Samsung i7110 - a helyes irány

Bevezető, tartozékok

A Samsung i8510 Innov8 sikere egyértelműen bizonyította, hogy nem a Nokia az egyetlen cég, aki kiváló Symbian alapú eszközöket tud készíteni. Ettől persze még tény, egyelőre a finneké az igazi nagypálya, az N és E szériás gépek között szinte nem is találunk olyat, ami kifejezetten rossz lenne. A Nokiának egyébként nem titkolt célja, hogy az általuk birtokolt Series 60 platformot az üzleti és a multimédiás vonal után a középkategóriás készülékekben is egyeduralkodóvá tegyék, legalábbis a saját termékportfóliójukban. A számításaik pedig úgy tűnik, be is jönnek, a Symbianos Nokiák rendkívül sikeresek mind a felhasználók, mind pedig a sajtó közében, a Series 60 platform pedig az üzleti és multimédiás modellek mellett szépen lassan a zenetelefonoknál is kezd alapvető lenni.

Samsung i7110

Ezzel szemben a Samsungnak viszonylag új ez a platform, de annál komolyabban veszi a rá való fejlesztést, ráadásul mindezt nagyon okosan teszi: az Innov8 pont azokban a dolgokban jó, amikben az ellenlábas N96 gyenge, tesztünk tárgyánál, az i7110-nél pedig ugyanezt a tendenciát figyelhetjük meg, csak a nagy ellenfelek ezúttal egy lépcsővel lejjebb vannak, a nevük pedig N82 és N79. Ambíciózusak tehát a koreaiak, céljuk pedig továbbra sem kevesebb, mint beérni a finn piacvezetőt, ami egyre kevésbé tűnik irreálisnak.

Samsung i7110
Konkurensek

A sokat emlegetett 8 megapixeles masinával ellentétben az i7110 a megjelenése előtt nem kapott különösebben nagy felhajtást, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy a semmiből jött elő. Persze már jó ideje terjengenek róla pletykák szerte az interneten, de az első kiszivárgott képeken még egészen máshogy nézett ki, mint most. Nagy meglepetés ért tehát, amikor kézbe vettem az XXL GSM által biztosított tesztpéldányt, mely egy nagyméretű, dizájnos dobozban érkezett szerkesztőségünkbe. Tartozékokkal nagyon jól állunk, a hálózati töltő és az adatkábel mellett egy 1 GB-os microSD kártyát és az ahhoz tartozó adaptert, autós töltőt és tartót, valamint egy két részből álló, hallójáratba ülő fülhallgatót találunk az eszköz mellett.

Külső

Az N79 és az N82 két nagyon jó telefon. Nekem személy szerint azonban semelyik nem kéne, mivel ugyanaz a bajom velük, ami anno az N95-tel volt: összeszerelés és anyaghasználat szempontjából nem olyan jó minőségűek, mint amilyennek egy közel 100.000 forintos készüléknek lennie kellene. Az N-Gage cikksorozat miatt pont van nálam egy vadi új Made in Finland (tehát a jobb minőségű) N82, szegénynek a bal alsó sarka recseg-ropog SMS írás közben, az illesztési hézagok kiszúrásához pedig nincs szükségem nagyítóra. A Samsung az i7110-zel nagyon okosan a hozzám hasonló felhasználókat célozta meg: új modelljüket fémből rakták össze. A Nokia rajongók erre egyből rávághatják, hogy hátul az E75 is fém, de az i7110 bizony elöl is az. Ráadásul ennek ellenére sem egy akkora batár, mint mondjuk az N82, mert bár tömege van (125 grammot nyom), vastagsága 12,9 milliméter, szemben az N82 17,3 milliméteres értékével. Persze az ultrakompakt kategóriában nem fog díjat nyerni, hiszen egyéb kiterjedése 118 x 52 milliméter, de vékonysága miatt ennek ellenére sem kelti egy hatalmas készülék benyomását.

Samsung i7110
[+]

A dizájn az U900/U800 vonalat viszi tovább, fém előlap, fém gombsor, fém hátlap, oldalt pedig kellemes tapintású, kemény plasztikrészek vannak. A kijelző 2,6 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, AMOLED technológiával készült, amiről ki merem jelenteni, hogy a jövő meghatározó irányvonala, legalábbis akkor, ha a gyártók a felhasználók igényeit akarják szem előtt tartani. Képminőségben az i7110 tekintélyes pofont ad bármelyik TFT kijelzővel szerelt modellnek, a színek ragyogók, a fényerő is megfelelően nagy, az olvashatósággal pedig a Szahara közepén sem lesz gondunk, a napsütés nem igazán befolyásolja. A kijelző már csak azért is hatalmasnak tűnik, mert a körülötte lévő keret meglehetősen vékony, felül éppen elfér a telefonhangszóró és a videótelefonáláshoz használatos másodlagos kamera. A helykihasználásnak viszont sajnos áldozatául estek a fő kezelőszervek: a középen lévő optikai érintőpad/d-pad hibrid kiválóan használható, az őt körülölelő gombok viszont nagyon kicsik. Főleg a törlés (C) gomb kialakítása borzasztó, közvetlenül a jobboldali szoftveres és a hívásmegszakító mellé került, nagyon sokszor nyomtam meg véletlenül, miközben a menüben bóklásztam - még szerencse, hogy a főbb menüpontokat nem lehet kitörölni, mert egyébként megtettem volna. A numerikus résszel már nincs gond, megfelelő méretű és jó nyomásponttal megáldott billentyűkből áll, melyek fent lévő testvéreikhez hasonlóan fehér színű, egyenletes erősségű háttérvilágítást kaptak.

Samsung i7110
[+]

A hátlapnak csak a középső, levehető része fém, de az szálcsiszolt felületű, ami a dizájnt jelentősen megdobja. Felül-alul tehát van egy-egy relatív vékony műanyag sáv, az egyik a kihangosító hangszóróját, a másik a fém rész levételéhez használatos pöcköt rejti. Középen bújik meg a a dupla LED villanóval kiegészített 5 megapixeles kamera. Önarcképfotózáshoz használatos tükör nincs, de nem is fogjuk hiányát érezni, mivel a hátlap eléggé tükröződik ahhoz, hogy efféle célokra használni tudjuk.

Samsung i7110
[+]

A felső rész üres, baloldalra a hangerőszabályzó gombpáros és a töltő/headset/adatkábel csatlakozója került, mely ezúttal sem szabványos microUSB, hanem a legújabb generációs Samsung csatlakozó. Egy eltolható műanyag fedlap védi, kiváló megoldás, a hangerőszabályzó gombpárossal kapcsolatban viszont felmerülhet, hogy miért nem a jobb oldalra került, mivel fotózáskor - pontosabban a fotózás utáni képvisszajátszáskor - ott lenne jó helyen a zoomoláshoz. Az alsó fertály üres, jobbra a kamera exponálógombja, egy gyorsbillentyű, valamint a pattintós fedlappal takart microSD bővítőhely került, melybe nagykapcitású (SDHC) kártyát is berakhatunk, a készülék kezelni fogja.

Hardver, operációs rendszer, adatkommunikáció

A készülék Symbian 9.3 kernelen alapuló Series 60 felületet futtat, mely Feature Pack 2-vel is fel van vértezve - az efféle adatok világában kevésbé jártas olvasóink kedvéért megjegyezném, hogy ugyanez az operációs rendszer fut a Nokia N96-on és a Samsung Innov8-en is. A készülékben nem hivatalos források szerint egy 330 MHz-es MSM6260 / OMAP2430 chip dobog, mely egy ARM11 alapú chip, ami nem mellesleg hardveres 3D gyorsítást is kínál, csak úgy, mint az Innov8 vagy az N82. Erre a Feature Pack 2-es operációs rendszer szemet gyönyörködtető effektjei miatt szükség is van. Használat közben a készülék pont olyan gyors, mint az Innov8, tehát jóval gyorsabb, mint a 369 MHz-es, 3D gyorsítást nélkülöző chippel ellátott N79. A belső memória mérete 50 MB, ezzel ki is lehetne egyezni, az viszont fájó pont, hogy az i7110 nem kapott nagyméretű flash háttértárat, de az okok érthetők: az Innov8-nek továbbra is csúcsmodellnek kell maradnia.

Samsung i7110
[+]

A készülék sebességét két mára már eléggé öregnek számító programmal, a JBenchmark 1-gyel és 2-vel mértük. Ezeket nem a Feature Pack 2-vel ellátott készülékekre tervezték, így a korábbi operációs rendszerrel szereltek (például az N95) jóval szebb pontszámokat adnak, de mivel annak idején az Innov8-nél és az N96-nál is közöltük az eredményeket, most is megtesszük. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy ezeket az értékeket nem szabad a régebbi készülékek (N95, G810) eredményeivel összehasonlítani, mivel azokon még régebbi operációs rendszer fut, mely kevésbé erőforrásigényes, így magasabb pontokat ad a JBenchmarkban.

JBenchmark 1
Text 2D Shapes 3D Shapes Fillrate Animation Overall
i7110 474 1130 609 368 1383 3964
Innov8 481 1134 608 345 1375 3943
N96 177 399 363 495 405 349
JBenchmark 2
Image manipulation Text Sprites 3D Transform User Interface Overall
i7110 354 739 529 843 299 512
Innov8 349 729 531 835 252 491
N96 177 399 363 495 405 349

Adatkommunikációs téren kifogástalan a készülék. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és legfeljebb 3,6 Mbps sebességű HSDPA-t tudunk használni. Van 802.11b/g-s WiFi, 2.0-s, sztereó átvitelre is használható Bluetooth, NMEA 0183-as szabványú, A-GPS-szel támogatott GPS-vevő, FM-rádió és FM-transmitter, mely 87,6 és 107,9 MHz között tud sugározni. Aki esetleg nem lenne tisztában ennek jelentésével, annak röviden vázolnám, hogy mit is takar az utóbbi kifejezés. Gyakori gond, hogy az ember szeretné autójában hallgatni a telefonján tárolt zeneszámokat, de ha az autós fejegység nem rendelkezik vonalbemenettel, ezt lehetetlen megoldani. Erre találták ki az FM-sugárzót, mely egy előre beállított FM tartományban sugározza az általa játszott hangokat, beleértve a zenét és a beszélgetéseket is. Mindezt felépítéséből adódóan közepes minőségben, rövid hatótávolsággal (legfeljebb 5 méter) teszi, így törvényes is, hiszen Európában az Egyesült Királyság kivételével bárhol lehet üzemeltetni legfeljebb 500 mW teljesítményű FM-sugárzót. Akit komolyabban is érdekel a téma, az kattintson ide.

Samsung i7110 Samsung i7110

Az i7110 FM-sugárzója a készülék belső antennáját használja, bedugott fülhallgatóval nem is működik. Hatótávolsága nagyon kicsi, egy másik telefon például csak akkor tudja fogni a jeleit, ha közvetlenül a Samsung mellett van. Némi recsegést a legjobb esetben is hallunk, de autóban valószínűleg jobban szuperál a szerkezet, révén egy autó antennája érzékenyebb a jelekre, mint egy mobiltelefon fülhallgatója.

Szoftverek, telefonálás

Az operációs rendszer tehát Symbian Series 60, így aki használt már ilyet, az nem lesz gondban - aki meg nem, az semmi perc alatt meg fogja tanulni a kezelését. A készenléti képernyőn az új típusú aktív készenlét üzemel, melynek segítségével pár gombnyomással elérhető az összes fontos szoftver és funkció.

Samsung i7110 Samsung i7110

A főmenü alapértelmezésben rácsos felépítésű, 12 ikonból áll, de igény esetén akár V alakú menüfelépítést is választhatunk. Témákból három van, az alapértelmezett a képeken is látható harsány színvilágú, mely nem túl elegáns, de olvashatóság szempontjából egyszerűen kiváló. Szoftveres téren nem szenvedünk hiányt, az i7110-re minden felkerült, ami csak mobiltelefonra felkerülhet. Az iroda menüpontban alapfunkciós számológépet, fejlett ébresztőórát, mértékegység és valutakonvertert, jegyzettömböt, napi, heti és havi nézettel is rendelkező naptárat, névjegykártya digitalizálót, fájlböngészőt, ZIP-et, QuickOffice-t és PDF olvasót találunk. Egy menüponttal feljebb, a Samsung LBS-be került a GyPSii, a Travel Guides, valamint a gyorsabb GPS pozicionálást elősegítő GPS+ alkalmazás. A média menüpontban találjuk a RealPlayert, a diktafont, a videóvágó szoftvert, valamint a képnézegetőt, mely alapvető szerkesztési funkciókat is támogat. Az alkalmazások menüpont is tartogat pár ínyencséget, fring, DLNA, ShoZu, RoadSync, valamint két 3D-s játék, a FIFA 08 és az Asphalt 4. Itt jegyezném meg, hogy a készülékben található giroszkóp, az azt támogató programoknál tehát automatikusan vízszintesbe fog fordulni a kép, ha magát a masinát is úgy tartjuk.

Samsung i7110 Samsung i7110

A telefonálással kapcsolatos szoftverekben sincs hiba. A névjegyzékbe a szabad belső memória erejéig pakolhatunk adatokat, extra mezőket is létrehozhatunk, tehát ha telefonkönyvünkbe netán ismerőseink lábméretét is rögzíteni akarjuk, megtehetjük. Az üzenetkezelés is példás, az SMS és az MMS mellett az elektronikus levelek is rendben megérkeznek a készülékre, mely boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. A hívásnaplóban csak szeparált nézetben tekinthetjük meg a tárcsázott/fogadott/elmulasztott hívásokat, cserébe külön-külön megtekinthetjük a hívásidőtartamokat. Profilok természetesen vannak, a csengetési hangerő kiváló, csak úgy, mint hívások közben a hangminőség.

Samsung i7110 Samsung i7110

Az internetböngészés is meglehetősen kényelmes az i7110-zel, persze csak annyira, amennyire egy mobiltelefonon jó lehet. Ennek oka nem csak a Series 60-as készülékekből ismerős MiniMap-es böngészőben keresendő, hanem az optikai érintőegérben is, mely kvázi touchpadként működik netezés közben, egy egérkurzort tudunk vele mozgatni.

Multimédia

A készülék kamerája 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy két LED-ből álló villanó segíti, mely AF-segédfényként is funkcionál. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920, videóknál pedig 640 x 480 pixel. Utóbbiaknál lehetőségünk van lassított felvételek készítésére is, melynek mértéke 1/4 vagy 1/8 lehet - a maximális felbontás ilyenkor 320 x 240 pixel. A kamerát kezelő szoftver minden beállítási lehetőséget felkínál, amit telefonban valaha láthattunk, az egyetlen furcsaság, hogy érzékenységnél nem ISO értékek között tudunk válogatni, csak megadhatjuk, hogy "alacsony", "közepes" vagy "magas" legyen. A fénymérést viszont ki tudjuk választani, plusz a szokásos mókusvakítós mókák is megvannak, úgy mint arcfelismerés, mosolyra exponálás és pislogás érzékelés. Mint azt a cikk megírása után észrevettem, külön makró módot is választhatunk a fókuszálásnál, ezzel minden bizonnyal szuper közeli fotókat tudunk készíteni, mivel a normál makró tárgytávolságnál (~30 centiméter) nem kellett bekapcsolnom.

Samsung i7110

Az elkészült képek meglehetősen jó minőségűek. A dinamikatartomány nagy, a színek élénkek, viszont a zajszint és a zajszűrés szintje egyaránt magas egy kicsit, de szerencsére nem veszélyesen, a képrészletek még látszanak. A makrófotók minősége rendben van, az éjszakai felvételek meg bár zajosak, de használhatók.

Samsung i7110 Samsung i7110

A zenelejátszó szoftver is közel hibátlan. Fut a háttérben, vezérelhető a készenléti képernyőről, - elméletileg - megjeleníti az albumborítókat, tartalmaz egy nyolc sávos hangszínszabályzót, melyben egyéni sémákat is kreálhatunk. Az egyetlen gond, hogy a hangerőt csupán tíz lépésben lehet szabályozni, de ezt hamar elfeledteti velünk a készülék hangminősége, mely kihangosítva és a gyári fülhallgatóval egyaránt kiváló. Utóbbinál szintén örömteli, hogy a 3,5 milliméteres jack csatlakozóban végződő mikrofonos hosszabbítóba saját fülhallgatónkat is beledughatjuk, de erre csak akkor lesz szükségünk, ha nem szeretjük a Sony Ericsson Walkman szériájához hasonló hallójáratba beleülő megoldásokat - mert mint azt már a bevezetőben is említettem, az i7110-hez ilyet kapunk.

Fontos megemlíteni, hogy az újdonság boldogul a DivX tömörítésű videófájlokkal is, plusz a TV-kimenet funkciót is támogatja, amennyiben megvásároljuk hozzá a megfelelő kábelt.

GPS, akkumulátor, összegzés

A GPS hardveres szempontból jól működik, gyorsan pozicionál, stabilan tartja a jelet. A szoftveres ellátottsággal viszont van némi gond, előre telepítve ugyanis a Route 66-et (alias Samsung Mobile Navigator) találjuk a gépen, mely ugye NAVTEQ térképeken alapul. Térképekből nem tudom, hogy hányat kapunk: a programot elvileg interneten és SMS-ben is lehet aktiválni, én utóbbival próbálkoztam, az eredmény egy Ausztria térkép és hat darab krixkraxokból álló SMS lett. A program egyébként alkalmas autós navigációra, a képernyő pont elég "nagy" ahhoz, hogy lássuk a lényeget, plusz ott az autós tartó és a töltő az adatcsomagban - de azért érdemes tízenpárezerért megvásárolni a GarminXT-t, mely remélhetőleg fut az i7110-en.

Samsung i7110
[+]

Az akkumulátor 1200 mAh-s, cserélhető. Valószínűleg az AMOLED kijelző miatt, de a Samsung újdonsága eszméletlenül sokáig bírta egy töltéssel. A négynapos tesztidőszakot úgy bírta ki töltés nélkül, hogy mikor kivettem a dobozból, már egy csík hiányzott a töltöttségjelzőről. Négy nap alatt két órát telefonáltam vele, rengeteg SMS jött és ment, sokat nyomkodtam, játszottam, zenélni viszont nem zenéltem és nem csak egy gyors próba erejéig navigáltam - ezzel sikerült két vállra fektetnem a negyedik nap végére. Azt hiszem, hogy ez az eredmény magáért beszél, okostelefonnál ilyen hosszú üzemidőt nem igazán szoktunk látni.

Samsung i7110
[+]

Összegzés: a cikk elolvasása után valószínűleg mindenki egyetért velem abban, hogy a Samsung i7110 az egyik legjobb, jelenleg kapható Symbian Series 60 alapú okostelefon. Anyaghasználat és összeszerelési minőség szempontjából utcahosszal veri el bármelyik konkurensét, ehhez hozzájön a kompromisszumok nélküli szolgáltatáskínálat, a fejlett adatkommunikációs repertoár, a gazdag tartozéklista, a csodálatos képet adó AMOLED kijelző, a szép képeket készítő kamera, az FM-transmitter és a hosszú üzemidő. Két hibája van csupán, az egyik, hogy a gombsor felső részét túlságosan összezsúfolták, a másik pedig az, hogy Route 66-et kapunk hozzá - utóbbi viszont értelemszerűen a készülék Samsung mivoltából fakad, tehát úgymond nem magának a készüléknek a hiányossága. Szerencsére ezek sem olyan vészes dolgok, a kis gombokat meg lehet szokni, navigálni pedig ha kompromisszumokkal is, de végül is tud. Ehhez jön a barátinak mondható bruttó 95.000 forint körüli kezdőár, ami ugyan magasabb, mint a már jó ideje a piacon lévő N79/N82 duó, melyek nincsenek így összerakva, hiányolják az FM-transmittert, rosszabb minőségű a kijelzőjük és az üzemidővel sem állnak ilyen jól - és akkor még nem említettem az N79 gyengébb processzorát. Talán ez az első olyan készülék, melyre úgy tudjuk rásütni a különösen ajánlott plecsnit, hogy azzal minden olvasónk egyet fog érteni.

Samsung i7110


Bocha

A Samsung i7110-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

Specifikáció

Samsung i7110
Samsung i7110 Általános
Technológia GSM, UMTS, HSDPA
Méret 118 x 52 x 12,9 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk Ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa AMOLED
Színárnyalatok száma ~262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300KB
Belső memória 50 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 16 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz (GSM)
900/2100 MHz (UMTS)
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA van (384 kbps) / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (Samsung csatlakozó)
Push-to-talk / RSS van / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van (max. 1 óra)
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian 9.3 Series 60 Feature Pack 2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok FIFA 2008, Asphalt 4
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Zip, ShoZu, DLNA, Fring, RoadSync
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel VGA @ 30 fps vagy QVGA @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, FM-transmitter is
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idő 440 óra (GSM) / 430 óra (UMTS)
Beszélgetési idő 11 óra (GSM) / 5 óra 50 perc (UMTS)
Egyebek
FM-transmitter, TV-kimenet, giroszkóp, optikai érintőegér, lassított videófelvétel, DivX lejátszás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés