Logitech K780 - egy billentyűzet mind felett

Kipróbáltuk a Logitech csúcskategóriás multi-device billentyűzetét, amely nem válogat sem készüléktípusok, sem operációs rendszerek között, viszont háttérvilágítás nincs benne.

Bevezető, külső

A Logitech 2014-ben mutatta be K480 névre hallgató billentyűzetét, amely az első multi-device kiegészítő volt a kínálatukban. A koncepciójuk lényegét nagyon röviden össze lehet foglalni: legyen egy olyan vezeték nélküli billentyűzetük (bár azóta van efféle egerük is), amely képes együttműködni mindenféle készülékkel az okostelefonoktól kezdve a tableteken át egészen az asztali vagy hordozható számítógépekig.

Hogy erre miért van szükség, arra nehéz egyértelműen válaszolni, hiszen nyilvánvalóan rétegtermékről beszélünk, de a komolyabb táblagép szoftverezettsége és puszta sebessége alapján ugyebár alkalmas lehet munkára is, a problémát elsősorban a szövegbevitel jelentheti, amire egy billentyűzet megoldást jelenthet. De a K780 megalkotásakor a Logitech döntéshozói tovább mentek, valószínűleg arra gondoltak, hogy ha már készítenek egy hordozható eszközökkel kommunikáló kiegészítőt, akkor az működjön együtt mindennel, és ezt ki is lehessen használni.


[+]

Míg az előd egy afféle kompakt eszköz volt, a K780 már egy teljes méretű, numerikus résszel ellátott klaviatúra, amelyen összesen 97 darab billentyű található, a multimédiás és egyéb funkciókat ellátókkal együtt. A dizájn nagyon egyedi, de nem új, a K szériás testvéreket ugyanebben a szellemiségben tervezték, kerek gombok, kicsit bohém összkép. Egy efféle kiegészítőre talán kár is mindenféle jelzőket aggatni, de az biztos, hogy a szerkesztőségben többen nevezték szépnek. Ami viszont ténykérdés, az az eszköz tömege: 875 grammot nyom, ami nyilván direkt van így, nem a felhasznált anyagok miatt nehéz, hanem felhízlalták, hogy a tetején található tartóba akár egy 12,9 hüvelykes iPad Prót is gond nélkül bele lehessen rakni. A Logitech szerint ez a legnagyobb méret, amit elbír a kiegészítő, fektetve. Azért mi kipróbáltuk állítva is, de úgy is elbírta.


[+]

A szóban forgó sín egyébként ránézésre gránitból készült, persze valójában nem, a világos felület gumírozott, biztos és biztonságos teret ad a belerakott eszköznek. A dőlésszög vastagság kérdése, de nagy általánosságban körülbelül 30 fokról beszélhetünk, ami kellemesnek mondható. Mivel a billentyűzet (és így a sín) hossza 380 milliméter, akár egy tablet és egy telefon is befér a tartóba. A képeken látszik, hogy a 12,9 hüvelykes iPad Pro sem tölti ki teljes hosszában a teret.


[+]

A felhasznált anyagok minőségével alapvetően nincs gond, a műanyagok kellemes tapintásúak. A kör alakú gombok viszont elsőre nem feltétlenül tűnnek jó választásnak gépelés szempontjából, persze régen az írógépek is hasonló kialakításúak voltak. A szerkesztőség tagjai közül elsőre többen is furcsának találtuk ezt a kialakítást, ám ez az érzés pár másodperc alatt elszállt. Elkezdtünk gépelni rajta, én pedig gyorsabbnak bizonyultam, mint a saját számítógépemen, pedig azt hittem, hogy azon verhetetlen vagyok. Ez persze nem azt jelenti, hogy a K780 a gépelésre leginkább alkalmas billentyűzet a világon, de furcsa gombok ide vagy oda, összességében biztos, hogy nagyon gyorsan lehet vele gépelni. Az angol kiosztás nem lesz jó azoknak, akik nem vakon gépelnek, viszont nem hiányzik a hosszú í gombja.

Az újdonság egyébként 3KRO képességű, ami annyit tesz, hogy van olyan hármas billentyűkombinációja, ami mellé lenyomva egy negyediket az már nem érzékel. Esetünkben például az SXC kombináció mellé nem ment a Q, ami játék során esetleg elképzelhető kombináció, de átlagos használat vagy irodai munka mellett szinte esélytelen, hogy szükség legyen rá.

Lehet rajta gyorsan gépelni.
Lehet rajta gyorsan gépelni [+]

Egy kvázi hordozható billentyűzethez képest amúgy a gombok útja elég hosszú, egy átlagos notebookénál jóval hosszabb, de ez nem igényel különösebben sok megszokást, tényleg könnyen rá lehet érezni a K780 használatára. Bár a gyártó kiemeli, hogy egy rendkívül halk modellel van dolgunk, mi inkább közepesnek gondoljuk ebből a szempontból, a szóköz gomb megnyomása például egész nagyot szól, de az írás közben jövő hangok alapvetően tompák, vagyis zavarónak vagy bazárinak egyáltalán nem nevezhető a dolog.

Ebben a szegmensben hiányosságnak mondható, hogy háttérvilágításról egyáltalán nem beszélhetünk, cserébe a két darab (AAA) mikro ceruzaelemmel akár kétéves üzemidőt is elérhetünk, ami önmagáért beszél. Az elemcsere nem egy nagy feladat, a hátoldalon lévő ajtót kell eltávolítani, hogy hozzájuk lehessen férni, de ennél fontosabb, hogy ugyanitt kapott helyet az USB adóvevő is, ugyanis annak segítségével is használható a klaviatúra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés