Mobilinternet EU-n kívül, eSIM adatcsomagok használata

Ha nem az EU-ban utazunk, akkor jobban járunk egy előre kifizetett eSIM szolgáltatással, vagy akár helyben vett utazó SIM-mel. Ezeket nézzük most át.

Helyi tapasztalatok

Dani: Személy szerint jó tapasztalatokról tudok beszámolni az Airalo utazós eSIM-szolgáltatása kapcsán. Az előző oldalon leírtak és illusztráltak szerint már Magyarországon, indulás előtt beállítottam a megvásárolt csomagot a telefonomra, viszont a célországba (esetemben Törökország) való megérkezésig használhatatlan volt, hisz nem talált olyan hálózatot, amin keresztül működni tudna. Amíg a gépünk begurult az utashídig, addig foglalkoztam a beállítással. Ennek során az automatikus hálózatválasztás nálam nem működött, hiába javasolta ezt az Airalo oldala előzetesen, manuálisan kellett a telefon beállításai között kiválasztanom a Turk Telekom hálózatát. Ezen felül manuálisan kellett megadni a hozzáférési pontok menüben az APN mellett a hálózati nevet is (esetemben azt, hogy globaldata), ami szintén nem egyértelmű, hisz a hálózatválasztás után ezt automatikusan be kellene húznia a rendszernek. Ezekkel miután megvoltam, minden működött úgy, ahogy annak kell. Ha ezekkel elmaradunk, akkor vagy egyáltalán nem kommunikál majd hálózaton a telefon, jobb esetben csak a szöveges üzenetküldés megy majd interneten keresztül.

Az Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbeAz Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbe Az Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbe (forrás: Mobilaréna) [+]

Mire kiszálltunk a repülőgépről, a telefonom megtalálta a helyi 4G-s hálózatot és flottul kommunikált, ezt pedig egész ott tartózkodás alatt meg is tartotta. A reptéren van ingyenes Wi-Fi, ha valakinek gondja akadna az eSIM regisztrálásával, akkor a reptéri Wi-Fi hálózatot használva az Airalo alkalmazásában van lehetősége segítséget kérni akár ügyfélszolgálattól is, illetve talál az eSIM letöltéséhez is beállítást. Egyedül a metróban tűnt el a hálózat, de Isztambulban az európai és ázsiai oldalon is, a belvárosban és a külvárosban is kommunikált a Turk Telekom 4G, helyenként 4G+ hálózatán is az Airalo megoldása. Az ígért 5G-t nem találta meg ugyan, de a hálózati sebességgel probléma nem volt, a frekventált turistapontokon és a külvárosi részen egyaránt megvolt a 20 Mbps körüli stabil letöltési sebesség, ami navigációhoz, VoIP hívásokhoz és a telefon hotspotként való használatához biztosan, de akár még YouTube-videókhoz is elég.

Nálam főként a fordító, a navigáció és az üzenetküldő alkalmazások használták az internetet, illetve a telefonom hotspotként kiszolgálta ugyanezekre a feladatokra a barátnőm mobilját. Mivel a szálláson volt a szobában is Wi-Fi, így a megvásárolt 3 GB-os csomag bőven túlteljesítette adatigényünket, belefértünk volna az 1 GB-ba is. Az Airalo alkalmazása folyamatosan monitorozza, hogy hol tartunk a felhasznált adatmennyiségben, van lehetőségünk beállítani figyelmeztető értesítést napi limitekre, és vásárolhatunk az appon belül extra adatmennyiséget is.

További adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjukTovábbi adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjuk További adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjuk (forrás: Mobilaréna) [+]

Ha hosszabb időre megyünk valahova és spórolni szeretnénk az adatmennyiséggel, a telefon beállításai között le lehet tiltani egyes appok hozzáférését, illetve az Android rendszerben is van lehetőség adatkorlátok és figyelmeztető értesítések beállítására. A Honor MagicOS 7.2-es felhasználói felületén adatroaming esetén van lehetőség arra is, hogy a zárképernyőn megjelenjen folyamatosan, hogy épp mennyit használtunk el, illetőleg van lehetőség rá, hogy egy adott mennyiség után automatikusan letiltsa a hálózati kapcsolatot a telefonunk.

Összességében eddigi tapasztalataim pozitívak az Airalo szolgáltatásával, török nagyvárosban tökéletesen működött. A hálózatválasztás és az APN megadása során inkább manuálisan írjunk be mindent, mintsem hagyatkozzunk az automata beállításra, ez se nálam, se Bognál az USA-ban nem működött úgy, ahogy kellett volna vagy ahogy egy fizikai SIM-kártya esetén menni szokott.

Bog: A januári CES és a Samsung Unpacked egymás után nekem kicsit több mint két hetes amerikai tartózkodást jelentett. A vodás kártyámmal ez 30 ezer forintos költség lett volna, szóval én is az Airalo szolgáltatását választottam, ráadásul pont akciós volt a 20 GB-os csomag 21 dolláros (7500 forint) áron. Úgy gondoltam, hogy 20 GB elég ahhoz, hogy két hétig gondtalanul használjam a mobilom mindenhol, ahol nincs WiFi, de a kiállításon és a hotelekben amúgy is lesz net, szóval a munka oroszlánrészét arról intézem, a maradék tennivalókhoz pedig ott lesz az a 20 GB, amit vettem.

Airalo opciók az Egyesült Államokban
Airalo opciók az Egyesült Államokban [+]

Las Vegasba érkezve örömmel konstatáltam már a repülő leszállása után, hogy az Airalo SIM szépen fellépett a kinti T-Mobile hálózatra, ám a kis 4G jel csak nem akart megérkezni a térerőkijelzés mellé és ez így is maradt egészen addig, amíg el nem jutottam az Uber/Lyft felvételi pontig, ami már a terminálon kívül van. Sok újraindítás és bosszankodás után sem változott a helyzet, de az amerikaiak sem teljesen hülyék, a rideshare pontokon van direkt WiFi, hogy az is tudjon hívni kocsit, akinek nincs net a kártyáján, szóval így jutottam el a hotelbe, ahol viszont életre kelt a kártya és elkezdtek jönni az üzenetek social csatornákon, szóval megnyugodtam, hogy a dolog működik, noha a böngészőm nem jelenített meg egy oldalt sem, de gondoltam, hogy csak idő kell neki.

Revolut opciók az USA-ban
Revolut opciók az USA-ban [+]

A hotelben és a CES-en fixen WiFi hálózaton lógtam, tehát annyira nem zavart, hogy csak üzenetkezelésre használható a szolgáltatás, de aztán kezdett idegesíteni, írtam is az Airalo ügyfélszolgálatnak egy levelet, hogy valami nem kerek, mire kapásból azt a választ kaptam, hogy az APN-t talán állítsam be. Tipikus facepalm-jelenet volt, hogy erre én nem gondoltam, de természetesen beállítottam és egyből minden tökéletesen elkezdett üzemelni, vagyis akárcsak Dani, én is hangsúlyoznám, hogy bár a magyarországi kártyák simán beállítják a telefonon a megfelelő paramétereket (mert a készülék szoftvere ezeket a SIM-eket ismeri és kezeli), egy roaming eSIM esetén ez bizony az ügyfél dolga.

A fenti tapasztalatok fényében mi most már minden EU-n kívülre tervezett utazás esetén számításba vesszük az eSIM lehetőségeket is, ráadásul a következő hónapokban több ilyen kiruccanás is tervben van: jön a Computex Tajvanon, formálódik egy kínai út (ahol kapásból az eSIM megkerüli a tűzfalat), nincs kizárva egy örmény látogatás sem, de még a Balkánon is akadnak olyan országok, ahol nincs EU-s roaming. Ezekben az esetekben érdemes átnézni a lehetőségeket, mert sok ezer forintot is spórolhatunk és sok kényelmetlenségtől megkímélhetjük magunkat.

Az Airalo nem támogatta a cikk megjelenését semmilyen formában. Van viszont meghívókódos ajánlórendszerük, amin keresztül 3 USD kedvezményt kap a kódot használó új regisztráló első eSIM-vásárlásából, az ajánlónak pedig appon belüli Airmoney kreditet írnak jóvá. Ha valaki igénybe venné ezt a lehetőséget, akkor használhatja a DANIEL61699 vagy BOGDAN5790 kódjaink egyikét.

viragdano01 & Bog

Előzmények

Hirdetés