Így használhatsz Bluetooth billentyűzetet és egeret táblagépeddel

A legtöbb márka kínál táblagépei mellé valamilyen billentyűzetes tokot. Viszont az egyszerűbb megoldással sem vagyunk hátrébb produktivitás terén, pénztárcánkban viszont tíz-, akár százezer forintos összeg is maradhat.

Android

Csatlakoztatni a billentyűzetet és az egeret is mondhatni, hogy gyerekjáték. Meg kell nyitnunk a táblagépünk beállításait, ott pedig a Bluetooth menüpontban az új eszköz csatlakoztatására menni. A cikkhez mi a Lenovo Tab P12 Pro táblagépét használtuk, rajta Android 13-as rendszerrel. Miután kiválasztottuk az elérhető eszközök listájából a billentyűzetünket, be kell rajta gépelnünk egy párosító kódot, lenyomjuk az Entert és kész is a varázslat. A kiosztás okozhat gondokat, ha a beírandó kód tartalmaz 0-át, ilyen esetben három helyen rejtőzhet a zéró: a Z-től egyet balra, az 1-től egyet balra, a 9-től egyet jobbra.

A billentyűzet csatlakoztatási folyamataA billentyűzet csatlakoztatási folyamataA billentyűzet csatlakoztatási folyamata A billentyűzet csatlakoztatási folyamata (forrás: Mobilaréna) [+]

Egér csatlakoztatása ugyanígy megy azzal a különbséggel, hogy ott nem kell egy adott számsort begépelnünk az egéren. Azért itt vannak vizualizációs célból a lépésekről készült képernyőmentések. Esetünkben a billentyűzet csatlakoztatása automatikusan aktiválta a PC mód nevű, asztali környezetet imitáló megjelenést.

Egeret ugyanúgy párosíthatunkEgeret ugyanúgy párosíthatunk Egeret ugyanúgy párosíthatunk (forrás: Mobilaréna) [+]

Ha megvagyunk, maradjunk még a beállításokban, csak a Bluetooth menüből kilépve görgessünk le a Rendszer menüponthoz, ott pedig válasszuk ki a Fizikai billentyűzet opciót. Az Asus által biztosított KW100-as mályvacukor angol kiosztású, a Lenovo táblagép valamiért mégis svéd nyelven kezdett el szövegbevitelt elfogadni a párosítás után. Ezt kikerülhetjük, egyszerűen lépjünk be a fentebb írt menüpontba, ott válasszuk ki legfölül a tasztatúránk nevét, majd nyomjunk rá.

A fizikai billentyűzet menüpontot kell megkeressükA fizikai billentyűzet menüpontot kell megkeressük A fizikai billentyűzet menüpontot kell megkeressük (forrás: Mobilaréna) [+]

A felugró menüpontban, ha nem látjuk a magyart (vagy más igényeinknek megfelelő nyelvet), akkor az alsó Billentyűzetkiosztások beállítása gombbal kerülhetünk az Android rendszer nyelvválasztójába, amely beállítás után a megfelelő karaktert rendeli hozzá az adott fizikai gombhoz. Magyar be, svéd ki, az angolt pedig meghagytam tartaléknak, hogy biztosra menjek, a Ctrl + szóköz lenyomásával az Android gyorsan és egyszerűen vált a beviteli nyelvek között. (Amerikai angollal egyébként elérhető Workman, Dvorak vagy Colemark kiosztás is fizikai billentyűzettel, magyarul nem.)

A nyelvválasztás menüjében megtaláljuk a magyart akkor is, ha esetleg fizikai billentyűzetünk nem hazai kiosztásúA nyelvválasztás menüjében megtaláljuk a magyart akkor is, ha esetleg fizikai billentyűzetünk nem hazai kiosztású A nyelvválasztás menüjében megtaláljuk a magyart akkor is, ha esetleg fizikai billentyűzetünk nem hazai kiosztású (forrás: Mobilaréna) [+]

Egyet visszalépve a beállítások között kikapcsolhatjuk, hogy a képernyőn megjelenjen a virtuális billentyűzet akkor is, ha aktív a fizikai klaviatúránk. Kikapcsolásával az automatikus javítás és a javasolt szavak nem kapcsolnak ki, a képernyő alján egy apró sávon ugyanúgy megjelennek.

Az autokorrekt a virtuális billentyűzet kikapcsolásával is aktív marad
Az autokorrekt a virtuális billentyűzet kikapcsolásával is aktív marad (forrás: Mobilaréna) [+]

A Billentyűparancsok menüpont neve beszédes, viszont itt már akadnak azért problémák, az alkalmazások átrendezését és átméretezését például nem támogatja minden program. Az olyan egyszerűbb kombinációk viszont, mint az Alt + Tab váltás, a gyors zárolás, a gyors tálcára ugrás simán mennek. Ezekről a táblagép rendszere leírja, hogy mi micsoda, de a Lenovo tablet esetén átállítani nem lehetett a megadott parancsokat. Lehetséges, hogy más gyártótól származó tablet nem rendelkezik ilyen menüponttal, erről egy kicsit lejjebb.


(forrás: Mobilaréna) [+]

Vannak viszont általában magán a klaviatúrán is extra funkcióbillentyűk, esetünkben a hangerő állítása, az alkalmazásváltó, a kereső, a lejátszott tartalom vezérlése, az előre- és visszalépkedés és a gyors képernyőkép volt elérhető a KW100-as funkciósorában, ezek hiba nélkül működtek egyből párosítás után.

Az egér kapcsán ennyi beállítási lehetőségünk sincsen. Asus Marshmallow (MD100) vezeték nélküli egeret használtunk a táblagéppel, a párosítási folyamat után megjelent a kurzor a kijelzőn, a bal klikk az érintőkijelző érintésének, a jobb klikk pedig a hosszabban nyomva tartás feladatát veszi át általánosságban, de például egyes esetekben az egyébként három pontra bökve elérhető menüt nyitja meg (például a Google alkalmazásaiban). Kijelölni ugyanúgy tudunk, mint számítógépen a bal egérgomb nyomva tartásával, viszont a görgetés irányának invertálására beállítási lehetőséget az Android rendszerben nem találtam.

A jobb klikk alkalmazásonként és menüpontonként eltérő lehet. Itt az ujjal hosszan nyomva tartást szimulálja, de az appot megnyitva már a részletes menüt hozza elő
A jobb klikk alkalmazásonként és menüpontonként eltérő lehet. Itt az ujjal hosszan nyomva tartást szimulálja, de az appot megnyitva már a részletes menüt hozza elő (forrás: Mobilaréna) [+]

A billentyűzet vagy az egér bármely gombjának lenyomása ébresztheti a kijelzőt, de ugyanúgy aktív marad az érintőkijelző is, ergo bármikor belenyúlhatunk a munkánkba. Kényelmi szempontból versenyképes a virtuális billentyűzettel még egy ilyen kompakt méretű klaviatúra is, mint a KW100-as (282 x 130 x 18,4 mm), bár az esetünkben vicces volt, hogy a billentyűzet vastagsága közel kétszerese volt a táblagépének. 375 grammjával nehéznek sem mondható a KW100-as, de legnagyobb erénye ennek és kategóriatársainak is abban rejlik, hogy ha épp nincs szükségünk rá, akkor egyszerűen otthon is hagyhatjuk. Az elemek töltöttségének állapotáról az Android rendszer nem adott tájékoztatást, míg Windowson képes ezt az információt átadni a billentyűzet.

Balra az Asus KW100, jobbra a Lenovo Tab P12 Pro
Balra az Asus KW100, jobbra a Lenovo Tab P12 Pro [+]

A Lenovo táblagép mellett egy olcsóbb, Honor gyártotta, Android 13-at futtató tableten is kipróbáltuk a KW100-at, a csatlakoztatási folyamat megegyezett, egyetlen különbség abban volt, hogy a fizikai billentyűzetre vonatkozó beállításokat a Honor tabletjén nem a Rendszer menüpont, hanem a Kisegítő lehetőségek alatt találtuk meg. Viszont itt már nem próbálta erőltetni a svéd nyelvet a rendszer, megjegyezte a korábbi magyar - angol beállításunkat.

Hiába Android 13-as rendszer mindkettő, a billentyűzet beállításai más menüpontban találhatók meg. Érdemes a beépített keresőt használni ilyenkor
Hiába Android 13-as rendszer mindkettő, a billentyűzet beállításai más menüpontban találhatók meg. Érdemes a beépített keresőt használni ilyenkor (forrás: Mobilaréna) [+]

Arra érdemes felkészülni, hogy nem minden androidos táblagép van felszerelve asztali nézettel, illetve hiányozhatnak a beállítások közül a billentyűparancsok leírását tartalmazó részletek, ha a gyártó nem készítette fel külön erre a tabletet. Az alapvető funkciók — szövegbevitel, szövegjavítás, nyelv beállítása — viszont ugyanúgy megvannak, és a fizikai billentyűzetbe épített funkciógombokat — hangerő, képernyőkép mentése — ezek is ugyanúgy támogatják. Mi a két kipróbált táblagéppel nem tapasztaltunk észrevehető csúszást a szövegbevitel során, a gépelés sebességének szempontjából ugyanazt az élményt adták vissza a táblagépek a billentyűzettel, mint amikor számítógépre csatlakoztatva használtuk a tasztatúrát. A KW100 billentyűinek leütési útja 1,2 mm, amivel érzésre inkább a laptopokhoz áll közelebb. Hangja van, de hangosnak nem nevezhető, a membrános kapcsolók pedig azoknak, akik laptopon való gépeléshez vannak szokva, valószínűleg kényelmesek lesznek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés