Samsung Galaxy A14 és A14 5G - a kisebbik rossz

Amíg az A széria magasabb számozású darabjai kijelzőben, teljesítményben és kamerában igyekeznek extrákat adni, addig ez az olcsóbb modellek sok szempontból kompromisszumot kívánnak meg.

Bevezető

Nem a csúcsmodelleken keresnek sokat a gyártók — leszámítva az Apple-t. Úgy igen, hogy a csúcsmodelleken nagyobb az árrés, de eladási volumenben mindig is az olcsóbb cuccok vitték a pálmát, ezért aztán nem véletlen, hogy egy csomó árérzékeny piacra a kisebb cégek inkább be sem viszik az aktuális zászlóshajót (így tesz a BBK-csoport számos márkája, a Xiaomi, a Honor, a ZTE és néha a Sony is), vagyis a középkategóriás masinákon van a fókusz, mert azokkal lehet piacot szerezni. Egy jól eltalált szolgáltatáskínálatú, operátorokhoz is benyomható telefonból el fognak adni egy raklappal még különösebben nagy erejű marketingkampány nélkül is.


[+]

A Samsung abban a szuper helyzetben van, hogy nálunk a csúcsmodellek is kelendők, de tényleg iszonyú mennyiséget adnak el az olcsóbb Galaxy modellekből is, ezért menetrendszerűen frissítik az A szériát, aminek az az eredménye, hogy nem csak minden árkategóriában van kurrens ajánlatuk, de még a tavalyi, sőt a korábbi termékek is polcokon vannak. És mivel a koreai gyártó frissítési politikája az utóbbi években ugrásszerűen javult, ezért abszolút nem gáz egy másfél éves terméket megvenni, ha az alig tud kevesebbet, mint a friss kütyü, szóval az A54-nek még akár az A52s-sel is meg kell küzdenie, az A34-nek pedig a tavalyi A33 az egyik legnagyobb ellenfele. Jelen tesztünk alanya viszont még úgy is markánsan felül tudja múlni az A13-at, hogy nem egy kifejezett erőgép, papíron a specifikációk nem térnek el túlzottan, ám van egy fontos paraméter, amiről az A13 kapcsán nem emlékezik meg a gyártó, a korábbi modell ugyanis annak ellenére is 32 bites kernelt futtat, hogy a hardver amúgy 64 bites. Ez pedig ha most éppen nem is, de a közeljövőben már okozhat alkalmazásfuttatási problémákat.


[+]

A14-ből rögtön kétféle létezik, a 4G-s és az 5G-s verzió, ezek azonban nem csak egyetlen antennában térnek el, hanem rögtön más a chipset, akkor már más a teljesítmény, akkor már más a GPU, akkor már változhatnak a képalkotási képességek és kapásból az 5G-s modell 90 Hz-es frissítésű kijelzőt kínál a valamivel olcsóbb 4G-s testvér 60 Hz-es megjelenítőjével szemben. Az árkülönbség most olyan 10-12 ezer forintra rúg, ami mondjuk 10-15%-ot jelent, és bár egyik készülék sem lépi át a 100 ezer forintos lélektani határt még hivatalos áron sem, de olcsónak azért nem lehet őket nevezni, mert a használat során bőven lesznek jelei annak, hogy rengeteg helyen igyekezett a gyártó spórolni az alkatrészeken. Ennek a kategóriának ez velejárója, a tudatos vásárló elvileg tisztában van vele, hogy mely funkciók fontosak és melyek kapcsán hajlandó engedményt tenni, hogy aztán az így kialakított prioritások mentén válasszon telefont.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés