Samsung Galaxy Watch5 Pro - kerek, de nem tekerek

Dupla akku, hőmérő és terepre szabott titánváz: kihívót kaptak-e az elit sportórák?

Bevezető

Feladta a leckét az almás ökoszisztémába remekül integrált, de önállóan és egészségkövetésben is ügyes Apple Watch a konkurenciának, amely a verseny helyett évekig a startvonalon bukdácsolt. A Samsungnak akadtak érdekes kihívói Tizen rendszerrel, lünettával és ügyes szenzorcsomaggal, ám a mobilos mélyintegráció elmaradt, és bár ez lehetett volna a Wear OS erőssége, jobban magára hagyta a Google a platformot, mint kormányunk az egyéni vállalkozókat. Logikus volt a két fél összefogása tavaly, főleg, mivel a szemtelenül jó üzemidő felől okosodni kezdtek a Huawei és Garmin kütyüi, a megújult Wear OS-re váltó Galaxy Watch4 elsőre viszont erősen bétás lett, ahol a vásárlónak kellett fizetnie a tesztlehetőségért.


[+]

Jelentem: a toldozásnak vége, Foldozni pedig az eddigi legjobb hajlítható telefonnal érdemes: a Watch5 Pro nem csak kiforrottabb Wear OS 3.5 rendszerrel és One UI 4.5 felülettel, 590 mAh-s telepével a mindennapos töltés szívfájdalmát is orvosolhatja. Mindjárt felcsillant a szemem 80 órás működésről olvasva, nem akarok ugyanis a mobil mellett az óra merülésén is stresszelni vagy naponta másfél-két órán át az aktivitáskövetést nélkülözni, miközben egy Epix Gen2 vagy Watch GT 3 Pro a zuhany és öltözködés ideje alatt többnapnyi naftát szív magába, így sosem kell százalékokat sasolni, ami az Apple óráknak is méltatlan hozadéka. A Samsung emellett a hőmérőt is odadobta sokrétű idei szenzorcsomagja mellé, melynek optikai pulzoximéter, EKG és testtömeg-összetétel mérő, vérnyomásmérő, gyorsulásmérő, giroszkóp, alti-barométer, fénymérő, iránytű és műholdvevő is a része, plusz offline térképes navigáció.


[+]

Ezek mind olyan újítások, mintha csak rám szabták volna, és speciel engem a 45,4 x 45,4 x 10,5 mm-es és 46,5 grammos tömeg sem hat meg. Az viszont igen, hogy ez az adatsor ferdítés – vagyis bocsánat –, nem úgy mér a Samsung, ahogy te, miután a cuccot kicsomagolod. Szenzorpúp nélkül 10,5 mm vékony ugyanis a Watch5 Pro, azzal 15,22 mm-en valójában másfélszer olyan vastag, a 20 mm-es szíjat fogadó bigyókkal az órarész 53 mm hosszú, szilikonpánttal az egész szerkezet pedig 75 grammal mászik fel a csuklóra, és apró betűs pontosítás sincs, miközben egy FitBit nem akarja újraírni az SI-mértékegységrendszert. Más gyártó is le szokott tagadni grammokat és millimétereket, de ott kezd bennem is gyűlni a feszültség, amikor feltünteti a Samsung a gyorstöltés szót, és a bigyót 25 wattos gyári adapterre rakva 113 perc múlva tudom csak lehúzni.


[+]

A mágneses korong könnyen pattan hátlapra és rögzített kábelével nehezebb elkeverni sok kacat között, viszont zsinórral együtt kell hordozni is, a túlvége pedig Type-C típusú. Úgyhogy, ha nincs USB-C-s töltőfejünk otthon, máris lehet egyet kosárba helyezni, mert a csomagolás csak a kütyüt, a kábelt és a leírásokat rejti. A Z-alakú csattal szerelt, zárt kört alkotó szíj levétele nélkül emellett vezetékmentes töltőpadra vagy visszatöltős mobilra sem lehet az új órát rápakolni, de amúgy az uleFone töltőlappal, amely a Galaxy S22+-t és a Watch 3 Prót gond nélkül töltötte, a Watch5 Pro szóba sem állt. Galaxy telefonnal meg órák alatt alig vándorolt energia az akkuba, a töltés többször megszakadt és MagSafe-féle mágneses rögzítés sincs – ezt a töltősdit nem gondolták végig ökoszisztémán belül.


[+]

A masszív vázra több figyelem jutott az erős titánszerkezetnek köszönhetően, amely ezen a listán szereplő és szépszámú MIL-STD-810G/H teszteket teljesítette az IP68 és 5 ATM minősítések beszerzése mellett, azaz az órával sekély vízben úszni is lehet. Jókora a perem az 1,4”-es AMOLED kijelző körül, amit karcálló zafírüveg véd. A Pro jelző erre és a külszíni sportfókuszra értendő, így kapóra jön Garmin csúcsórás tapasztalatunk, a 607 nites, 450 pixel átmérőjű Samsung kijelzőt pedig az Epix is megirigyelhetné. Az automata fényerő állítás nappal pontos, de este a panel elég világos marad, így szükséges félhomályban vagy tábortűz mellett a kézi szabályozás. Az éjjeli felvillanást elkerülendő érdemes az alvásidő módot bekapcsolni, amely halovány számlapra vált, majd az órán és a mobilon egyaránt bekapcsolja a ne zavarj módot. Az biztos, hogy mélyre süllyesztve nehéz lesz betörni a kijelzőt, de nehezebb is elérni az érintőpanelt, mint ha a széltől-szélig érne, és ami komoly érvágás: a Watch4 Classic lünettája is ugrott!


[+]

Ez azért fura, mert elég magas a perem, hogy védelemmel együtt is odaférjen, de kávából is akad mindjárt háromféle: egy az üveglap szélén, egy homorú, műanyagszerű fekete réteg, és ugye maga a titánkeret. A kijelző szélén matatva nem okés a virtuális lünetta működése: ha óvatosan húzom az ujjam, érintésnek veszi a rendszer, ha határozottabban, mindjárt 3-5-öt lép, a közönségkedvenc fizikai funkciót a Samsung tehát feláldozta a forma oltárán. Az érintésérzékenység máskülönben elég jó, hogy az apró órabillentyűzet kezelésének csak ujjpontosságunk szabjon határt, a két gomb visszajelzése pedig kitűnő, csak túl kevés gyorsfunkció társítható mellé. Ebben profi egy ötgombos Garmin szimpla, dupla, hosszú és kombinációs lenyomással gyakorlatilag minden funkcióhoz vakon hozzáférve, és a lépdelés is jobb le-fel billentyűkkel, mint ujjhúzással.

A Watch5 Pro a Watch4 Classic mellett
A Watch5 Pro a Watch4 Classic mellett [+]

Amúgy a lényegre törő kivitel a maga egyszerűségében megnyerő, csak a márkát nem könnyű azonosítani vele, és a szilikonpánt is funkcionalista apránként állítható, rendkívül kényelmes és megfelelően stabil D-buckle sportszíjjal. Sosem éreztem vele zavaróan nagynak a jókora órát, lyukak nélkül viszont kevésbé hatékony az izzadság-elvezetés edzés közben. Akinek a stílus mégse tetszene, 20 mm szabványon cserélheti a pántot bármire, az itt látható ezüst titánkeret helyett pedig választhat fekete Watch5 Prót, WiFi-s kivitelben 205, LTE variációban pedig 225 ezer forintért, ami elég merész.


[+]

A hangszóró balra, a mikrofon pedig jobbra kapott helyet a kereten, a rekordméretű szenzorpúp a WPC szabványú vezetékmentes töltéssel pedig hátul domborodik ki, melynek jobbján pihen az egyelőre funkció nélküli hőmérő, amit az alváskövetés használ majd ki először. Az órán felülről tudjuk lepöccinteni a kapcsolókat, alulról ugrik fel az alkalmazáslista, balról csalhatók elő az értesítések és jobbról a widgetek, egytől-egyik átrendezhető sorrenddel. A felső gomb a főoldalra juttat, az alsó pedig visszalépés funkciót kapott, ahogy a képernyőn a balról jobbra húzás is.

Wear OS 3.5, One UI 4.5

Egy Garmint bármivel, Apple órát iPhone-nal, Galaxy Watchot pedig Samsung telefonnal érdemes társtani – bár lehet más androidossal, kiesik az EKG, a vérnyomásmérés, az AR emoji óralap vagy a mobilkamera élő megjelenítése, mivel pedig a Wear OS 3.5 rendszeren One UI 4.5 fut, pár összedolgozó Samsung szolgáltatás. Én az S22+-t kaptam kézhez, amivel gyorsan megvolt a párosítás Bluetooth 5.2-n (a WiFi jelszavakat az óra szinkronizálta, az LTE kiszerelés esetében az eSIM-et viszont be kell állítani), az alkalmazáshelyzet ugyanakkor eléggé szétszórt. A Samsung Health intézi általánosságban az egészségkövetést, a Health Monitor specifikusan az EKG-t és a vérnyomás-mérést, a Galaxy Wearable mindenféle órabeállítást, a Bixby a hangalapú kommunikációt, a Play Áruház pedig az alkalmazástelepítést és az alternatív óralapokat.

[+]

Célszerűbb a finomhangolást telefonról intézni, mert nagyobb képernyőről lehet variálni a widgetek, az appok és a kapcsolók sorrendjétől kezdve a mindig aktív óráig. A számlaphelyzet szuper: a tetszetős gyári listában akad sokféle szín és stílus, funkcióban gazdag testreszabással. Így egy rakás testadat és egyéb információ megjelenhet a közelgő esemény vagy az időjárás, az egészségfunkciók mellett pedig alkalmazásikonokat is szétszórhatunk. Én például a Google-funkciók elérésére a Segéd ikonját dobtam ki, a Bixbyt pedig a felső gomb hosszú nyomásával értem el, ami órakezelésben jobb, és szépen tagolt angolsággal mindkét hangasszisztens hasznomra vált.

[+]

Az informatív óralapok mellett vannak animáltak veszélyeztetett állatokkal, AR-emojikkal, Bitmojikkal és saját képekkel, a Samsung kínálata mellett pedig ott a Play Áruház ingyenes és fizetős Wear OS listája. Ezek közül már nem kompatibilis mindegyik, és néhánynak a funkciói nem működnek. Az alkalmazásokat telepíteni és frissíteni szintén az Áruházból lehet, és itt az igazi előny a Tizenhez, a HarmonyOS-hez vagy a Garmin sportközpontú, szűkösebb kínálatához képest: több száz Wear OS appból választhatunk, és bőven akad a Samsung ökoszisztémája mellett a Google-éből is. Mondjuk a mindig hasznos Térkép, ami kapóra jön kerékpáros vagy utcai navigáláshoz csuklóról (de telefonos kapcsolattal), bár a tömegközlekedéses tervezés vagy az offline navi egyelőre hiányzik, ahogy a térképrészletek mentése vagy a műholdas és terepnézet is.

[+]

Ott a Keep a jegyzeteknek, a Google Pay a Samsung Pay órafizetés jól működő alternatívájaként, kezelhetők a Google Home eszközei a Samsung SmartThings mellett, YouTube kilens viszont nincs, így a Samsung böngészőből tudunk efféle videókat nézni, ami meglepően nem használhatatlan, és éppúgy kapóra jöhet, mint a Mobilarenát és a híreket a csuklóról olvasni. Elsősorban persze gyártói szolgáltatásokkal dolgozik össze a Watch5, olyan könnyítésekkel, mint a biztonsági mentés és a gyors átköltözés a Smart Switch segítségével, mert ugye a régi órán is rengeteg alkalmazás, adat, óralap és kedvenc beállítás lehet. Kapunk hangrögzítőt, számológépet, Outlook klienst, időzítőt, iránytűt, keresőt, és Samsung mobillal társítva pedig a ne zavarj üzemmód, az ébresztő és a naptár is összedolgozik.

[+]

Ott vannak aztán a közösségi kihívások és a telefonhívások, a jófajta rezgéses és elég erős hangjelzések mellett ugyanis opció a Bluetooth-kihangosítás, ami speciel teljesen vállalható minőségű csendes környezetben, csak ne akarjuk városi morajlásban használni. Ha telefonunk nincs nálunk, megfelelő szolgáltatói csomaggal az LTE-s Watch5 Pro átvállalhatja a hívásokat út közben, plusz az offline zenelejátszást is letudja Bluetooth füleshez csatlakozva. A 16 GB-os tárolóra ugyanis könnyedén és gyorsan dobálhatunk át zeneszámokat a telefonról, továbbá képeket a galériába, vagy képernyőképeket az óráról vissza. Természetesen a telefon lejátszói is kezelhetők a cuccról, vagy épp a Galaxy Buds füles és más eszközök az ökoszisztémában. A rivális kütyüvilágnak korlátozottabb a kezelése: a legszerencsésebb az, ha egy-egy más márkás okosotthon eszközt össze tudunk kapcsolni a SmartThingsszel.

[+]

A telefonos értesítések rendben átjönnek ékezetekkel és emojikkal, és annyira bele tudunk olvasni a szövegükbe, mint a mobil értesítőpaneljén. Válaszra az előre definiált és bővíthető lista mellett pedig a Samsung billentyűzet többféle elrendezést, diktálást és ujjrajzos bevitelt kínál, de még jobb a Gboard, mert vele opció az ujjhúzós bevitel, az ékezet elérése képernyőváltás nélkül és a magyar nyelvű diktálás. Mindez elég működőképes az óráról való riposztolásra, így speciel nekem hiányzik a Messenger és sok közösség alkalmazás Wear OS kliense, hogy a kapott képek, GIF-ek, videók és bejegyzések megjelenjenek – sok esetben tényleg elég a gyors megtekintésre az óraképernyő. A hiány nyilván a Facebook sara, ám beszédes, hogy mennyire másodvonalúnak tartja sok nagy fejlesztő a Google óraplatformját, ami remélhetőleg változni fog.


[+]

A Strava, a MapMyRide és az Adidas Running rendben működik sportvonalon, a Locus Maps viszont kifagy, és sok ismert sportszolgáltatás óraváltozata hiányzik, akárcsak a jófajta offline navigáció és túratérképes megjelenítés. Ott van aztán a Spotify, a YouTube Music vagy a Shazam, aki viszont a Deezert, az Apple Musicot vagy a Tidalt használja, Wear OS változatra ne számítson. Nyilván az almás platformnak is megvannak a korlátjai, a Harmony OS-nek pedig még sokkal inkább, de azért az Apple-nél lelkesebbek a fejlesztők. Viszont apró, pofás logikai és ügyességi játékból rengeteget telepíthetünk, és live score vagy egyéb appokból is bőven akad választék.

[+]

Lóerőből pont annyit kapunk, mint tavaly, mert maradt az 5 nm-es Exynos W920 chip két 1,18 GHz-es Cortex-A55 processzormaggal, a Mali-G68 GPU visszafogott variációjával és 1,5 GB RAM-mal, ami javarészt folyamatos görgetést és gyors reakcióidőt jelent. Alvó állapotból felvillantva viszont elég dadogós a felület pár másodpercig, energiatakarékos módban pedig az is marad.


[+]

A WatchOS érezhetően gördülékenyebb, és ha már az idei hajlítható Galaxyk Qualcomm lapka mellett döntöttek, megnéztem volna mit tud a Watch5 a 4 nm-es Snapdragon W5+ Gen 1-re váltva. Fontos szoftveres végszóként megemlíteni, hogy nem maradt bétás jellege a Google óraplatformjának vagy nagy bakija a Samsung felületének, a frissítések a tavalyi modellekre is eljutottak, és ahogy egyre több másik gyártó dob piacra csuklóviseletet naprakész Wear OS-sel, úgy nő az esélye, hogy az alkalmazáskínálat is megtáltosodik.

Sport, egészség, üzemidő

A Samsung sportértelemben használja a Pro jelzőt, és a Watch5 tud olyat, amit egyik fő riválisa, az Epix nem: Galaxy telefonnal párosítva kérhetünk EKG és vérnyomás-mérést, ami bár sem nem orvosi pontosságú, mindenképp hasznos. Az EKG funkció nem alkalmas szív- és érrendszeri betegségek diagnosztizálására, így például szívrohamot sem jelez, ám a mutatóujjat a bekapcsolóra téve szép grafikont rajzol ki a rendszer, amit meg lehet mutatni a háziorvosnak, a pitvarfibrilláció rendellenességeire pedig kapunk jelzést. Orvosi műszerrel nem tudtam összenézni, de AliceWake szerint a Watch4 EKG-ja korrektnek bizonyult referenciakészülék mellett, és ugyanez a szett végzi a testösszetétel megállapítását is, amihez már két ujjat kell a két gombra helyezni. Testadataink alapján jönnek a tippek testzsír százalékra és vázizomzat tömegre, és ezt éppúgy nyomon követhetjük hosszútávon, tanácsokkal, mint a vérnyomás változását.


[+]

Utóbbit elsőre mindenképp felkarra erősíthető mérőeszközzel kell kalibrálni, és ezt érdemes havonta újra megtenni, ilyen cuccal pedig már volt viszonyítási alapom. Öt nap után a következő értékeket mértem a céleszközzel: 127/92, 127/91, 126/94 mmHg, a Samsunggal ugyanekkor: 109/81, 114/89, 110/83 mmHg. Tíz nap után a céleszköz 130/90, 131/91 és 129/81 mmHg-t, a Watch5 pedig 114/84, 115/85 112/83 mmHg-t mért. Ez elég nagy különbség a Watch5 részéről, hogy következesnek tartsam, viszont komoly vérnyomás-változást remélhetőleg kiszűr és jelez a szokásos értékekhez képest. Annyiból pedig jó a dedikált Health Monitor app, hogy a méréseket egybefogja, amiket aztán könnyebb megmutatni az orvosnak, mint a rengeteg információt szétszóró, és igencsak fejlett Samsung Health alkalmazásban. A fenti lehetőségek pedig újfent aláhúzzák: idővel és további pontosítással a viselhető kütyük kulcsfontosságúak lehetnek nem csak egészségmegőrzésben, hanem a betegségek megelőzésében is. Balesettől mondjuk az óra nem véd meg, de képes esést érzékelni, majd vészjelzést küldeni.

[+]

Sportvonalon a térképes navigáció az újdonság, ami annyit tesz, hogy egy GPX fájlt a telefonról átvéve egy korábbi gyalogtúra vagy kerékpárútvonal alapján lépésről-lépésre történő navigációt kapunk az edzés során, a Google Térkép megjelenítésével, mobil- és adatkapcsolat nélkül. Ehhez célszerű indulás előtt és adatkapcsolat mellett belenagyítani a térképbe, hogy a részleteket mentse az óra, viszont érdekes helyeket keresni, az útvonalon változtatni vagy újratervezni nem tudunk, legfeljebb visszavezetést kérni. A térképes edzéskövetés pedig elsőre a túrázásra és a kerékpározásra korlátozott, és amíg városban vagy a Google által jelölt vidéki utakon működik a lépésről-lépésre történő vezetés, a hazai turistautakon, ösvényeken és a Google által nem ismert szakaszokon egyáltalán nem. Pedig ugye arrafelé túrázik az ember, nem a betondzsungelben, és ugye a terepfutás térképezése is kiesik, mert az a sport nem támogatott. Ugyanígy hiányzik a túrához a magassági árnyékolás vagy az emelkedés előrejelzése.

[+]

Hegymászáshoz maradjunk tehát a telefonnál (a Locus nekem remekül bevált), vagy olyan Garminnál, amely városi és túratérképekkel egyaránt rendelkezik az offline navigációhoz, a menet közbeni POI kereséshez, előre beállítható állomásokkal, illetve tempó-, és magasságstratégia felépítésével. Ha ilyesmi a végcélja a Samsungnak, egyfelől adunk neki időt ezt elérni, viszont fontos lenne az offline térképek és GPX-független navigáció bevezetése minden GPS-es sporthoz, illetve a Kárpát-medencében olyan OpenStreetMaps réteg elérése, amelyik jelöli a turistautakat és az ösvényeket. A Samsung egyébként rengeteg edzésfélét követ testreszabható adatmegjelenítéssel és offline zenehallgatással, engem csak az zavar, hogy egy GPS-es mozgásformára bökve azonnal indul a rögzítés, illene előtte megvárni a félperces pozíciószerzést.

[+]

Ha megvan, pontos a GPS/GLONASS/Galileo/BeiDou műholdas útvonalkövetés, csak néhány többcsatornás rivális tér le kevésbé a budai ösvényekről. 4,95 km-es futószakaszra az óra 4,91-et, 7,5 km-esre pedig 7,45-öt mért korrekt pontossággal az ösvények mentén, a mérés gyakorisága vagy a műholdak variációja nem állítható. A pillanatnyi magasság hozzávetőlegesen pontos, a teljes emelkedés edzés során viszont 20-30 métert tévedett a fenti szakaszok esetében, melyen a Samsung Egészség nem pontosított. Sebaj: ott a Strava szinkron és a GPX export bármely más szolgáltatásba, vagy valamelyik alternatív sport app használata, szóval nem vagyunk a sokrétű Samsung Health ökoszisztémába zárva. Utóbbi VO2Max-ra ad egyébként információt, és kapunk egyéb tippeket, ám regenerációra, erőnlétre, edzettségi állapotra, dinamikára vagy potenciális versenyidőre nem.


[+]

A pulzusmérés nyugalmi állapotban, gyalogtúrán és futás közben pontos: bár az edzések első egy-két percében lohol a pulzusemelkedés után, ezt követően gyorsan lereagálja a zónaváltást és nincsenek kilengések a grafikonon. Edzőteremben kevésbé rózsás a helyzet: az órát szokásos módon viselve, elliptikus tréneren nem nagyon jött össze a mérés, ami a Garmin, Huawei és Polar cuccoknak ugyanígy viselve igen. Kicsit már kényelmetlenül a csuklóra szorítva viszont helyreállt a dolog, bár ekkor is voltak a Samsungnak kilengései. Az erőedzésnél ezek határozottabbak voltak, úgyhogy jobb pulzuspántra váltani a konditeremben, igaz: ezekkel nem mindig dolgozik össze hatékonyan a Galaxy (a Polar H10+ problémás), ilyen igény esetében jobb tehát Garmin vagy Polar ökoszisztémán belül maradni. A Watch5 tud viszont komplex edzéseket követni: egy mozgásforma megállításakor új sportot adunk hozzá, és a végén részletes, többlépcsős lebontást kapunk. Ugyanígy edzésterveket is kérhetünk igény és testsúly alapján, és persze közösségi kihívásokat, ami szintén motiváló lehet.

[+]

A véroxigén-telítettség problémás, ha az órát normálisan viselem (így éjszaka): ha egyáltalán összejön, hatalmas a szórás a kapott értékekben (80-95%), pedig egy gyógyszertári, ujjbegyes céleszköz kiegyensúlyozottan, rendre 97-99% között mért. Az izzadt csukló sem segít és a Samsung mérésébe valószínűleg a testszőr is beleszól. Ha viszont követem a gyártó előírásait nappal, nyugodtan, száraz karon szorosan feltolva, akkor ötből négyszer összejön a mérés, és háromszor 97-99% közötti adatot kapok – a negyedik valahol 90-96% között mér félre. Véroxigén-telítettségben speciel egyelőre a Garmin sem elég jó, de a Huawei például sokat fejlődött, alváskövetésre mindenesetre egyiket sem használnám, ami a Samsungnál opció. Az óra felismeri a lefekvés, a felkelés és a felriadás időpontjait, valamiféle REM és mély alvást is kirajzol tippekkel, és még a horkolást is figyeli, másnap meghallgatható felvételrészletekkel. Stresszmérésben megint nagyobb a szórás az ideálisnál, viszont kapóra jönnek a légzőgyakorlatok, a lépésszámlálás pedig kifejezetten pontos mászkálás közben, és az algoritmus ügyesen szűri ki az egyéb mozdulatokat.


[+]

Az üzemidő nálam kulcskérdés a műfajban, és már az zavar, ha 3-4 naponta másfél-két órára lekerül a cucc a karomról. Megnyugtató egy Garmin, Amazfit vagy Huawei több napos vagy hetes üzemideje, és nem azért, mert ilyen ritkán töltöm, hanem mert elég csak egyszer-egyszer 15-20 percre nélkülözni, és a százalékok csekkolása nélkül tudom, hogy napokig nem kell újra töltőért nyúlni. Ezért tűnt ígéretesnek a Watch5 Pro 80 órás gyártó szerinti üzemidő GPS használat nélkül, ami közel 3,5 nap. Átlagos használattal, másfél óra GPS edzéssel és mindig aktív kijelző nélkül nekem viszont szűk 2,5 nap jött össze. A fél nap meg nem nap, mert nincs nálam mindig a töltő, ergo kétnaponta kellett etetnem, ami nagyon kevés egy profi sportóra mellett, és a maradék 30%-ról is másfél óra 100%-ra jutni, ami meg nagyon lassú 25 wattos Samsung Super Charge 2.0 adapterre kötve is. Az a sanda gyanúm, hogy Snapdragon W5+ Gen-1-gyel jobb lett volna a dolog, így GPS-es fogyasztásban is: egy óra műholdas követés 9%-ot merít, így egy töltésből nemhogy a Kinizsi százas 24 órája, szerintem egy egész napos kerékpár- és gyalogtúra követése sem jön ki. Takarékos móddal kicentizve meglehet a három nap vegyes használat, de ugrik vele a WiFi, a háttérszinkron és a teljesítmény egy része, ha pedig a mindig aktív kijelző be van kapcsolva, lehet a két nap sincs meg egy töltésből.


[+]

Verdikt

A Galaxy Watch5 Pro a Samsung eddigi legjobb órája, és ami fontosabb: a tavalyi bétás indításnál komplettebb és kiforrottabb. Ám elég jó-e, hogy 205 ezres WiFi-s és 225 ezres LTE-s árát kétnapos töltésrátára erősítve igazolja? Mivel a Watch4 lényegében ugyanaz, és szoftverfrissítésekkel tavalyi hibáit levetkőzte, a mindennapos töltést bevállalva a legtöbb érdeklődőnek valószínűleg megéri féláron megvenni a régebbit, főleg a lünettás Classicot, jelentősen csökkent ugyanis az újdonság kezelhetősége azt elhagyva. Mivel pedig a hőmérő még kihasználatlan és a térképes követés erősen korlátozott, olyan előnyei maradtak csak a Prónak, mint a tényleg szívós titán váz és zafírüveg védelem, vagy a kényelmes és jól állítható pánt. Egyébként mindkét órageneráció temérdek szenzort és lehetőséget, ügyes egészségkövető ökoszisztémát és exportot, EKG-t és vérnyomás-mérést, korrekt edzéskövetést és kiszerelés szerint LTE kapcsolatot biztosít megnyerő formában, jó kijelzővel és a feladathoz végre felnőtt Wear OS platformmal, illetve One UI integrációval.

Mindez pedig éppen Samsung telefon mellé teszi a régi-új családot ideális választássá, mert a fejlettebb Apple Watch platform iPhone-t igényel. Ha viszont a Watch5 Próval a sportórák megszorongatása volt a cél, akkor még mindig a Garminnál az előny ökoszisztémában, navigációban, kezelésben és csatlakoztatható kütyükben, szóval maradt még a Samsung kellékében kiaknázatlan potenciál, a néha többhetes üzemidőre pedig nincsen válasza. Igazi trónkövetelő egy lünettát visszahozó Watch6 Classic lehetne, és akkor már rápróbálhatna a Qualcomm fejlettebb lapkájára – a profi kiadás erősségeit ugyanakkor plecsni nélkül is elismerjük, azt ugyanis az olcsóbb modelleknek tartogatjuk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés