A nagy mobilos kamerateszt 2013 végén

Videó, összegzés

Mozgóképek rögzítésénél egy kivételével az összes készülék ugyanazt tudja: 1920 x 1080 pixeles felbontású (Full HD) felvételt másodpercenként 30 képkockával. Az egyetlen kivétel a Samsung Galaxy Note 3, mely már 3840 x 2160 pixeles (4K) felbontást is tud rögzíteni. A tesztben persze vele is Full HD-ban rögzítettünk.

Tesztvideók (referencia: Samsung NX300)
iPhone 5s HTC One Huawei P6 LG G2 Nokia 808 Nokia 1020 G. Note 3 Galaxy S4 Xperia Z1
letöltés letöltés letöltés letöltés letöltés letöltés letöltés letöltés letöltés

Az elkészült felvételeket stabilitás (mennyire tudja a telefon kiküszöbölni a kézremegést), részletgazdagság és összhatás szempontjából is lehet vizsgálni, utóbbiba a színek, a rajzolat tartozik bele. A legegyszerűbb az első szempont, itt a Nokia Lumia 1020 mindent vitt, stabilizátora szinte teljesen mozdulatlanná varázsolta a képet. Nagyon kellemes az LG G2, melyben ugye szintén található optikai stabilizáció; jól teljesített az iPhone 5s és a Nokia 808 PureView is, a két Samsung viszont alaposan leszerepelt, mert bár stabilak, a folyamatos fókuszálgatásuk nehezen élvezhetővé tette a felvételeket. A kézremegéssel semmit sem tudott kezdeni a Huawei P6, ahol egy picit villódzottak is a kép egyes részei, némi remegés pedig a Sony Xperia Z1 esetében is látható, de talán jobb a helyzet, mint a felsorolt három készüléknél. A HTC One szintén vibrál kicsit.

Apple iPhone 5s HTC One Huawei Ascend P6

LG G2 Nokia 808 PureView Nokia Lumia 1020

Samsung Galaxy Note 3 Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z1
Fent: Apple iPhone 5s / HTC One / Huawei Ascend P6
Középen: LG G2 / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 1020
Lent: Samsung Galaxy Note 3 / Samsung Galaxy S4 / Sony Xperia Z1
(100 százalékos képkivágások)

A készülékek között elképesztően nagy különbségek vannak; fent az oszlopok számából is látszik, hogy hol mekkora a látószög, ebből a szempontból a HTC One és a két Nokia lemossa a mezőnyt. Színek szempontjából is a tajvaniak modellje tűnik a legjobbnak, az iPhone kicsit túlságosan meleg tónusú, az LG pedig a másik oldalon esik túlzásba, plusz a zajszűrés miatt rajzfilmszerű az egész felvétel. Átlagos a két Samsung és a Sony, a Huawei egy kicsit fátyolos, a Lumia 1020 pedig akár közel is állhatna a valósághoz, ha nem lenne túlhúzva az összes szín, ami miatt rikító, túlszaturált a képe, mely zavaró lehet. Még szerencse, hogy részletesség szempontjából a Samsung Galaxy Note 3 mindent visz, úgyhogy a videós korona az ő fejére kerülhet, az ezüstöt az Apple iPhone 5s kapja, a bronzon pedig a kicsit túlszaturált Nokia Lumia 1020 és a kicsit részletszegény, de nagy látószögű és színhelyes HTC One osztozhat.

Nem olyan egyszerű levonni a konklúziót az eddig olvasottakból, mint ahogyan tűnik. Az viszont biztos, hogy új királyt avathatunk a fotós mobilok között a Nokia Lumia 1020 személyében, mely éjjel-nappal és vakuval is jófelvételeket készít, de kicsit gyenge a makrója. Az alacsonyabb felbontás miatt a bajnoki címre nem volt esélyes, de roppant kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott az Apple iPhone 5s, mely több szempontból jobb a Nokia 808 PureView-nál, mely már nem igazán kapható, úgyhogy nyilván nem valódi alternatíva, de a történet így kerek. Persze a 808 képei nyilván szebbek, de az iPhone 5s kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújt, makróban jobb, erősebb az AF-segédfénye és jóval kompaktabb méretű.

A fotós bajnok

Tulajdonképpen lehetne dobogós a Sony Xperia Z1 is, mely nappal nagyon szép fotókat készít, éjszaka viszont gyenge a teljesítménye, makróban sem remekel és a vakuja sem épp világklasszis. A Samsung Galaxy S4 kiegyensúlyozott teljesítményt hozott és bár semmiben sem kiemelkedő, szégyenkezni sincs oka. A Samsung Galaxy Note 3 éjszaka még művelt furcsa dolgokat, de ez tényleg lehet szoftveres hiba. Viszont videóban nagyon jó; reméljük, hogy ott a fókuszálásból adódó ugrálást szintén megoldja majd egy újabb firmware. Az LG G2 nagy fejlődés a gyártónál, de szoftveresen kicsit rosszul tekergették, felvételein túlságosan erős a zajszűrés, ami miatt az összhatás nem az igazi, optikai stabilizáció ide vagy oda. A Huawei Ascend P6-ra a kamerás fronton nem különösebben erős gyártó méltán lehet büszke, hiszen az eszköz befért ebbe a mezőnybe, még ha ott a makrót leszámítva sereghajtó is; közeli képeknél viszont egyértelműen a legjobb. A HTC One pedig a 4 megapixeles szenzorral nem tudott nagyon labdába rúgni, éjszaka szinte használhatatlan, de ez nem azt jelenti, hogy nappal ne lehetne vele szép fotókat lőni.

Ezzel persze nem szeretnénk egy abszolút sorrendet felállítani, de azt ki lehet jelenteni, hogy a három legjobb fotós készülék a mezőnyből a Nokia Lumia 1020-ból, a Nokia 808 és az Apple iPhone 5s. Mindegyik másban erős, a két finn eszköz elképesztően részletes fotókat lő, amivel az iPhone nyilván nem tud versenyezni, de minden körülmények között megbízható. Az én személyes véleményem ettől függetlenül az, hogy jelenleg a 1020-as Lumia a király.

Bocha
(A fotózásban Legendd és Hunor segített, köszönöm!)

Az Apple iPhone 5s tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk, a Sony Xperia Z1-et pedig a Speedshop bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés