Samsung Galaxy Watch5 Pro - kerek, de nem tekerek

Dupla akku, hőmérő és terepre szabott titánváz: kihívót kaptak-e az elit sportórák?

Wear OS 3.5, One UI 4.5

Egy Garmint bármivel, Apple órát iPhone-nal, Galaxy Watchot pedig Samsung telefonnal érdemes társtani – bár lehet más androidossal, kiesik az EKG, a vérnyomásmérés, az AR emoji óralap vagy a mobilkamera élő megjelenítése, mivel pedig a Wear OS 3.5 rendszeren One UI 4.5 fut, pár összedolgozó Samsung szolgáltatás. Én az S22+-t kaptam kézhez, amivel gyorsan megvolt a párosítás Bluetooth 5.2-n (a WiFi jelszavakat az óra szinkronizálta, az LTE kiszerelés esetében az eSIM-et viszont be kell állítani), az alkalmazáshelyzet ugyanakkor eléggé szétszórt. A Samsung Health intézi általánosságban az egészségkövetést, a Health Monitor specifikusan az EKG-t és a vérnyomás-mérést, a Galaxy Wearable mindenféle órabeállítást, a Bixby a hangalapú kommunikációt, a Play Áruház pedig az alkalmazástelepítést és az alternatív óralapokat.

[+]

Célszerűbb a finomhangolást telefonról intézni, mert nagyobb képernyőről lehet variálni a widgetek, az appok és a kapcsolók sorrendjétől kezdve a mindig aktív óráig. A számlaphelyzet szuper: a tetszetős gyári listában akad sokféle szín és stílus, funkcióban gazdag testreszabással. Így egy rakás testadat és egyéb információ megjelenhet a közelgő esemény vagy az időjárás, az egészségfunkciók mellett pedig alkalmazásikonokat is szétszórhatunk. Én például a Google-funkciók elérésére a Segéd ikonját dobtam ki, a Bixbyt pedig a felső gomb hosszú nyomásával értem el, ami órakezelésben jobb, és szépen tagolt angolsággal mindkét hangasszisztens hasznomra vált.

[+]

Az informatív óralapok mellett vannak animáltak veszélyeztetett állatokkal, AR-emojikkal, Bitmojikkal és saját képekkel, a Samsung kínálata mellett pedig ott a Play Áruház ingyenes és fizetős Wear OS listája. Ezek közül már nem kompatibilis mindegyik, és néhánynak a funkciói nem működnek. Az alkalmazásokat telepíteni és frissíteni szintén az Áruházból lehet, és itt az igazi előny a Tizenhez, a HarmonyOS-hez vagy a Garmin sportközpontú, szűkösebb kínálatához képest: több száz Wear OS appból választhatunk, és bőven akad a Samsung ökoszisztémája mellett a Google-éből is. Mondjuk a mindig hasznos Térkép, ami kapóra jön kerékpáros vagy utcai navigáláshoz csuklóról (de telefonos kapcsolattal), bár a tömegközlekedéses tervezés vagy az offline navi egyelőre hiányzik, ahogy a térképrészletek mentése vagy a műholdas és terepnézet is.

[+]

Ott a Keep a jegyzeteknek, a Google Pay a Samsung Pay órafizetés jól működő alternatívájaként, kezelhetők a Google Home eszközei a Samsung SmartThings mellett, YouTube kilens viszont nincs, így a Samsung böngészőből tudunk efféle videókat nézni, ami meglepően nem használhatatlan, és éppúgy kapóra jöhet, mint a Mobilarenát és a híreket a csuklóról olvasni. Elsősorban persze gyártói szolgáltatásokkal dolgozik össze a Watch5, olyan könnyítésekkel, mint a biztonsági mentés és a gyors átköltözés a Smart Switch segítségével, mert ugye a régi órán is rengeteg alkalmazás, adat, óralap és kedvenc beállítás lehet. Kapunk hangrögzítőt, számológépet, Outlook klienst, időzítőt, iránytűt, keresőt, és Samsung mobillal társítva pedig a ne zavarj üzemmód, az ébresztő és a naptár is összedolgozik.

[+]

Ott vannak aztán a közösségi kihívások és a telefonhívások, a jófajta rezgéses és elég erős hangjelzések mellett ugyanis opció a Bluetooth-kihangosítás, ami speciel teljesen vállalható minőségű csendes környezetben, csak ne akarjuk városi morajlásban használni. Ha telefonunk nincs nálunk, megfelelő szolgáltatói csomaggal az LTE-s Watch5 Pro átvállalhatja a hívásokat út közben, plusz az offline zenelejátszást is letudja Bluetooth füleshez csatlakozva. A 16 GB-os tárolóra ugyanis könnyedén és gyorsan dobálhatunk át zeneszámokat a telefonról, továbbá képeket a galériába, vagy képernyőképeket az óráról vissza. Természetesen a telefon lejátszói is kezelhetők a cuccról, vagy épp a Galaxy Buds füles és más eszközök az ökoszisztémában. A rivális kütyüvilágnak korlátozottabb a kezelése: a legszerencsésebb az, ha egy-egy más márkás okosotthon eszközt össze tudunk kapcsolni a SmartThingsszel.

[+]

A telefonos értesítések rendben átjönnek ékezetekkel és emojikkal, és annyira bele tudunk olvasni a szövegükbe, mint a mobil értesítőpaneljén. Válaszra az előre definiált és bővíthető lista mellett pedig a Samsung billentyűzet többféle elrendezést, diktálást és ujjrajzos bevitelt kínál, de még jobb a Gboard, mert vele opció az ujjhúzós bevitel, az ékezet elérése képernyőváltás nélkül és a magyar nyelvű diktálás. Mindez elég működőképes az óráról való riposztolásra, így speciel nekem hiányzik a Messenger és sok közösség alkalmazás Wear OS kliense, hogy a kapott képek, GIF-ek, videók és bejegyzések megjelenjenek – sok esetben tényleg elég a gyors megtekintésre az óraképernyő. A hiány nyilván a Facebook sara, ám beszédes, hogy mennyire másodvonalúnak tartja sok nagy fejlesztő a Google óraplatformját, ami remélhetőleg változni fog.


[+]

A Strava, a MapMyRide és az Adidas Running rendben működik sportvonalon, a Locus Maps viszont kifagy, és sok ismert sportszolgáltatás óraváltozata hiányzik, akárcsak a jófajta offline navigáció és túratérképes megjelenítés. Ott van aztán a Spotify, a YouTube Music vagy a Shazam, aki viszont a Deezert, az Apple Musicot vagy a Tidalt használja, Wear OS változatra ne számítson. Nyilván az almás platformnak is megvannak a korlátjai, a Harmony OS-nek pedig még sokkal inkább, de azért az Apple-nél lelkesebbek a fejlesztők. Viszont apró, pofás logikai és ügyességi játékból rengeteget telepíthetünk, és live score vagy egyéb appokból is bőven akad választék.

[+]

Lóerőből pont annyit kapunk, mint tavaly, mert maradt az 5 nm-es Exynos W920 chip két 1,18 GHz-es Cortex-A55 processzormaggal, a Mali-G68 GPU visszafogott variációjával és 1,5 GB RAM-mal, ami javarészt folyamatos görgetést és gyors reakcióidőt jelent. Alvó állapotból felvillantva viszont elég dadogós a felület pár másodpercig, energiatakarékos módban pedig az is marad.


[+]

A WatchOS érezhetően gördülékenyebb, és ha már az idei hajlítható Galaxyk Qualcomm lapka mellett döntöttek, megnéztem volna mit tud a Watch5 a 4 nm-es Snapdragon W5+ Gen 1-re váltva. Fontos szoftveres végszóként megemlíteni, hogy nem maradt bétás jellege a Google óraplatformjának vagy nagy bakija a Samsung felületének, a frissítések a tavalyi modellekre is eljutottak, és ahogy egyre több másik gyártó dob piacra csuklóviseletet naprakész Wear OS-sel, úgy nő az esélye, hogy az alkalmazáskínálat is megtáltosodik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés