Marshmallow rendszerbemutató

Engedélyek, üzemidő, ujjlenyomat alapú azonosítás

Mint azt a bevezetőben említettem, a Marshmallow újdonságai kevésbé látványosak, az egyik legfontosabbal például kimondottan ritkán fog találkozni az ember. A Google áttervezte az alkalmazásengedélyek rendszerét, az új modell a felhasználóknak és a fejlesztőknek egyaránt kedvez. Míg az Android 6.0 előtti érában a telepítés előtt kellett elfogadni a teljes permission-csomagot, Marshmallow-t futtatva bizonyos engedélyek elkérését muszáj az alkalmazás futása során (lehetőleg az azt indokló funkció első indításakor) megtenni.


[+]

Miért fontos ez? Egyrészt átláthatóbbá teszi a hozzáférések szövevényes rendszerét, telepítéskor ugyanis hajlamos az ember átolvasás nélkül elfogadni az egész csomagot, így talán jobban át lehet gondolni a dolgokat. Másrészt így a fejlesztőknek lehetőségük van felkészíteni az appokat a funkcionalitás szempontjából nem kritikus engedélyek nélküli működésre. Tehát ha a felhasználó idegenkedik például az üzenetkezelési hozzáférések átadásától, előfordulhat, hogy csupán bizonyos funkcióktól esik el, maga az alkalmazás azonban használható marad. Ide kapcsolódik egy új menüpont is az alkalmazásokkal kapcsolatos beállítások között, ahol részletes bontásban láthatjuk, hogy a telepített programok mely erőforrásokhoz férnek hozzá.


[+]

A Lollipop egyik nagy rákfenéje az időközben kijavított memóriaszivárgás mellett az üzemidő volt, az Android 5.x-szel telepített mobilok az átlagnál szignifikánsan gyorsabban merültek. A keresőóriás rágyúrt a dologra, a Marshmallow két új algoritmussal igyekszik javítani a helyzeten, a tapasztalatok alapján kimondottan nagy sikerrel. A telefon a szenzorok adatait figyelve Doze módba kapcsol, ha nincs töltőre dugva és hosszabb ideig mozdulatlan marad. Ekkor a rendszer korlátozza az appok hálózati hozzáférését és a számításigényes feladatokat, ezáltal javítva az üzemidőn. Az App standby pedig a szoftverekkel kapcsolatos használati szokásokat monitorozza: annál erősebben korlátozza a programok háttérben futó műveleteit, minél ritkábban nyúl hozzájuk a telefon tulajdonosa.


[+]

Bár bizonyos készülékekben nem újdonság az ujjlenyomat-olvasó megléte, a rendszer hivatalosan csak a Marshmallow megjelenése óta támogatja a szolgáltatást. Ez a rendszerszintű integráció mellett új fejlesztési lehetőségek megjelenését is hozza magával, immár az ujjlenyomat alapú azonosítást is be lehet építeni a szoftverekbe. Hasznos funkcióról van szó (feltéve, hogy megfelelő hatásfokkal működik majd), mely nem csupán a kijelző feloldására, hanem a felhasználó személyének azonosítását megkívánó feladatokra, például NFC-alapú és Play Store-beli vásárlásokra is használható. Értelemszerűen mindkét új Nexus rendelkezik az ehhez szükséges szenzorral.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Google Nexus 6 - hatosfogat

    Jócskán megnőtt a Google új referenciamobilja, és minden földi jóval meg lett áldva optikai képstabilizátortól a QHD-s kijelzőig, ám az árcédulára is vastagabban írták fel a végösszeget.

  • Google Nexus 9 - ötödik fokozat

    A Google és a HTC 64 bites referencia-táblagépe komoly előrelépés hardveresen és szoftveresen egyaránt, ám a verziószám mellett az árképzés is felfele változott. Enyhítő körülmények azért vannak.

Hirdetés