A 10 legfontosabb mobilos esemény 2016-ban

Mozgalmas év volt az idei, a 10 legjelentősebb történést szedtük össze a mobilvilágból. Újdonságok, bukások, megszűnések, furcsaságok és pletykák.

Bevezető

2016 a VR éve. Nem, 2016 az okosórák éve. Ja, nem, 2016 az akkumulátoros áttörés éve. Illetve nem is, 2016 a kínai gyártók felemelkedések éve. Jóslatokból nem volt hiány egy évvel ezelőtt, ezeknek szokás szerint a fele sem jött be, ráadásul történt néhány dolog, amire tényleg senki sem számított (hogy egy roppant klikkvadász mondatot is elrejtsek a szövegben).

Az viszont már tavaly év végén is biztos volt, hogy az operációs rendszerek piacán nem lesz szignifikáns változás, gyakorlatilag az iOS és az Android dominenciájának megtörésére senki sem számított, még a legmegrögzöttebb Windows-hívők is érezték, hogy a Microsoft platformjának esélye sem lesz labdába rúgni, pláne úgy, hogy a bekebelezett Nokia is kvázi lehúzta a rolót. Itt tehát nincs meglepetés, van az Apple és mindenki más, az almás cégen kívüli, jelentős és jelentéktelen piaci szereplők is a Google rendszere köré építették a telefonjaikat. A különböző vadhajtások (mondjuk a SailFish) pedig olyan marginálisak, hogy mérni sem igen lehet őket.

Az IDC statisztikája a mobilos oprendszerekről
Az IDC statisztikája a mobilos oprendszerekről [+]

Az sem volt kérdés, hogy a nagyok megpróbálják minden erővel maguknál tartani az iránymutatást és nem teljesen alaptalanul kissé betojva a kínai előretöréstől még inkább a marketingre és a csúcstelefonokra helyezik a hangsúlyt, teret hagyva ezzel a teljesen belépő, illetve idén már a középkategória alján is a kevésbé ismert neveknek. A Samsung és a Huawei is ebbe az irányba igyekezett (változó sikerrel), de ne csinál már olcsó mobilt a Sony, az Apple sosem játszott ebben a ligában, vannak még próbálkozók (például az LG és a Lenovo), de a legkedvezőbb árú okostelefonok mezőnyében a kínaiak dominálnak akár saját néven, akár pedig szolgáltatói összebútorozással (ilyen a ZTE és az Alcatel).

Az viszont már évek óta látszik, hogy bár a telefonok nyers ereje továbbra is növekszik, a chipsetek teljesítménye nő, de egyre kevésbé ez a lényeges. A hangsúlyok a használhatóságra, a sokoldalúságra, a megbízhatóságra és a rendszerekbe való integrálhatóságra tolódnak el. Szemléletes példa a telefonos kamerák fejlődése, évekkel korábban a minél nagyobb megapixelszám volt kitűzve a zászlóra, most már a villámgyors fókusz, a rossz fényviszonyok között is értékelhető felvételek készítésének esélye, valamint az optikai képstabilizátor térnyerése határozza meg ezt a területet annak érdekében, hogy a felhasználók lehetőleg minél nagyobb eséllyel tudjanak normális minőségű fotót csinálni különösebb babrálás és állítgatás nélkül. Noha a komoly kamerával rendelkező mobilok zöme biztosít aprólékos beállítási lehetőséget, a gyártók is tudják, hogy a vásárlók túlnyomó többségének fogalma sincs az ISO, a rekeszérték, vagy éppen a fehéregyensúly fogalmáról.

Egy csúcstelefont, valaki?
Kamerás csúcsmodellek 2016-ban [+]

Mindezekkel együtt azonban egy csomó olyan dolog történt 2016-ban, amire nem, vagy nem így számítottunk. A következő oldalon ezeket szedjük össze.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Február 6-ra tippelik a Xiaomi Mi 6 érkezését

    A méretes és formabontó phabletek után nemsokára a zsebbarát Mi széria is frissülhet.

  • A Mobilarena 2016-ban

    Mozgalmas évünk volt, jövőre is az lesz. Szubjektív visszatekintés 2016-ra, melyben távozott ismert arc, hamar érkezett is pótlás, 2017-re pedig nagyon sok újdonságot tervezünk.

Hirdetés