A nagy mobilos kamerateszt 2013 végén

Nappali és makró felvételek

A tesztelési metódus a következő volt: mindegyik készülékkel három-három fotót lőttünk a helyszíneken, illetve kipróbáltuk a sorozatfelvételt is, majd ezek közül választottuk ki a legjobban sikerült fotót. Persze levontunk egyéb konklúziókat is azzal kapcsolatban, hogy ezekből a felvételekből hány darab sikerült jól és hol voltak problémák, a legegységesebb képet egyértelműen az Apple iPhone 5s, az LG G2 a két Nokia készülék nyújtotta, velük gyakorlatilag az összes fotó ugyanolyan lett, míg a többieknél azért készült olyan kép is, melyet nem tudtunk volna használni. A nappali felvételeknél mindenhol automatikus módot használtunk, a fénymérést átlagolóra, a fehéregyensúlyt automatikusra raktuk, a vakut ki-, a stabilizációt pedig (ahol lehetett) bekapcsoltuk. Kivétel a Sony Xperia Z1, ahol kézi és automatikus módban is lőttünk felvételeket, hiszen a 20,7 megapixeles felbontás csak előbbinél érhető el; mindig azt a képet használtuk, amelyik jobban sikerült. Az automata mód használata hangsúlyos, állítgatással például a Nokia 808 PureView esetében valószínűleg jobb eredményt is elérhettünk volna itt-ott, de a cél alapvetően a tényleges használat reprezentálása volt, ami leginkább az automata módot jelenti. Persze van olyan készülék, ahol másra nincs is mód.

Az eltérő felbontás miatt az összehasonlítás nem volt egyszerű. Végül egy kompromisszumos megoldás született, mindegyik fotót átméreteztük 8 megapixelesre, majd az alant látható kisebb képeket abból vágtuk ki. A dolog legnagyobb vesztese a HTC One, ahol a kis felbontás miatt gyakorlatilag 200%-os nagyítás mellett lettek kivágva a kisebb képek, ami látszik is az eredményen; nem a tajvani gyártó egyébként gyönyörű készülékével szerettünk volna kitolni, de úgy gondoljuk, hogy 4 megapixel nem elég az üdvösséghez, nem akartuk akkorában nézni a felvételeket azért, mert ők az UltraPixel mellett tették le a voksukat (az én személyes véleményem szerint egyébként ez nem volt egy jó döntés a részükről). A 8 megapixel mindenesetre azt is jelenti, hogy az Apple iPhone 5s és a Huawei Ascend P6 képeihez nem kellett hozzányúlnunk, esetükben 100 százalékos a képkivágás, míg a 13 megapixeles versenyzőknél (LG G2, Samsung Galaxy Note 3 és Galaxy S4) 61 százalékos átméretezés után kerültek kivágásra a dolgok. A Sony Xperia Z1 esetében vagy natív, vagy 38 százalékos méretről beszélhetünk, a két Nokia esetében pedig a 41 megapixeles szenzortól függetlenül 4:3-as képarány esetén 38 megapixel kerül rögzítésre, így ott mindössze 21 a százalékos érték, tehát lent az ötödükre kicsinyített képrészletek láthatók. Hangsúlyozni kell viszont, hogy egy kép minőségét nem a lenti kivágások, hanem a nagy egész határozza meg, milyenek a színek, milyen a rajzolat és a többi. A kivágott részletek kizárólag azért szerepelnek itt, hogy egymás mellett is lehessen látni a képeket, de ezek alapján gyakorlatilag csak a képzaj és a mosás mértéke határozható meg teljes magabiztossággal. A HTC One képei például önmagunkban nézve egészen kellemesek, de ez a lenti kivágásoknál nem feltétlenül látszik.

Apple iPhone 5s HTC One Huawei Ascend P6

LG G2 Nokia 808 PureView Nokia Lumia 1020

Samsung Galaxy Note 3 Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z1
Fent: Apple iPhone 5s / HTC One / Huawei Ascend P6
Középen: LG G2 / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 1020
Lent: Samsung Galaxy Note 3 / Samsung Galaxy S4 / Sony Xperia Z1

Első nappali helyszínünknél egyértelműen a Nokia Lumia 1020 viszi a prímet, gyönyörű, valósághű színeket produkált. A második helyre az Apple iPhone 5s futott be, színek szempontjából pedig a Huawei Ascend P6 tűnik még jónak, de ott a részletgazdagsággal van némi gond, úgyhogy a harmadik helyre inkább a Sony Xperia Z1-et lehet rakni. Az LG G2, a Nokia 808 és a két Samsung kicsit fakó, az elvártnál kevésbé dinamikus felvételeket készített, szegény HTC a négy megapixeles fotójával pedig csak az utolsó helyre tudott beérni, főleg, mert egy picit mindegyik felvételt alulexponálta. A referencia fényképezőgéppel készült felvételen több részletet láthatunk, mint bármelyik telefonnál, a zajszint is jobb, de lekicsinyítve azért a jobbak már versenyképesek vele.

Apple iPhone 5s HTC One Huawei Ascend P6

LG G2 Nokia 808 PureView Nokia Lumia 1020

Samsung Galaxy Note 3 Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z1
Fent: Apple iPhone 5s / HTC One / Huawei Ascend P6
Középen: LG G2 / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 1020
Lent: Samsung Galaxy Note 3 / Samsung Galaxy S4 / Sony Xperia Z1

A második felvételnél is egyértelmű a Nokia Lumia 1020 előnye, márkatársát egyértelműen lenyomta szebb színeivel és azzal, hogy a 808-cal ellentétben nincs ködfátyol a felvételeken. Színek és dinamika szempontjából a második hely a HTC One birtokába kerülhetne, mivel az iPhone némileg túlexponált, de a kis felbontás itt sem segít a tajvani versenyzőn, bár a helyzet jobb, mint az előző felvételnél, valahogy részletgazdagabb lett a kép. A második helyet ezért inkább a Z1 viheti el, kellemes részletgazdagság és korrekt színek jellemzik, mindkét tekintetben kicsit jobban teljesít, mint a két Samsung versenyző. A Huawei Ascend P6 színek valamiért teljesen valószínűtlenek lettek, és ebben az LG G2 sem brillírozott, a felvétel egy kicsit impresszionista-jellegű, olajfestményre hasonló. Az NX300 felvétele finomabb a telefonosoknál, de az előny nem leírhatatlanul nagy.

Makró távolságok (Mobilarena mérés, +/-1 centiméteres pontossággal)
iPhone 5s HTC One Huawei P6 LG G2 Nokia 808 Nokia 1020 G. Note 3 Galaxy S4 Xperia Z1
6 cm 7 cm 5 cm 5,5 cm 21 cm 13 cm 7 cm 6,5 cm 8 cm

A makró felvételek is jó fényviszonyok között készültek. A fenti táblázatból kiolvashatók az általunk mért közelpontok; ígéretéhez hűen a Huawei-nél a legkisebb ez az érték, de kimagaslóan teljesített az LG G2 és az iPhone 5S is; ez utóbbi készüléknél egyébként az összes kép jól sikerült, ami semelyik másik versenyzőről nem mondható el. A két Nokia esetében a legkisebb elérhető távolság is nagy, a felbontásuk is annyival nagyobb, hogy végeredményben nagyon hasonló méretet tudjunk kivágni a témából. A Lumia 1020 esetén dícséretes, hogy a 808-hoz képest jelentősen faragtak a makró-távolságból.

Apple iPhone 5s HTC One Huawei Ascend P6

LG G2 Nokia 808 PureView Nokia Lumia 1020

Samsung Galaxy Note 3 Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z1
Fent: Apple iPhone 5s / HTC One / Huawei Ascend P6
Középen: LG G2 / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 1020
Lent: Samsung Galaxy Note 3 / Samsung Galaxy S4 / Sony Xperia Z1

A helyzet teljesen egyértelmű, makróban a Huawei P6 a király, de szorosan mögötte ott lohol az iPhone 5s is. Nagyon jól teljesít a két Samsung is, a többiek viszont közepesen muzsikálnak; a 1020-nál látszik a fejlődés a 808-hoz képest, de mivel a PureView modell készítette a legkevésbé látványos felvételt, ez önmagában még nem feltétlenül ad örömre okot. A Sony Xperia Z1 esetén viszonylag látványos különbség fedezhető fel a 14.1.G.1.518-as és 14.1.G.1.534-es firmware-rel készült felvétel között, a cikkbe ez utóbbit raktuk be, még ha kicsit más is a felvétel. A számsorokra kattintva külön-külön is megnézhetők a felvételek, eredetileg pedig ezt készítettük a régivel. A japán versenyzővel kapcsolatban egyébként az a konklúzió, hogy a régi szoftverre kimondottan gyenge, az újjal pedig jobb, de nem kimagasló az eredmény. Makró objektív hiányában az NX300 nem tudta vinni a prímet, hiába egy rendes fényképezőgép.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés