Asus Zenfone 11 Ultra - nagyra nőtt

A ROG Phone 8 Pro visszafogottabb változata az eddigi legnagyobb Zenfone, ami méretével a piaci igényekre reflektál.

Adatkapcsolat, üzemidő, összegzés

Háromantennás Wi-Fi modem (802.11 a/b/g/n/ac/ax (6E és 7), 2x2 MIMO, három sáv, 2,4 GHz, 5 GHz és 6GHz támogatással) nagy teljesítményű módban két sávon kommunikálva, 5G-s mobil adatkapcsolat akár mindkét SIM-kártyán, VoLTE, VoWi-Fi, kétsávos műholdas navigáció GPS (L1 + L5), GLONASS (L1), Galileo (E1 + E5a), NavIC (L5) és GNSS rendszereken keresztül, illetve BeiDou (B1/B2a) és QZSS (L1/L5) támogatással. Bluetooth 5.4 LE támogatással, NFC, gyorsulásmérő, iránytű, giroszkóp, környezeti fényérzékelő és közelségérzékelő. Egyedül a barométer hiányzik. Ismerősen hangzik? Ugyanezt tudja a ROG Phone 8 is, az egyetlen, amitől a Zenfone 11 Ultrát megfosztották az az USB-C csatlakozójának DisplayPort 1.4-es funkciója. Valamiért vezetékes képátvitel nem támogatott, csak Chromecast és Miracast vezeték nélküli tükrözéssel vihető ki a Zenfone képe. Tapasztalatink szerint mind a GPS pontossága, mind a hálózati stabilitás remek. A hívás közbeni hangerő jól érthető, a mikrofonok minősége is remek, a szoftver pedig lehetőséget ad a telefonbeszélgetéseink rögzítésére is hangfájlként. Ha pedig valamely támogatott nyelven folytatjuk le a beszélgetést, adott az AI-átírás funkció is.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Üzemidő terén bajnok a Zenfone 11 Ultra, még jobb is a ROG Phone 8-nál, holott ugyanaz az 5500 mAh-s telep van mindkettőben és ugyanakkora kijelzőt kell meghajtaniuk. A folyamatos valós használatot szimuláló PCMark teszten a Zenfone 11 Ultra 23 óra 43 perces eredményt hozott 100 és 20%-os töltöttség között, ami az eddigi legjobb a méréseink során. Több mint 20 órás kijelzőidő is összejön a telefonnal normál használat mellett akkukímélő mód 15%-os töltöttségnél való aktiválásával. Tölteni PPS vagy PD3.0-s töltővel lehet, nálunk 3%-ról indulva 51 perc kellett a teljes töltésig. Ennél akár lehet gyorsabban is, mi egy 65 wattos adatpert használtunk, arról 47 wattot vett fel a készülék. A Qi (1.3) töltés maximum 15 wattal mehet, vezetékmentes visszatöltés pedig nincs, de kábelen adhat le energiát a telefon.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Összegzés

Asus Zenfone 11 Ultra
Pro
IP68-as védelem és Qi vezeték nélküli töltés igényesen összerakott házban
Rendkívüli üzemidő, részletes beállítási lehetőségek teljesítményre és takarékosságra
3,5 mm-es audio csatlakozó, nagy felbontású hang, sztereó hangszórók
Minőségi és fényes kijelző, játékok esetén 144 Hz-es frissítéssel
Sok memória, sok tárhely, hibátlan rendszersebesség
Kontra
Árához képest gyenge, kissé inkonzisztens kamerás teljesítmény
A Snapdragon 8 Gen 3 folyamatos terhelés alatt itt is forrósodik
Rövid idejű (2 + 4 év) szoftveres támogatás
Nincs eSIM
A doboz már nem tartalmazza a fali adaptert
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 8 pont
Asus Zenfone 11 Ultra indulóár (16/512 GB, HUF) 454 990

Biztosan jobb, ha nagyobb? A Zenfone 11 Ultra jelentős méretnövekedést mutatott fel a Zenfone 10-hez képest, és ugyan nincs kizárva, hogy a nyár folyamán érkezik egy kompaktabb modell is az Asustól, a Zenfone 11 Ultra reakció a piac igényeire, ami nem a kis méretű telefonokat keresi nagy darabszámban. Így viszont jóval nagyobb konkurenciával kell az Asusnak is szembenéznie, hisz a 6,7 hüvelykes képátlóval több modellt találni a piacon. Kapásból ott a OnePlus 12, a Samsung Galaxy S24+, az iPhone 15 Plus, a Honor Magic6 Pro és a Google Pixel 8 Pro ebben a szegmensben, de csak milliméterrel kisebb a Xiaomi 13T Pro is. A Zenfone árban tör előnyre, a 16 GB RAM-mal és 512 GB tárhellyel való indítás korrekt ajánlat, viszont kár, hogy a hivatalos hazai forgalmazásban csak fekete hátlappal lesz elérhető a modell.

A hardver csúcskategóriás minden szempontból, a szoftver egyedül az ígért Android főverzió-frissítések számában marad alul, ám négy évnyi biztonsági patch korrektnek mondható, a rendszer letisztultsága és paraméterezhetősége pedig magához csábíthatja azokat, akiknek felfordul a gyomra a MIUI, a MagicOS, vagy a One UI által hozott bloatware mennyiségtől, esetenként reklámoktól. Szerintünk az Asus hozzáállása üdvözlendő, hogy csak a legfontosabbak legyenek előre telepítve, a felhasználó pedig dönthessen szinte bármiről a mobilja működését illetően. Az AI funkciók egyelőre magyarul nem tudnak, angolul használhatók, de vannak olyan extrák is, mint a hívásrögzítés lehetősége, ami egyedi a Zenfone-ban. Ugyanígy a 3,5 mm-es csatlakozó megléte is ritkaság ebben az árszegmensben.

Az üzemidő bajnok, töltőt viszont az Asus sem ad már a dobozban, tok és kábel azért még jár. Normál használat mellett nem melegszik a készülék, de a Snapdragon 8 Gen 3-at ha folyamatosan terheljük, itt is visszaeső teljesítmény és emelkedő hátlapi hőmérséklet lesz a készülék reakciója.


[+]

Egyedüli gyenge pont a kamerarendszer. Nem a szenzorok száma, nem is a kamerák megválasztott típusa a probléma, hanem az inkonzisztencia. Egyszer remek képeket készít a Zenfone 11 Ultra, máskor meg eltolja a színhőmérsékletet és a fehéregyensúlyt. Egyszer remek videót rögzít, de hoppá, 4K-ban a teleobjektívet már nem lehet használni. Látszik a fejlődés, de ha rengeteg fotót vagy videót tervezünk rögzíteni, akkor egy Galaxy S23 Ultra tavalyról jobb választás, árban hasonló, és az is hatalmas kijelzővel van felszerelve.


[+]

A Zenfone 11 Ultra az Asus részéről egy viszonylag olcsó kísérlet lehet arra, hogy megnézzék, mekkora igény van nagyobb méretű telefonra. Olcsó, mert ne legyenek illúzióink, ez egy kicsit áttervezett ROG Phone 8, nem pedig egy nulláról felhúzott új modell. Részünkről egy Tetszett minősítés kijár, mert jobb áron van a ROG-nál több tárhellyel és RAM-mal, nagyjából ugyanazt hozva, és a kamerán kívül minden mással meg voltunk elégedve. Viszont különösebb érzelmeket nem váltott ki az Ultra a szerkesztőségben még úgy sem, hogy értjük és látjuk, hogy a nagyobb telefonokat veszik a népek. Kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a jövő az Asus Zenfone részére, és hogy nyáron lesz-e kompaktabb modell? Esetleg átáll az Asus a kétéves termékfrissítésre, és idén az Ultra, jövőre kompaktabb Zenfone? Vagy lejjebb nyomják az árat és egy középkategóriás Snapdragon szettel újracsomagolják a kompakt vonalat? Legyen bárhogy is, a Zenfone üde színfoltja a mobilos világnak, és bár az Ultra méretével inkább csak belesimul a tömegbe, mintsem kitűnik onnan, ettől függetlenül egy jól sikerült telefon. Még ha csak egy újabb nagy telefon is.

Asus Zenfone 11 Ultra

A tesztkészülék az Asus Magyarországtól érkezett még a termék magyarországi bevezetése előtt. Ezúton is köszönjük!

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Előzmények

Hirdetés