. Az Apple A6 processzor a vállalat elmondása szerint másfélszeres sebességnövekedést eredményezett, annak ellenére, hogy a processzor továbbra is kétmagos. A megoldás az 1,2 GHz-es skálázásban és a gyártástechnológiában keresendő, mely utóbbi már 32 nanométeres csíkszélességet takar. Az 1GB-ra növelt RAM mindenképpen pozitív hatást gyakorol a sebességre és az alkalmazásváltásra, a hárommagos PowerVR SGX 543MP3 grafikus gyorsító pedig az almás cég szerint "konzolszintű" grafikai megjelenítésre képes. A kamera maradt 8 megapixeles, de a fényérzékenységét növelték, így sötétben jobb képek készítését teszi lehetővé az optika, ráadásul immáron az előlapi kamerával is HD képeket lőhetünk. A háttértár továbbra is 16/32/64GB, adatkommikációs képességek terén azonban nagy előrelépésnek mondható az elődökből kimaradt LTE szabvány támogatása.

iPhone OS 1.0 - iOS 5.0

Az iPhone operációs rendszere jelenleg iOS néven fut, korábban teljes neve volt: iPhone OS. A negyedik generációs kiadást éli meg, minden új készülék megjelenésekor új operációs rendszer is érkezik, mely a korábbi gépek tulajdonosai számára is elérhető, de előfordulhat, hogy pár funkció nem működik, a generációs különbség pedig kettő lehet, azaz iPhone 2G-re a négyes szoftver már nem érhető el, de a hármas igen. Nézzük, hogy mit tudnak az egyes verziók:

iPhone OS 1.x (első generációs szoftver)

  • 1.0 (2007. június 29.): Az első iPhone szoftver.
  • 1.01 (2007. július 31.): Safari biztonsági hibajavítás.
  • 1.02 (2007. augusztus 21.): Három bug került kijavításra: a telefonról törölt elemek szinkronizáláskor nem másztak vissza magára a készülékre, az egyedi csengőhangok nem vesztek el a helyreállítások során, a Maps-ban pedig lehetett többsoros címeket is keresni.
  • 1.1 (2007. szeptember 14.): Az iPod touch-on megjelent szoftver, melyben az iTunes Music Store saját ikont kapott.
  • 1.1.1 (2007. szeptember 27.): Ez a frissítés rengeteg javítást hozott. Megnőtt a készülékek hangereje (telefonhangszórón és kihangosítva is), a kijelző alatti gomb dupla kattintásra előhozta a zenevezérlő részt, az e-mail csatolmányokat álló és fektetett képernyőn is meg lehetett nézni, elérhetővé vált a TV-kimenet, a GPRS/EDGE adatátvitelt pedig a külföldre utazók miatt ki lehetett kapcsolni roaming során.
  • 1.1.2 (2007. november 12.): Pár bugfix mellett fontos újítás a nemzetközi kiosztású virtuális billentyűzetek megjelenése.
  • 1.1.3 (2008. január 15.): Szintén rengeteg újítást hozott. A Google Maps immár képes lett megjeleníteni aktuális helyzetünket (GSM és WiFi adatok alapján) és lehetővé vált "pin" elhelyezése a térképen, de ennél is fontosabb, hogy a készenléti képernyő több oldalassá vált, összesen kilenc darabon lehetett elhelyezni az ikonokat. A zenéknél elérhetővé váltak a zeneszövegek, az SMS-eket már több címzettnek is el lehetett küldeni és egyben az SMS-tárhely is megnőtt (1000-ről 75 000 darabra), plusz a virtuális billentyűzet is multi-touch kompatibilis lett (azaz egyszerre meg lehetett nyomni a shiftet és egy betűt, mondjuk). Megszűnt viszont azon bug, melynek segítségével Bluetooth headseten lehetett zenét hallgatni a voicemail segítségével.
  • 1.1.4 (2008. február 26.): Az utolsó iPhone 2G-hez készült fejlesztés, melynek hála gyorsult a felhasználói interfész és a kamera előnézeti képe.
  • 1.1.5 (2008. július 15.): Ez a frissítés már csak iPod touch-ra jelent meg; azoknak a felhasználóknak nyújtott biztonsági hibajavításokat, akik nem upgrade-eltek 2.0-ra.

iPhone OS 2.x (második generációs szoftver)

Az iPhone 3G megjelenésével együtt került ki az iPhone OS 2.0-s változata, mely tonnányi fejlesztést hozott. Számunkra kevésbé fontos, hogy megjelentek új nyelvek, melyek az iPod touch-ra ugyan elérhetők voltak 1.1.1 óta, de iPhone-ra csak a 2.0-val érkeztek el. A levelezésnél csoportbeállítások és push e-mail vált elérhetővé, immáron egyszerre több levelet is lehetett törölni/áthelyezni, plusz nem elhanyagolható, hogy a Microsoft Office és Apple iWork formátumú csatolányokat is meg lehetett nézni. Itt vált csak elérhetővé a névjegyzéknél a SIM-ről való importálás és a keresés, a naptárnál pedig szintén megjelent a push, plusz Mobile Me használata esetén lehetett színezni a mezőket. Újdonság a képernyőkép készítésének lehetősége (a két fizikai gombot kell együtt megnyomni) és a képek Safariból vagy Mailből való lementésének opciója, de nem elhanyagolható a számológép tudományos funkciója, a kamera geo-tagging funkciója és a Safariban meglévő YouTube plug-in megjelenése sem. A legfontosabb újítás viszont ezektől függetlenül az App Store megjelenése, mely természetesen külön ikont kapott a főmenüben. A 2.0-s szoftvert megjelenése után további frissítések követték:

  • 2.0.1 (2008. augusztus 4.): A névjegyzék és a naptár alkalmazások stabilitása és sebessége megnőtt, csak úgy, mint a Safarinál a képernyőforgatásé és a levelező alkalmazásé. Javítottak a virtuális billentyűzet érzékenységén is.
  • 2.0.2 (2008. augusztus 18.): Két héttel a 2.0.1 után került ki, a 3G-hálózatokon való működésen javított, plusz eltüntette a "minden frissítése" gombot az App Store-ból.
  • 2.1 (2008. szeptember 9.): Hatalmas frissítés, csak úgy, mint az utána következő kettő, az Apple ebben az időszakban inkább nagyobb "csomagokat" adott ki, nem úgy, mint az iPhone 2G esetében. Leginkább optimalizálások voltak benne, rengeteget gyorsult a Safari, nőtt az akkumulátoros üzemidő, javítottak az e-mail kliensen. Alkalmazások szintjén fontos, hogy megjelent a Genius zenés lejátszási listák készítésének lehetősége, képek e-mailben való elküldésének pedig nem törlődött az EXIF információs mezősor, ami az online képszolgáltatásokra való feltöltés miatt nagyon fontos.
  • 2.2 (2008. november 21.): A Maps-nél megjelent a Street View, a tömegközlekedés és az e-mailben való megosztás lehetősége, miközben tovább gyorsult a levelező és a böngésző. Finomodott az App Store alkalmazás (visszakerült a "minden frissítése" gomb), plusz rengeteget fejlődött a zenelejátszó szoftver, például már lehetett hangoskönyveket törölni közvetlenül a készülékről és az is újdonság volt, hogy a podcastokat már lehetett iTunes-ból sugározni.
  • 2.2.1 (2009. január 27.): Nőtt a Safari stabilitása, megszűnt a hiba, ami miatt a böngészőből lementett fotók nem jelentek meg a képeknél, plusz nem elhanyagolható, hogy új baseband firmware-t kapott a készülék, ami miatt egy időre (ismét) megszűnt a készülékek függetlenítésének lehetősége.

iPhone OS 3.x (harmadik generációs szoftver)

Az iPhone 3GS megjelenésével érkező szoftverben elérhetővé vált a sokak által hiányolt másolás/kivágás/beillesztés funkciótrió, de más újítások is érkeztek. A YouTubenál végre be lehetett jelentkezni, így elérhető váltak többek között a kedvenc videók, a fényképezőnél megjelent a videórögzítés lehetősége és az, hogy egyszerre több fotót töröljünk, az üzeneteknél pedig megérkezett az MMS, mint olyan. A Safari a 3.0 óta támogatja a HTML5-öt, sokat javult a kompatibilitása (Acid3 tesztben 97/100 pontot tudott), gyorsult a JavaScript motor, Bluetoothnál megjelent a sztereó fejhallgatók támogatása (A2DP), a Spotlight névre hallgató keresőképernyő pedig a főmenü első oldalától balra kapott helyet. A Tethering is a felhasználók rendelkezésére lett bocsátva, segítségével iPhone-unkat modemként használva tudtunk internetezni számítógépünkről. Az iPhone 3GS-en a gyengénlátókat segítő funkciók váltak elérhetővé, plusz ezer apró fejlesztés és optimalizáció is bekerült a csomagba.

  • 3.0.1 (2009. július 31.): Az egyik leghíresebb frissítés, melynek egyetlen újítása az volt, hogy "befoltozta az SMS-ben való támadhatóságot". Meg nem mellesleg egy időre megint végetvetett a készülék törésének.
  • 3.1 (2009. szeptember 9.): WiFi javítás bekapcsolt Bluetooth mellett iPhone 3G-nél, videóvágási lehetőség iPhone 3GS-en, javított Exchange naptár szinkronizálás, Home Screen személyre szabási lehetőség iTunes 9-en keresztül, új kamera API-k, levélben vagy MMS-ben érkező videók mentésének lehetősége, adathalászat elleni védelem Safariban, tripla-gombnyomásos funkciók a kijelző alatti gombnál, meg persze rengeteg hibajavítás.
  • 3.1.2 (2009. október 8.): Egy hibajavítás, mely orvosolta a problémát, melynek hatására egyes készülékek nem tudtak felébredni alvó módból, meg egy másikat is, ami a streaming videóknál okozott fagyást.
  • 3.1.3 (2010. február 2.): Az utolsó szoftver, melyet az első generációs készülékek (iPhone 2G és első generációs iPod touch) támogatnak. Csak hibajavítások vannak benne.

iOS 4.x (negyedik generációs szoftver)

Az iPhone 4-gyel érkezett 4.0-s szoftver hozta a legtöbb új funkciót, minek hatására az egész rendszert átnevezték iOS-re; az iPhone 3G csak limitáltan van támogatva, rengeteg új funkció nem érhető el benne. A legfontosabb új fejlesztés a multitasking, azaz több program "egyidejű futtatásának" lehetősége - egy memóriafagyasztós módszerről van szó, mely kíméli az akkumulátort, ugyanakkor azt az érzetet adja a felhasználóknak, hogy a programok tényleg egyszerre futnak. Lehet háttérképet váltani a menüben is, új szoftver pedig a WiFi-n keresztül történő videótelefonálást lehetővé tevő FaceTime és az iBooks nevű könyvolvasó. A készenléti képernyőn megjelentek a mappák, így 180 helyett 2160 darab alkalmazást is telepíthetünk a készülékre. A kameránál elérhetővé vált a digitális zoom, a Spotlight már weben, Wikipedián és az üzeneteknél is tud keresni, a Safariban a Google és Yahoo mellett megjelent a Bing kereső, plusz majdnem minden fontosabb alkalmazásban történtek kisebb-nagyobb fejlesztések.

  • 4.0.1 (2010. július 15.): Az iPhone 4 térerőingadozásával kapcsolatos problémákra adott félmegoldás, mely módosított a térerőjelző skálán, plusz némi Exchange javítgatás is belefért a frissítésbe.
  • 4.0.2 (2010. augusztus 11.): Két biztonsági hiba javítására került sor.
  • 4.1 (2010. szeptember 8.): A negyedik generációs iPod touch-csal együtt debütált, magával hozta a Game Center nevű közösségi szolgáltatást, mely segít megtalálni a játékokat szintén használó barátainkat és toplistákat jegyez az egyes game-eknél. Az iPhone 4-nél megjelent a HDR fotózás lehetősége és a HD-videók feltöltése, az iTunes-ban elérhetővé vált a Ping nevű közösségi szolgáltatás (hazánkban nem), meg egy jó adag hibajavításra is sor került.
  • 4.2 (2010. októbere): Hibajavítások, új szolgáltatások. Ilyen az AirPlay (WiFi-n keresztüli multimédiás streaming) és az AirPrint (vezeték nélküli nyomtatás), az új funkciók között pedig a weboldalkon való szöveges keresés lehetősége, a YouTube-os szavazás megjelenése, a kínai URL-ek támogatása, valamint az akkumulátoros üzemidő növekedése említésre méltó.
  • 4.2.1 (2010. november 22.): Hibajavítások mellett elindult az iPhone 4 tulajdonosok számára ingyenes "Find my phone", azaz "találd meg a telefonomat" szolgáltatás.
  • 4.3 (2011. március 9.): Külső alkalmazások számára is elérhetővé vált az AirPlay, új JavaScript motor a Safariban (gyorsabb), a letöltés alatt lévő alkalmazások törlésének lehetősége, WiFi Hotspot funkció (WiFi routert lehet csinálni a telefonunkból, megkönnyítve az internetmegosztást), plusz egy rakat hibajavítás.
  • 4.3.1 (2011. március 25.): Ebben a verzióban gyakorlatilag csak hibajavítások vannak, az egyik az USIM fájlrendszeréről történő nagyméretű fájlok beolvasásakor kereskedő memóriahibát orvosolja, egy másik az akkumulátor töltöttségének visszajelzésén állít.

iOS 5.x (ötödik generációs szoftver)

Az Apple 2011.06.06-án mutatta be az iOS rendszer ötödik generációját a WWDC konferencia során. Jelenleg még csak béta verzióban létezik, melynek mérete 730 MB, ami feltételezi, hogy sok új dolog került bele - és ez természetesen így is van. Felhasználói szempontból az egyik legfontosabb újítás a notifikációs (figyelmeztető) rendszer, mely jól láthatóan tájékoztatja a felhasználókat az elmulasztott dolgokról, a bővebb információért pedig - az Androidhoz hasonlóan - fentről le lehet húzni a "tálcát".

Szintén érdekes fejlesztés az iMessage, mely egy mobile-to-mobile üzenetküldő rendszer, olyasmi, mint a BlackBerry-é. A béta verzióban még nem tökéletes minden, az viszont biztos, hogy a rendszer látja, ha valaki épp üzenetet gépel nekünk és ezt képes is jelezni. Ehhez részben kapcsolódik az iPaden igen hasznos kettétört billentyűzet megjelenése, minek segítségével hüvelykujjal is nagyon kényelmessé válik a szövegbevitel.

Mindenképp említésre méltó az iBooks-hoz kicsit hasonló Newsstand, mely gyakorlatilag egy digitális újsággyűjtő polc, mely rengeteg laphoz előfizetési lehetőséget is biztosít. Ezen kívül fejlesztés a Twitter rendszerbe való integrációja, az emlékeztetők készítését lehetővé tevő Reminders, valamint a kamera fejlesztése, melynek keretein belül lehetőség lesz a hangerőszabályzó gombbal fotózni, két ujjal zoomolni (látványos, de sok értelme nincs), területre fényt mérni és ennek megfelelően exponálni, valamint pár fotószerkesztési lehetőséget is kapunk.

A Safari webböngésző is okosabb lett, főleg iPaden fontos, hogy már kezeli a füleket, azaz egy kattintással kevesebb lesz váltani a weblapok között. Az olvasó funkciónak hála az asztali gépeken futó változathoz hasonlóan itt is ki lehet szűrni az épp olvasott cikkhez nem szervesen tartozó képeket és egyéb anyagokat, hogy csak a lényeg jelenjen meg, mintha egy letisztult újságot olvasnánk.

Mindezek mellett persze rengeteg más apróságon is csavartak, de ezekről majd az iOS 5 bemutatóban lehet bővebben olvasni.

Jövőkép

Az Apple a világ egyik legjobban titkolózó vállalata. Éppen ezért az összes kiszivárgott pletykát fenntartásokkal kell kezelni. Ráadásul kívülről kézivezéreltnek is tűnik a cég, mintha Steve Jobs egyetlen szavára teljes mértékben megváltozhatnának a futó projektek, s nem is kizárt, hogy ez sok esetben így is van. Azonban az eddigi fejlődésekből lehet következtetni a következő évek során felbukkanó újítások egy részére.

Úgy hírlik, hogy idén csak ősszel lesz iPhone 5. Csúszik tehát majdnem fél évet a frissítés, s ennek egyszerű oka van: az iPhone 4 továbbra is abszolút versenyképes a konkurencia érintős okostelefonjait megnézve, szinte minden fronton. A pletykák szerint a kamerán durvítanak valamelyest, a következő iPhone már 8 megapixeles érzékelővel jöhet, nem kizárt, hogy Full HD videofelvételre is képes lesz. Ugyanakkor a kijelzőhöz valószínűleg nem nyúl az Apple, hiszen még a mai napig sem tudták megszorítani ilyen szempontból a versenytársak az iPhone 4 technológiáját - annak ellenére sem, hogy az IPS panelt az LG gyártja az Apple számára.


Ez egy iPhone 5 koncepció. Kicsit Nokia beütésű; nem valószínű, hogy így fog kinézni.

Szinte biztos viszont, hogy az új, A5-ös processzor kerül majd bele az új gépbe. Ez a kétmagos CPU dolgozik az iPad 2-ben is, így aztán ez az újítás nem okoz különösebb meglepetést. Az iPhone eddig is a világ talán legjobban optimalizált okostelefonja volt, a kezelőfelület gördülékenysége és stabilitása példaértékű, a sebességgel sincs gond, a kétmagos processzor szerepe majd akkor válik jelentőssé, ha az AppStore-ban felbukkannak majd olyan alkalmazások, amelyek ki is tudják aknázni a két mag nyújtotta előnyöket. Elsősorban játékok és képekkel, videókkal dolgozó szoftverek lehetnek ezek.


Egy másik iPhone 5 koncepció. Ha megcsinálja az Apple, akkor szobrot állítunk nekik.

Az iPad vonal kapcsán sokszor felmerül, hogy az Apple dolgozik egy kisebb tablet kiadásán is, de erről még semmi kézzelfogható nem került a napvilágra. Ugyanakkor az iPod Touch valamelyest pótolja a kisebb táblagép felé irányuló igényt, bár a 3,5 inches és a 9,7 inches kijelzőméret közé valóban befér egy köztes darab. Ugyanakkor úgy hírlik, hogy az iPhone 5 már 4 inches kijelzővel fog érkezni, s ez azt is jelentheti, hogy az iPod Touch következő generációja is hízik egy csöppet.


Egy iPad mini kamukép

Teljesen légbőlkapottnak bizonyultak eddig azok a pletykák, melyek szerint az Apple egy olcsóbb iPhone-on is dolgozik, sokan vizionáltak billentyűzetes telefont is, de ezekből eddig nem lett valóság. Az iPhone 5 kapcsán vannak olyan pletykák, melyek szerint az az egyetlen gomb is eltűnik a kijelző alól, ami eddig minden modellen ott ücsörgött, s persze megint vannak páran, akik azt szeretnék, ha 3D kijelző kerülne az új modellbe.

Lehetne még sokat sorolni az elképzeléseket, de eddig nem nagyon sikerült a bejelentések előtt megtudni az új termékekről és fejlesztésekről túl sokat - leszámítva persze a már említett Gizmodo-affért. Ha ilyesmi nem történik meg újra, akkor az Apple továbbra is szinte az egyetlen olyan IT vállalat tud maradni, ahol az újdonságok tényleg csak a bemutatón lepleződnek le.

Bocha feat. Bog & Legendd

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés