Hirdetés

LG Optimus L7 II - visszafogott fejlődés

Bevezető

Fura helyzetben voltam az Optimus L7 II kapcsán, a bevett szokással ellentétben ugyanis már az egykártyás verzió kipróbálása előtt megkaptuk a két SIM-et kezelő variánst. Az Optimus L7 II dual és tesztalanyunk között azonban számos különbség van, így mindenképpen be akartuk mutatni, mit tud a mobil. Mindkét telefont egyébként a barcelonai Mobile World Congress során mutatták be az Optimus L3 és az Optimus L5 utódjaival egyetemben; az Optimus L7 II személyében a második generációs L széria egyik legerősebb tagját tisztelhetjük; a csúcsmodell ugyebár az Optimus L9 II lesz.


[+]

A középkategóriában mostanában nincs könnyű dolga a gyártóknak, a Huawei ugyanis igen erősen odavágott a piacnak az alig egy hónapja bemutatott Ascend Y300-zal. A telefon 32 ezer forintos nyitóáron (most 40 ezer forint környékén kapható) kínált WVGA felbontású IPS kijelzőt, kétmagos processzorral szerelt lapkakészletet és Jelly Bean operációs rendszert, melyet alapvetően a másfélszer ennyit kóstáló készülékek esetén szoktunk meg. Tesztalanyunk körülbelül hasonló hardveres képességeket kínál, ám az ára jócskán több a Huawei üdvöskéjénél, ám a szoftver és a formaterv oldaláról számos extrát kapunk.


[+]

A készülék egy apró kartondobozban érkezett, melyet az LG-re jellemző motívumok díszítettek. Kicsomagolás után a tartozékok szokásos tárháza terül a vásárló szeme elé: egy töltőfej, egy microUSB-kábel, egy kézikönyv és egy sztereó headset lapul a dobozban. A füles nem tartozik a jobbak közé: a tömör műanyag kivitel miatt egy kissé kényelmetlen, a dinamikatartomány pedig alacsony, a mélyek és magasak visszafogottan jelennek meg a zenében, így kissé tompa a hangzás.

Külső

Az L széria tagjainál az LG kimondottan odafigyel a formatervre, nincs ez másképp az Optimus L7 II-nél sem, a készülék elegáns és letisztult külsőt kapott, mely érdekes módon némileg eltér a kétkártyás variánstól. A borítás jó minőségű műanyagból készült, így a tömeg is visszafogott, a 118 grammos mobil egyláltalán nem húzza a zsebet. A 121,5 x 66,6 milliméteres alapterület mellé 9,8 milliméteres magasság társul, így a vastagság átlagos, egy kézben tartva is kényelmesen kezelhető. Az összeszerelési minőség kifogástalan, a gombok nem lötyögnek, a készülékház erősen szorongatva sem ad ki hangot magából.


[+]

Az előlapot egy vékony krómszínű keret futja körbe, mely egy fél milliméterrel a kijelző fölé emelkedik, így a telefont arccal az asztalra helyezve is védve van a panel. Felül a külső hangszóró látható, alatta egy LG logó és felirat, valamint a másodlagos kamera kapott helyet. A kijelző 4,3 hüvelykes képátlóval és 480 x 800 képpontos felbontással rendelkezik, ami 217 ppi pixelsűrűséget eredményez. Utóbbinak köszönhetően a 720p és 1080p felbontáshoz szokott szemű felhasználók könnyedén kiszúrják a pixeleket és éleket, hétköznapi használatban azonban ez nem zavaró. A megjelenítő IPS technológiát használ, mely 178 fokos betekintési szögekkel és masszív fényerővel rendelkezik. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre legfeljebb 10 pontot tud regisztrálni. Bár kijelző alapvetően remek képminőséget ad, érdekes módon visszalépés történt az elődhöz képest, hiszen az Optimus L7 anno egy Nova technológiát használó (azaz magasabb fényerejű IPS) képernyőt kapott.


[+]

A panel alatt három gomb található, a fizikai home billentyűt egy-egy kapacitív gomb (vissza és beállítások) fogja közre. A középső kezelőszerv állapotjelzőként is funkcionál, piros, zöld, kék és fehér színeken világítva adja a tudtunkra az eseményeket.


[+]

A hátlap lakkozott plasztikból készült, mely erősen gyűjti az ujjlenyomatokat. Az egyedüli díszítőelem egy szürke LG logó és felirat, felette az elsődleges kamera és egy LED villanó található. A külső hangszóró bal alul foglal helyet, mely az átlagnál jóval jobban teljesít, masszív hangerő és közepes dinamikatartomány jellemzi. Persze minőségi zenehallgatásra ettől még nem ajánlott (mint ahogy egyetlen mobilos hangkeltő sem), de beszélgetések kihangosítására igen jól szuperál. A fedlapot lefejtve a cserélhető akkumlátorhoz lyukadunk ki, ileltve a SIM- és microSD-kártya foglalatai is itt találhatóak.


[+]

A microUSB-aljzat a telefon alján látható, felül jobbról a 3,5 milliméteres kimenet kacsint vissza. A képernyőzárként is funkcionáló ki- és bekapcsoló gomb jobb oldalt kapott helyet, alá a hanerőszabályzó került. A telefon bal oldalán egy speciális vezérlő (az úgynevezett Gyors Gomb) látható, mely szabadon programozható, bármelyik alkalmazást hozzá lehet rendelni.

Hardver, rendszer, szoftverezettség

Nem túl meglepő, hogy a hátlap alatt ugyanaz a lapkakészlet dolgozik, mely a kétkártyás variás esetén is tette a dolgát. Egy Qualcomm MSM8225 SoC-ról van szó, mely a negyedik generációs Snapdragon család legkisebb tagja. Egy viszonylag felkapott megoldásról van szó, melyet jellemzően kedvező árú középkategóriás modellekben alkalmaznak; többek között a Huawei, a HTC és a Samsung is épített már rá, számos kisebb gyártóval egyetemben.

LG Optimus L7 II LG Optimus L7 II

A 45 nanométeres csíkszélességű lapka egy kétmagos, magonként 1 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Cortex-A5 processzort és egy Adreno 203 grafikus gyorsítót tartalmaz, a RAM mérete 768 MB. A belső tárhely kapacitása 4 GB, microSD-kártyával bővíthető. A teljesítmény alapján a középkategória alsó szegmensébe sorolható a mobil, ez az alábbi táblázaton is látszik, melyben szintetikus teszteket eresztettünk az LG újdonságára .A működési sebesség rendben van, a felhasználói felületben történő navigálás folyamatos, az alkalmazások viszonylag gyorsan megnyílnak. A RAM mérete által okozott korlátokat néhol érezni lehet, az erőforrás-igényes alkalmazások és a köztük történő váltás néha nem kimondottan olajozott. A grafikus gyorsító pedig nem mai darab, a high-end játékok esetén érezni a hatását; az Angry Birds szintű programok viszont vígan elszaladgálnak rajta.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG Optimus L7 II Alcatel One Touch Star Huawei Ascend Y300 Samsung Galaxy Ace 2
Quadrant Standard 2798 pont 2984 pont 2337 pont 2452 pont
Linpack for Android (single) 42,064 MF. / 1,99 s 40,266 MF. / 2,08 s ? MF. / ? s 33,804 MF. / 2,48 s
Linpack for Android (multi) 69,103 MF. / 2,44 s 66,931 MF. / 2,52 s ? MF. / ? s 51,298 MF. / 3,29 s
Smartbench 2012 Prod. 2183 pont 2081 pont 1921 pont 1874 pont
Smartbench 2012 Games 1785 pont 1784 pont 1703 pont 1880 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6546 pont 6801 pont 6624 pont 4229 pont
Geekbench 2 x pont 803 pont 482 pont ? pont

A telefonon Android 4.1.2 fut, azaz a közel egy éves főverziót kapjuk; az esetleges frissítésekkel kapcsolatban nincs információnk. A felhasználói felületet szokás szerint egy saját mgoldásra cserélte az LG, a grafikai megújulás mellett egy rakás extra funkcióval kiegészítve az alap rendszert. Megújult a képernyőzár, az értesítési panelben néhány beállítást is elrejtettek, lecserélték az ikonkészletet, a főképernyő animációit pedig széles körben testre lehet szabni. Hasznos továbbá a QuickMemo funkció is, mely egy fejlett jegyzetelőszolgáltatást takar: bárhol lőhetünk egy képernyőfotót, melyet tetszés szerint kiegészíthetünk ábrákkal és feliratokkal.

LG Optimus L7 II LG Optimus L7 II

Extra szoftverekből akad szép számmal. Az Alkalmazáskezelő az LG által szolgáltatott extra programok menedzselésére szolgál, a Feladatkezelő pedig az aktuálisan futó programok erőforrás-éhségét mutatja. A Diktafon egy hangrögzítő, a Feladatok és a Jegyzet a tennivalók kezelésére használható, a Fájlkezelő egy fájlböngészőt jelöl. Az Időjárás funkciója nyilvánvaló, a Mentés segítségével biztonsági mentést készíthetünk a rendszer aktuális állapotáról, melyet természetesen az alkalmazásból vissza is lehet állítani. A FileShare felhő alapú fájlmegosztást tesz lehetővé, a SmartShare személyében egy DLNA-klienst tisztelhetünk.

LG Optimus L7 II LG Optimus L7 II

A QuickTranslator a kamerát használva fordítja le a felismert szövegeket, a választható nyelvek között a magyar is megtalálható. A Szótár ugyanennek analóg változata, a DioDict alapú megoldás hátránya, hogy nem tud magyarul. Ezek mellett egy FM-rádiót is kapunk, mely automatikusan feltérképezi az elérhető adókat, valamint a velük kapcsolatos információkat is meg tudja jeleníteni. Kapunk még egy irodai alkalmazást (ez a Polaris Office, melyben csak olvasásra nyithatunk meg dokumentumokat, újat létrehozni és szerkeszteni nem lehet), a zenelejátszó pedig a hangszínszabályzó megléte mellett Dolby Digital Plus hangzás kivezérlésére is alkalmas.

LG Optimus L7 II LG Optimus L7 II

Kamera, adatkommunikáció, üzemidő

A hátlapi fényképező autofókuszos, segítségével legfeljebb 8 megapixeles, azaz 3264 x 2448 képpontos felbontású fotókat lőhetünk. Videózni legfeljebb 720 x 480 képpontos felbontásban lehet, ami átlag alatti ebben a kategóriában, a 720p elvárás ezen az árszinten. A kameraszoftverben állíthatunk a fényerőn, a méreten, az érzékenységen és a fehéregyensúlyon, bekapcsolhatunk néhány szűrőt és színeffektet, elérhető a geotagging és az időzítő mód, valamint panoráma- és sorozatfelvételt is készíthetünk. Aktiválható a hang alapú exponálás is, elégedetten nyugtáztam, hogy a Cheese, Smile és LG szavak mellett a Whiskey-re is reagál a mobil. A képminőség közepes, az alacsony dinamikatartomány hatása érezhető, mely mellé néhol egy adag képzaj és kromatikus aberráció is társul.

Adatkommunikációs szempontból nem teljesít rosszul a telefon, bár a HSDPA sebességén lehetett volna még dolgozni. A négysávos GSM-egység (850/900/1800/1900 MHz) mellé egy kétnormás UMTS-modul (900/2100 MHz) társul, mobilhálózaton lógva legfeljebb 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet kínálva. A Bluetooth (3.0-s verzió), az NFC és a WiFi (802.11 b/g/n) mellett egy a-GPS modul is megtalálható a fedélzeten, a jelet gyorsan megtalálja a telefon. Extraként DLNA-alapú multimédiamegosztást, WiFi Direct támogatást és tethering funkciót kínál a második Optimus L7, utóbbi a mobilinternet WiFi-n keresztüli szórását takarja. Telefonálás során a hangminőség mindkét odlalon megfelelő volt.


[+]

Értékelés: LG Optimus L7 II
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt egy 2460 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul, mely papíron igen masszívnak tűnhet. Erős használat mellett persze egy nap alatt is le lehet nullázni a mobilt, visszafogott terheléssel és a beállítások között megtalálható energiatakarékos üzemmód alkalmazásával a kétnapos rendelkezésre állás is elképzelhető. A hivatalos adatok szerint egyébként egy feltöltéssel 430 óra készenlétre és 400 perc beszélgetési időre lehet számítani.

Az első rész mindig jobb, mint a folytatások, mondja a mozifilmek esetén gyakran helytálló mondás. Természetesen erre már számos esetben rácáfoltak (a Terminátor 2 és a The Dark Knight kapásbol kivételt képez), és tesztalanyunk esetében is ez a helyzet, hiszen egyértelműen van fejlődés az Optimus L7-hez képest. Ám míg az Optimus L5 II számos téren fejlődött az elődhöz képest, hősünk esetében mindez kevésbé látványos, igazán érdemben a kétmagos processzor meglétét érezheti a felhasználó. Az L szériára jellemző letisztult, elegáns formaterv és minőségi anyaghasználat továbbra is jelen van, mint ahogy az értesítő LED-del egybeépített home gomb is jópofa.

A telefon a Telekom kínálatában előfizetés nélkül, listaáron közel 65 ezer forintba kerül, mely véleményünk szerint egy kicsit magasabb a kelleténél. Persze nyitóárról beszélünk, így bizonyára olcsóbb lesz a közeljövőben, ám mint azt a bevezetőben is említettem, a Huawei rendesen odavágott a piacnak az Ascend Y300-zal, mely nagy vonalakban ugyanazt kínálja, mint az Optimus L7 II, ám mindezt 25 ezer forinttal olcsóbban. Tény, hogy mindezt az LG egy jóval pofásabb, elegánsabb köntösben tálalja néhány extra szoftveres szolgáltatással karöltve, ám az alapvető képességekben nincs eltérés. Egyedül a plusz 256 MB RAM szólhat tesztalanyunk mellett, ám mindez legfeljebb tíz-tizenöt ezer forintot jelenthet, így véleményem szerint nem indokolt a jelenlegi ártöbblet.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Optimus L7 II
LG Optimus L7 II Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121,5 x 66,6 x 9,8 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8225
Processzor típusa kétmagos, magonként 1 GH-es órajelű Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 768 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Alkalmazáskezelő, Felatadkezelő, Fájlkezelő, Diktafon, Feladatok, Jegyzet, Időjárás, Mentés, FileShare, SmartShare, Quick Translator, Szótár, Polaris Office
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2460 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 430 óra
Beszélgetési idő 400 perc
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés