Apple iPhone 14 Pro Max - sziget fesztivál

A dinamikus szigettől hangos a start, de a hardver és a kamera oktat.

Apple A16 Bionic, iOS 16

Új év, új Apple chip, igaz? Nem egészen, mert aki „belépő iPhone 14-et” vásárol sok százezerért, a tavalyi A15 Bionic vassal kell beérje, a közel 16 milliárd tranzisztort kínáló A16 Bionic ugyanis a két Pro modell privilégiuma. Persze a tavalyi hardver is oktatja az idei androidos mezőnyt, 5-ről 4 nm-re váltva az új pedig nem csak 20%-ot spórol a két 3,46 GHz-re skálázott Everest és a négy 2,02 GHz-es Sawtooth processzormag fogyasztásán, a teljesítményük is előrelépett. Még nagyobb az ötmagos Apple GPU fejlődése, hogy újból megalázza a füstölgőre melegedő zöld robotos mezőnyt – van benne bármi meglepő, hogy minden alkalmazás és játék tükörsimán fut? Az iOS virtuálisan kiterjeszthető 6 GB RAM-mal is tökéletesen elvan – bővítés nélkül és hatalmas videofájlokkal viszont muszáj egy nagyot nyelni, és a szégyenszemre 128 GB-on nyitó Pro Maxból nagyobb kiszerelést vásárolni.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPhone 14 Pro Max Apple iPhone 13 Pro Max Motorola Edge 30 Ultra Samsung Galaxy S22 Ultra Oppo Find X5 Pro Asus ROG Phone 6D Ultimate
Rendszerchip Apple A16 Bionic Apple A15 Bionic Snapdragon 8+ Gen 1 Exynos 2200 Snapdragon 8 Gen 1 MediaTek Dimensity 9000+
AnTuTu 9.x 952950 pont 767482 pont 1081867 pont 865130 pont - 1070105 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1889 / 5502 pont 1737 / 4734 pont 1322 / 4292 pont 1145 / 3414 pont 982 / 3385 pont 1389 / 4501 pont
GFXBench Car Chase onscreen 60 fps 60 fps 90 fps 33 fps 47 fps 66 fps
GFXBench Car Chase offscreen 119 fps 101 fps 230 fps 68 fps 93 fps 90 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 60 fps 120 fps 96 fps 60 fps 74 fps
GFXBench Man. offscreen 280 fps 222 fps 230 fps 179 fps 221 fps 232 fps

Oké: a publikálás pillanatában az Asphalt 9 még nem futott magas képfrissítésen, de nagyjából minden más igen, a tükörsima Genshin Impact grafikai minőségét pedig alapról maximumra kell tolni, hogy a 60 fps ne legyen meg, de döccenésre így sem tudtam bírni. Mondjuk ez a játék már jobban felmelegítette a házat, ám az ügyes hardvertervezésnek és hőelvezetésnek hála a dolog megállt átlagos szinten, szemben egy kezet égető Xperia 1 IV-gyel. A legtöbb hőt a GFX Bench stressz-tesztje termelte, illetve a gyorstöltés, amiről később, de amúgy tényleg nem jellemző a melegedés. Csodák azért nincsenek: gyanítom, hogy 39 fokban ez a telefon is felforrósodik, csak nem annyira, mint egy Qualcomm vagy Exynos csúcshardverrel szerelt rivális, amely mindent feláldoz a teljesítményért, és így sem éri utól az Apple-t.

Az iOS 16-os főverziónál jár, és mindegyik iPhone hosszú évekig számíthat naprakész szoftverfrissítésekre, az új rendszer a dinamikus sziget mellé pedig odapakol egy rakás funkciót. A zárképernyő és az állandó megjelenítés a dinamikusan cserélődő hátterektől kezdve a betűtípusokon át a widgetekig és élő tevékenységekig szépen testreszabható, és a fejlesztők is tervezhetnek ide és a dinamikus szigetre. A fókuszmód is bedolgozik a rendszerbe, és az új iOS-szel a Siri, a diktálás, a jelszótárolás, a levelezés, a böngészés, az üzenetküldés, a navigáció, a főképernyő, a CarPlay, az Apple Pay, az egészségkövetés, a családon belüli megosztás és nagyjából minden gyári app oldaláról történtek előrelépések – további finomítások az iOS 16.1-gyel érkeznek.

Ettől még a rendszer kétlaki: ökoszisztémán belül rendkívül jó az összhang, csatlakozott AirPods, Watch, MacBook vagy iPad, ahogy a fájlmegosztás és üzenetküldés is pofonegyszerű iEszközök közt. Ha viszont az iPhone az egyetlen almás eszköz otthon, korlátokba fut a kütyühasználat, mert kifelé roppant zárt a rendszer. Ez a vezetékes fájlátvitelben a legnyilvánvalóbb: amíg pár képet és videót kell USB 2.0 sebességen átpasszírozni Windowsra, még minden rendben, ha viszont több százat, meg sem jelenik az összes az iPhone mappában, és az átvitel nagy videofájlok esetében rendre megszakad Ryzen és Intel alapú számítógéppel, de még az S22+-szal is. Másoláskor amúgy a telefon alapból az Apple kódolású kép- és videofájlokat Windows-kompatibilissé alakítja, úgyhogy ha az eredetieket akarjuk átmozgatni, a beállítások között kell variálni, de talán praktikusabb az AirTransftert választani és WiFi-n mozgatni. A könnyű fájlmegosztást vagy másolást iPhone-ról más rendszerre felejtsük el, bár ott van persze az iCloud felhőszinkron biztonsági mentéssel és gyors átköltözéssel.

Az iOS testreszabhatósága eltörpül az Android mellett, ha a főképernyő testreszabásáról vagy gesztusvezérlésről van szó, a rendszerszintű vissza mozdulat hiánya például roppant zavaró. Almás szolgáltatásból viszont tucatnyi akad rommá optimalizálva, videóktól kezdve a zenéken át a játékokig bőséges kínálattal és komoly fejlesztői részvétellel, akik egyébként is elsősorban iOS-re optimalizálnak, majd csak utána (ha egyáltalán) Androidra. Így akármilyen appot futtattam, nem tudtam a Pro Maxot dadogásra bírni, plusz ott van fekvő helyzetben még a kettéosztott nézet, ami zöld robotos phableten egyáltalán nem alap, Android 12L rendszerű telefonból pedig alig akad. Egyszerűen más szintet képvisel a szoftver az Apple-nél, persze mindent direkt úgy alakítottak, hogy magára zárja a kaput a júzer az almáskertben.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés