Samsung Galaxy Fit 3 - keveset, de jól

Megmaradt az előd minden pozitív tulajdonsága, de nagyobb lett a kijelző és érkeztek új funkciók is.

Bevezető, doboz, külső

Hároméves szünet után visszatért a Galaxy Fit okoskarkötő a Samsung kínálatába, a Fit 3 pedig 24 990 forinton nagyobb kijelzővel, oldalsó gombbal és okosabb, bővebb tudású szoftverrel indokolja elődjéhez mért tízezer forintos árnövekedését. A koncepció változatlan az apró méretben való egészségkövetési és értesítésjelzési funkciók tekintetében, és ugyanígy a doboz tartalmát sem variálták meg, a csomagolás alatt egy mágneses, pogo pines csatlakozóval szerelt kis töltőbölcsőt találunk, ebbe kell a megfelelő irányba fordítva beilleszteni a karperecet a töltéshez. A töltő vége immáron USB-C, más egyéb pedig nincs a dobozban.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

A Fit 3 szíja cserélhető, saját csatlakozó megoldást használ a Samsung, alul egy gomb megnyomásával engednek ki a szíjat és a karkötő testét rögzítő fogak. A gyárilag mellékelt szíj passzol a Fit 3 alumínium testének színéhez, esetünkben ez az ezüst tokozás mellé fehér szíjat jelentett, de van fekete és rózsaszín modell is. A gyári szíjat csattal méretezhetjük, majd alul kell átbújtatni a hosszabbik oldalt a stabilitástért. Azzal semmi gondunk nem volt, kényelmesen ült csuklónkon, 42,9 x 28,8 x 9,9 milliméterével még alvás közben sem zavart az eszköz. A Samsung termékoldala 36,8 grammban határozza meg a karkötő tömegét, nálunk a mérleg 39 grammot mutatott, mi szíjjal együtt mértük.


[+]

A külső semmi extrát nem tartogat, a tokozás mérete vékonyabb és vastagabb csuklókhoz is passzol. Alul ott a pulzus- és SpO2-mérésre alkalmas szenzor, a bal szél üres, a jobb oldalon viszont van egy gomb és alatta egy apró lyuk, amiről feltételezhetnénk, hogy mikrofon, de nem az, hanem barométer. A gomb egyszeri nyomására visszaugrik a FreeRTOS rendszer a kezdőlapra, ami ugye a beállított számlapunk. Dupla nyomással gyors edzésindítást eszközölhetünk, öt nyomásra pedig SOS üzenetet küldhetünk. Ez gyárilag nincs bekapcsolva, nekünk kell megadnunk a közlendő egészségügyi adatainkat, a vészhelyzeti kontaktot és élesíteni a funkciót. Opció az is a véletlen SOS jelzések elkerülése érdekében, hogy 10 másodperces csúszással jelezzen a karkötő a gomb lenyomása után. Ehhez a funkcióhoz a telefon helyzetét használja a Fit 3, ami egyébként a beépített szenzorokkal önmagától is képes felismerni az esést és elküldeni a vészhelyzeti üzenetet.

Samsung Galaxy Fit 3 a kezemen
Samsung Galaxy Fit 3 a kezemen [+]

Viszont mindenhez szükség lesz telefon közelségére, ugyanis GPS, Wi-Fi vagy mobilhálózati kapcsolat sincs a Fit 3-ban. És az sem mindegy, hogy milyen telefonra csatlakozik Bluetooth 5.3-on keresztül a karkötő, mert a vészhelyzeti híváshoz One UI 6.1-es vagy frissebb Samsung Galaxy okostelefon megléte az elvárása, nem elég a Galaxy Wearable és a Samsung Health alkalmazások és megfelelő pluginek telepítése bármilyen Android 10-es vagy újabb rendszerű telefonra. De ugyanígy a kamera távirányításához is Samsung gyártmányú telefont vár el párosítottként a karkötő, iPhone-ra pedig egyszerűen nem tudtuk csatlakoztatni megfelelő alkalmazás híján.

A mágneses töltőnél maradtak a vízállóság biztosítása érdekében
A mágneses töltőnél maradtak a vízállóság biztosítása érdekében [+]

De vannak egyébként érdekes megkötések a csatlakoztatott telefon kapcsán például a számlapok esetén is, amire nem feltétlenül gondolna az ember. Egyes számlapok (világóra pl.) nem érhetők el más gyártótól származó Android telefonnal a Fit 3-on. Pedig a karkötőbe szerelt 1,6 hüvelykes AMOLED panel 256 x 402 pixellel és 16 millió színnel remek megjelenítést biztosít. Az érintési érzékenység remek, van lehetőség AoD-t kapcsolni edzésen kívül is, éjszakára pedig az alvás móddal teljesen kikapcsol a panel. Elrejtettek valahol a mérnökök egy környezeti fényérzékelőt is, így van adaptív fényerőállítás, aminél maximum másodperces csúszást tapasztaltunk a fényerő emelésében vagy csökkentésében.


[+]

Automatikusan ébred csuklóemelésre a pánt, de érintéssel vagy gombnyomással is felkelthetjük a panelt. A telefonon használt rutinokat átveszi, így a ne zavarjanak, mozi, vezetés, egyéb beállításunkhoz automatikusan alkalmazkodik majd a karkötőnk is. A kijelző ébredés utáni bekapcsolva maradásának ideje állítható (4-7-10-15-30 másodperc), amikor töltőn van, jelzi az aktuális töltöttséget. Az AoD olyan szempontból ügyes, hogy azonnal kikapcsol, amint lekerül a csuklónkról a pánt, viszont használata így is jelentősen meríti tapasztalataink szerint a 208 mAh-s akkumulátort. Egyetlen panaszunk talán a 30 Hz-es kijelzőre vonatkozhat, amin az animációk mozgása darabosabb, mint mondjuk a Xiaomi Band 8-ba szerelt 60 Hz-es panelen. De az örömteli, hogy a Galaxy Fit 2-vel ellentétben a vizes módot (amikor a kijelző zárolja az érintésérzékenységét) már nem úgy kell kikapcsolni, hogy egy ikont húzunk fel-le, hanem a gomb egyértelmű benyomásával. Ebből már ki lehetett következtetni, hogy a Fit 3 bírja a vizet, 5 ATM és IP68 minősítése van, a szoftver pedig kültéri és beltéri medencés úszás rögzítéséhez is rendelkezik megfelelő sportmóddal.

Alkalmazások, kezelés

Két applikációra lesz szükségünk a telefonon ahhoz, hogy használni tudjuk a Fit 3-mat, az egyik a Galaxy Wearable, amin keresztül elérhetők a pánt beállításai, a másik pedig a Samsung Health, amibe a mért egészségügyi adatainkat szinkronizálja a rendszer. A karpánton a teszt során a FreeRTOS rendszer legfrissebb, R390XXU0AWLL verziója futott. Arra viszont érdemes felkészülnünk, hogy az előzetesen telepített egyszerű alkalmazásokon kívül mást telepíteni nem tudunk majd a Fit 3-ra.

A csatlakoztatási folyamat végtelenül egyszerű Samsung készülékenA csatlakoztatási folyamat végtelenül egyszerű Samsung készülékenA csatlakoztatási folyamat végtelenül egyszerű Samsung készüléken A csatlakoztatási folyamat végtelenül egyszerű Samsung készüléken (forrás: Mobilaréna) [+]

A Fit 3-on a számlaptól jobbra-balra és fel-le suhintva tudjuk elérni a különböző funkciókat. Fentről lefelé suhintva a gyorskapcsolók vannak, egymás mellett kettő, egymás alatt három oldalanként, ezeknek a sorrendje a telefonon keresztül változtatható. A legfontosabbak megvannak: AoD, ne zavarjanak mód, rezgés ki- és bekapcsolható, telefon gyorsan megkereshető. A számlapról jobbra simítva az értesítések jönnek elő, amiket a telefonról tükröz át a karpánt.


[+]

Az értesítések kapcsán a pánton és a telefonon több beállítási lehetőséget találunk, például van opció arra, hogy ha használjuk a telefont, akkor közben ne rezegjen rajtunk a karpánt, vagy csak a karpánt jelezzen, a telefon ne. Az összes beállítási lehetőség viszont csak a telefonon keresztül elérhető, közvetlenül a karpánton keresztül nem. Az értesítésekben az emotikonok és a magyar ékezetes karakterek tökéletesen megjelennek, hisz a Fit 3 is tökéletesen beszéli a magyart, de képeket nem láthatunk.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Választ viszont lehet adni közvetlen a csuklónkról is akár szöveges üzenetre, akár hívás elutasítására. Tizenhat válaszopció van, ezek közé rakhatunk be saját szavainkkal megfogalmazott reakciót is. Hívást felvehetünk vagy elutasíthatunk, de a karkötőn keresztül nem tudjuk lebonyolítani a hívást. Ugyanígy zenét hallgatni sem lehet a pántról, a médiavezérlés csak a telefonon lejátszott tartalom irányítására jó.

A számlapon felfelé suhintva érjük el az alkalmazásokat: Samsung Health, telefonkereső, médiavezérlő, időjárás, naptár, időzítő, jelzés, stopper, világóra, számológép, kamera-távirányító, a pánt beállításai. A naptár egy hétre előre szinkronizál, a stopper, az ébresztő és az időzítő rezgéssel jelez a viselőnek, az időjárás előrejelzés és a világóra a telefonon keresztül szerzi meg adatait, a kamera-távirányító elindítása pedig Samsung telefonon automatikusan megnyitja a kameraszoftvert és lőhetünk is fotót egyből vagy 3 másodperces időzítővel. Ezen alkalmazások sorrendje szintén a telefonon keresztül variálható.

A pánton megjelenő különböző képernyők szerkesztése egyszerűbb az alkalmazásbólA pánton megjelenő különböző képernyők szerkesztése egyszerűbb az alkalmazásbólA pánton megjelenő különböző képernyők szerkesztése egyszerűbb az alkalmazásbólA pánton megjelenő különböző képernyők szerkesztése egyszerűbb az alkalmazásból A pánton megjelenő különböző képernyők szerkesztése egyszerűbb az alkalmazásból (forrás: Mobilaréna) [+]

A számlapon jobbról balra suhintva érjük el a különböző kártyákat (lényegében widgeteket), melyek az előbb felsorolt alkalmazások adatait jelenítik meg. Ezek a számlappal ellentétben interaktívak, vagyis ha rányomunk valamilyen értékre, egyből kiírja a pánt a részletesebb adatokat, minden oldal alján pedig ott egy “Megj. telefonon” gomb, amire rábökve a készülék automatikusan megnyitja a Galaxy Wearable vagy Samsung Health passzoló pontját. A kártyák sorrendje szintén a Wearable alkalmazáson keresztül változtatható átláthatóbb módon, hisz például a Samsung Health több kártyát is kínál.

Van a Wearable alkalmazásban lehetőségünk megkeresni a karpántot, ilyenkor ha a Bluetooth hatótávolságán belül van a Fit 3, erős rezgésbe kezd. A rezgőmotor erőssége egyébként állítható az értesítések vonatkozásában a beállítások között, akár ki is kapcsolható. Vica versa is működik a keresés, de a karkötőről indított telefonkereső már hangot is lejátszik majd a rezgés mellett a csatlakoztatott mobilon, legyen az akár néma módra állítva is.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Nem fogunk a karkötőn térképet vagy navigációs szolgáltatást (bár a telefon Google Térkép navigációs értesítéseinek tükrözése megy), le kell mondani a fizetésről is, hisz nincsen NFC, és ha szeretnénk rögzíteni mondjuk egy sétánk vagy futásunk útvonalát, akkor mobilunkat is magunkkal kell vinnünk. A Fit 3-ban 16 MB operatív memória és 256 MB-os tároló van. Előbbi megfelelően reszponzív működést biztosít, utóbbira telepíteni nem tudunk, de arra pont elég, hogy a telefonról leválasztott karkötőn elmenthessünk és tárolhassuk edzéseinket egy ideig, illetve hogy egy hétre előre lássuk a telefon naptárból szinkronizált eseményeinket.

Az SOS funkciók beállításaiAz SOS funkciók beállításaiAz SOS funkciók beállításaiAz SOS funkciók beállításai Az SOS funkciók beállításai (forrás: Mobilaréna) [+]

Fitnesz, üzemidő, verdikt

Gyorsulásmérő, barométer, giroszkóp, optikai szívritmus szenzor (és környezeti fényérzékelő) van az órában, a zárójeles kivételével pedig mindegyiket beveti az egészségügyi és mozgási adataink gyűjtéséhez. A barométernek köszönhetően, megtett magasságkülönbségeket is kapunk, az optikai szenzor egy második generációs Apple Watch SE-hez hasonlítva pontos adatokat szolgáltat mind a pulzus, mind a véroxigén-szint kérdésében. Edzés közben a pulzusváltozásokat sem késve ismeri fel és jeleníti meg a pánt, hanem instant. Viszont a pánt magasságértékei pontatlanok, a 130-150 méteres tengerszint feletti magasságon fekvő Óhegyen a Fit 3 szerint 30 méteres különbséget tettem meg egy sétán úgy, hogy 153 m-ről indultam és 183-on álltam meg. Nem tettem ilyet, nem levitáltam egy panelháznyival magasabban, mint az adott városrész legmagasabb pontja.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A tempót, a távolságot és a lépésszámot megfelelő pontossággal számolta a pánt sétálás, mint edzés rögzítése során, de pontosságának konzisztenciájáról nem tudok beszámolni. Beállítható, hogy az ember a jobb vagy a bal kezén hordaná a Fit 3-at, így felraktam bal csuklómra és reggeltől estig rajtam volt. A lépésszámok terén az összehasonlítási alapként használt óránál majdnem kétezer lépéssel többet regisztrált a Fit 3. Számítógépen való gépelésnél nem, de fogmosásnál, hajszárításnál, vagy csak egy szimpla nyújtózkodásnál is hajlamos volt extra lépéseket felvenni, ezen még volna mit csiszolni. Ugyanígy például a medencés úszás során rögzített hosszok számát sem követte pontosan és megbízhatóan az eszköz, hol egy hosszal alá, hol kettővel fölé számolt. Azt viszont pontosan meg tudta mondani utólag a Samsung Health alkalmazásban, hogy mikor milyen úszásnemben haladtam. A Fit 3-on magán nem írja ki a részletes edzésadatokat, azok megtekintéséhez a telefonos app megnyitása szükségeltetik, de változás az elődhöz képest, hogy az útvonalat a pánton elindított edzéshez is rögzíti a telefonunk, ha csatlakoznak. Opció annak bekapcsolása is, hogy automatikusan észleljen a pánt bizonyos edzéstípusokat és elindítsa a rögzítést, ha pedig szünetet tartunk, akkor másodperces csúszással megállítja vagy folytatja a naplózást. Ez pontosan működött tapasztalataink szerint.

A közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünkA közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünkA közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünkA közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünk A közösségi funkciók mellett a Samsung Health rendelkezik edzésinstrukciókkal és edzéstervekkel is, amiket telefonon vagy tv-n lejátszva, pulzusunkat a pánttal mérve követhetünk (forrás: Mobilaréna) [+]

Az alváskövetést is pontosnak minősíthetem az Apple Watch SE-hez viszonyítva, az elalvás és az ébredés idejét jól meghatározta a Fit 3, az alvási ciklusok feloszlását pedig a két eszköz szinte pontosan ugyanúgy határozta meg. Állítható, hogy alvás közben folyamatos vagy csak időszakos legyen a véroxigén-szint monitorozása, ha pedig Galaxy okostelefonunk van, akkor annak a mikrofonjait használva még horkolásunkról is rögzíthetünk adatokat. Ezt a funkciót bár bekapcsoltam, eredményt nem adott.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Valamilyen algoritmus számolja, hogy a nap folyamán mennyire vagyunk kitéve stressznek, itt egy Garminnal összehasonlítva a Fit 3 valamivel magasabb értékeket hozott össze, de összességében átlagosnak ítélte a dolgot. Azt nem köti az orrunkra a Samsung, hogy pontosan mi alapján határozzák meg ezeket, de a szívritmus, a mozgás biztosan benne van. Állítólag minél többet hordja az ember a karkötőt, annál pontosabb adatokat számol a Samsung Health, az alkalmazásban 59 perces ciklusokban láthatjuk összefoglalóinkat.

Kezelhetjük a pánton keresztül a Samsung Health egyéb funkcióit is, mint a napi folyadékbevitel rögzítése, a kalóriabevitel naplózása, az elmúlt napjaink / edzéseink adatainak rövid visszatekintése. A telefonos alkalmazás kifejezetten jópofa is amellett, hogy jól áttekinthető és sokoldalú információforrás, rendelkezik közösségi funkcióval, például a barátainkkal versenyezhetünk vagy részt vehetünk közös lépésszám kihívásban. Meg ha eleget alszunk az órában, akkor meghatározza, milyen állatra hasonlítanak az alvási szokásaink. Megértem, ha erre az a reakció, hogy “wtf, ez de koreai”, de tegyük hozzá azt is, hogy az alvástípusok alapján nem csak egy adott állatot kapunk, hanem tippeket is alvásunk javítására.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Sajnos nem tudok az előd parádés üzemidejéről beszámolni, három nap folyamatos használat alatt (AoD nélkül) 36%-ot merült a karperec. Igaz, ebben volt alvásfigyelés, több tevékenységrögzítés, időzítő, ébresztés, értesítések, és a beállításokat is rendszeresen nyomkodtam, a pulzus- és SpO2-szint mintavételezését pedig az elérhető leggyakoribbra állítottam. A töltésenként egyhetes használat talán így is kihozható a Fit 3-ból, de a Samsung által ígért 13 nap egy töltéssel nekem kis túlzásnak tűnik. Talán akkor megvan, ha az ember az alapvető (ritkább mintavételezési) beállításokat használja, éjszakára meg leveszi a Fit 3-at. Az egyébként jó, hogy a karperec érzékeli, ha leraktuk és nem rezeg feleslegesen. A 208 mAh-s akkumulátor teljes feltöltése valamivel kevesebb időt vesz igénybe, mint egy óra, bármilyen USB-C csatlakozós PD töltővel, vagy akár laptopról, OTG-képes telefonról is tehetünk energiát a pántba.


[+]

Samsung Galaxy Fit 3
Pro
Jó összeszerelési minőség, alumínium tokozás
Éles, fényes AMOLED kijelző, automata fényerőállítás
Cserélhető szíjak
Átlátható, jól kezelhető szoftver az órán és a csatlakozó telefonon is
Magyar nyelv tökéletes kezelése, egyénileg megadható értesítésválaszok
Kontra
Nincs GPS
Nincs hangszóró és mikrofon
Nincs NFC és fizetési opció
A szíjak egyéni csatlakozószabványt használnak
A barométer és a lépésszámláló hajlamos a valós érték fölé számolni

Másról nagyon nincs beszélni, úgyhogy foglaljuk össze a dolgokat! A Galaxy Fit 3 korrekt kütyü elfogadható áron. Az alumínium ház, a gyári szíj és a teljesen magyar nyelvű szoftveres oldal is szofisztikált, az AMOLED kijelző remek élességet biztosít jó fényességgel. Az csorbítja talán kissé a termék szofisztikált megjelenését, hogy a kijelzőt körbefogó keret alul vastagabb a többi oldalnál, nem szimmetrikus. Jó pont az 5ATM / IP68 védelem, a cserélhető szíj, bár a standard gyorskioldós megoldás még egy fokkal jobb lett volna a saját szabvány helyett. Szintén pozitívan viszonyulunk a fedélzeten található szenzoroknak, de pontosságukkal nem vagyunk teljesen megelégedve, a barométer és a lépésszámláló is jóval a reális értékek felett számoltak tesztünk során.

Ezek arra a hobbiszintű fitneszre, amire a 100 különböző mozgásformát is biztosítja a Samsung elfogadhatónak bizonyulnak, a telefonos Samsung Health pedig jópofa, sokoldalú és átlátható. A cég elmúlt években biztosított frissítéseit ismerve pedig számíthatunk arra, hogy a Fit 3 pontosságát is javítanak. A pánt mellett szól az esésészlelés és a vészhelyzeti üzenet küldésének lehetősége, a válaszlehetőségek, a telefon megkeresésének vagy távirányításának funkciói. Hiányzik viszont a GPS, és az NFC is, utóbbi annyira nem elterjedt a karpántok piacán, előbbi viszont ezen az áron már megtalálható egyes konkurensekben.


[+]

Ár-érték arányban pedig az épp aktuálisan 8-as Huawei vagy Xiaomi Band, ötezer forinttal drágábban az Amazfit GTS 4 Mini jobb választás lehet. De erős érv a Samsung mellett a telefonra készült remekbe szabott szoftveres háttér. Illetve ha az ember kifejezetten olyan karpántot keres, ami nem kínai gyártótól származik, és nem szeretne 45-60 ezer forintot a Garmin vagy Fitbit karkötőéjért sem a pénztárnál hagyni, egyértelmű választás lehet a Samsung. Mivel itt nem éves termékfrissítési ciklusról van szó, hanem majdnem négyévesről, a Fit 3 bátran ajánlható annak, aki a Fit 2-ről váltana. Bár a Galaxy Fit 3 nincs olyan komplex, mint anno tíz éve a Gear Fit volt, amit tud, azt jól tudja, ráadásul igényes körítésben és elfogadható áron teszi. Tetszett nekünk, szerintünk másnak is fog.

Samsung Galaxy Fit 3

A Samsung Galaxy Fit 3-at a Samsung Magyarország biztosította kölcsönbe, ezúton is köszönjük!

viragdani01

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés